Przejdź do głównej treści

Aparaty bezligaturowe – czym są i kiedy warto je rozważyć?

| Artykuł sponsorowany | Zdrowie

Aparaty bezligaturowe budzą wciąż pewne kontrowersje, choć właściwie wszystko na ich temat już wiadomo. Warto zebrać podstawowe informacje w jednym miejscu, żeby w pełni zrozumieć, skąd bierze się ich wyjątkowość i dlaczego wady wcale nie są tak duże, jak się może wydawać.

Czym są aparaty bezligaturowe?

Mówiąc najkrócej, jest to rodzaj stałego aparatu dentystycznego bez gumek pod zamkami. Aparaty bezligaturowe mają subtelniejszą budowę od klasycznych, ligaturowych, ale nie odróżniają się od nich skutecznością w leczeniu większości problemów natury ortodontycznej.

Mogą wymagać większych kosztów

W gruncie rzeczy aparaty bezligaturowe mają tylko jedną wadę – są nieco droższe od tych z ligaturami. Różnica ta nie jest jednak drastyczna, a niektórzy pacjenci dodatkowo twierdzą, że taki aparat jest łatwiejszy w konserwacji, a więc sumarycznie całościowy koszt leczenia będzie często niemal taki sam, jak w przypadku aparatów z ligaturami. Skoro więc skuteczność jest taka sama, to dlaczego wiele osób w ogóle decyduje się na choćby tylko nieznacznie droższą opcję?

Zalety aparatów bezligaturowych

Dwie najczęściej podnoszone zalety aparatów bezligaturowych to komfort i delikatniejszy wygląd. Są to cechy wzajemnie ze sobą powiązane, ponieważ obie wynikają ze zmienionej budowy zamka. Zamki w aparatach bezligaturowych są relatywnie mniejsze niż zamki w klasycznym aparacie. Samo to już sprawia, że taki aparat jest i mniej wyczuwalny, i mniej widoczny. Jeśli chodzi o widoczność, to oczywiście sam brak gumek jest tu najbardziej istotny. To nie znaczy, że takich aparatów nie widać zupełnie – są one widoczne, ale zwracają uwagę zdecydowanie mniej od klasycznych.

W aparatach ligaturowych gumki trzeba okresowo wymieniać. Tutaj z oczywistych powodów takiej konieczności nie ma, więc odpada i dodatkowy koszt, i – to przede wszystkim – dyskomfort związany z tą operacją. Same wizyty odbywają się mniej więcej dwa razy rzadziej, a utrzymanie takiego aparatu w czystości jest wyraźnie łatwiejsze niż aparatu z ligaturami. To ostatnie jest o tyle ważne, że i aparat zachowuje swoje właściwości, i zęby są mniej narażone na odkładanie się osadu, kamienia czy rozwój ognisk próchniczych.

Czy aparaty bezligaturowe sprawdzą się również dla dzieci?

Aparaty tego typu można zastosować w każdym wieku, natomiast szczególnie cenne mogą się okazać w przypadku ortodoncji dziecięcej. Wynika to z mniejszej widoczności i większej łatwości utrzymania w czystości – jedno i drugie jest ważniejsze w przypadku młodszych pacjentów. Oczywiście nadal decyzję o tym, jaki aparat można zastosować w danym przypadku, podejmuje ortodonta, a pacjent (lub rodzic pacjenta) wybiera jedną z dostępnych opcji, kierując się już własnymi, nawet zupełnie subiektywnymi kryteriami.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…