Skip to main content


Na chwilę czekałem 37 lat

| Adam Maliński | Wiara

Popołudniu w ostatnią sobotę październikową - 27.10.2012 miało miejsce wyjątkowe spotkanie. Poprzedzone zostało wspólnie przeprowadzonymi pracami porządkowymi przez mieszkańców Ślepuchowa oraz okolicznych wiosek pod egidą Towarzystwa Kulturalnego Objezierza i Okolic na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego w Ślepuchowie.

Uprzątnięto teren dawnej nekropolii w rekordowo krótkim czasie a w pracy tej pomagały uczennice i uczniowie Zespołu Szkół im.Adama Mickiewicza w Objezierzu. Towarzyszyło temu ponowne odkrycie tego niezwykłego w powiecie obornickim i gminie Oborniki. Okazało się, że najstarszy grób pochodzi z roku 1813 a ostatni pochówek miał miejsce wiosną 1947 roku.

Pomimo panującej po II wojnie światowej tendencji polegającej na niszczeniu pamięci o dawnych nekropoliach innych religii tu w Ślepuchowie nie było miejsca na nienawiść , profanację i likwidację miejsca spoczynku dawnych mieszkańców wyznania ewangelickiego. Jeszcze w roku 2002 jedna z uczennic ówczesnego Gimnazjum w Objezierzu Weronika Konieczna napisała pracę projektową opisując historię cmentarza w Ślepuchowie. Jej badania posłużyły na stworzenie referatu, który zaprezentowała Paula Dolińska podczas konferencji polsko- niemieckiej młodych historyków w Lubece w dniach 19- 21.10.2012.

O godzinie 15 pomimo przenikliwego zimna zgromadzili się licznie mieszkańcy Ślepuchowa , Górki, Żukowa i Objezierza oraz okolic aby wspólnie uczestniczyć w nabożeństwie ekumenicznymi prowadzonym razem przez księdza proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Św. Bartłomieja Apostoła w Objezierza - Zbigniewa Szlachetkę i pastora z Lubeki - Helmuta Brauera , syna ostatniego pastora Oborniki przed 1945.

Pastor Brauer odczytał rozpoznane z nagrobków nazwiska zmarłych umieszczone w wirtualnym cmentarzu a ksiądz proboszcz Zbigniew Szlachetka dokonał symbolicznego poświęcenia wodą terenu cmentarza podkreślając sakralny charakter tego obiektu. Wspólna modlitwa, wspólne przesłanie o Pokój między narodami, podziękowanie za przywrócenie godności miejsca wiecznego spoczynku pozostaną na długo w pamięci uczestniczących w nabożeństwie wiernych.

Przewodniczący TKO - Tomasz Rembowski - dziękując za wspólny wysiłek , który przyczynił się do urzeczywistnienia idei pojednania i rewitalizacji cmentarza wspomniał  "Na chwilę czekałem 37 lat" . Podnosi to rangę tego modlitewnego spotkania i wyraża nadzieję, że również i w innych miejscowościach gminy Oborniki przywrócona zostanie godność i pamięć o dawnych nekropolii w tym również i w samych Obornikach przy ulicy Piłsudskiego. Mieszkańcy Ślepuchowa jako jedni z pierwszych w gminie Oborniki dali wspaniały przykład zaangażowania na rzecz budowy Europy jako wspólnego domu opartego na chrześcijańskich wartościach.

{gallery}2012/informacje/2012-10/30/slepuchowo{/gallery}

Spotkania modlitewne Ukraińców

Stowarzyszenie Ludzki Gest informuje o spotkaniach modlitewnych w obrządku grekokatolickim.

55.000 zł na remont kościoła w Wełnie

Jak poinformował Michał Zieliński Wojewoda Wielkopolski dotację Konserwatora Zabytków otrzymała parafia w Parkowie na remont kościoła w miejscowości Wełna.

Ksiądz Michał Drzewiecki opuszcza parafię pw. św. Wita w Rogoźnie

Ksiądz Michał Drzewiecki kończy swoją posługę kapłańską w parafii św. Wita w Rogoźnie.

Dziś święcimy pokarmy

W Wielką Sobotę odbywa się święcenie potraw wielkanocnych.

Rocznica śmierci Jana Pawła ll

2 kwietnia 2021 roku przypada 16 rocznica śmierci Jana Pawła ll. 

Rozpoczął się Rok Rodziny

„W czasie pandemii ze szczególną miłością spoglądamy na te rodziny, które cierpią, które opłakują swoich najbliższych, które doświadczają trudnych i bolesnych wyzwań, przeżywają różne kryzysy” – mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. ...

Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Obornik(foto)

Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Obornik.