Skip to main content

Na chwilę czekałem 37 lat

| Adam Maliński | Wiara

Popołudniu w ostatnią sobotę październikową - 27.10.2012 miało miejsce wyjątkowe spotkanie. Poprzedzone zostało wspólnie przeprowadzonymi pracami porządkowymi przez mieszkańców Ślepuchowa oraz okolicznych wiosek pod egidą Towarzystwa Kulturalnego Objezierza i Okolic na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego w Ślepuchowie.

Uprzątnięto teren dawnej nekropolii w rekordowo krótkim czasie a w pracy tej pomagały uczennice i uczniowie Zespołu Szkół im.Adama Mickiewicza w Objezierzu. Towarzyszyło temu ponowne odkrycie tego niezwykłego w powiecie obornickim i gminie Oborniki. Okazało się, że najstarszy grób pochodzi z roku 1813 a ostatni pochówek miał miejsce wiosną 1947 roku.

Pomimo panującej po II wojnie światowej tendencji polegającej na niszczeniu pamięci o dawnych nekropoliach innych religii tu w Ślepuchowie nie było miejsca na nienawiść , profanację i likwidację miejsca spoczynku dawnych mieszkańców wyznania ewangelickiego. Jeszcze w roku 2002 jedna z uczennic ówczesnego Gimnazjum w Objezierzu Weronika Konieczna napisała pracę projektową opisując historię cmentarza w Ślepuchowie. Jej badania posłużyły na stworzenie referatu, który zaprezentowała Paula Dolińska podczas konferencji polsko- niemieckiej młodych historyków w Lubece w dniach 19- 21.10.2012.

O godzinie 15 pomimo przenikliwego zimna zgromadzili się licznie mieszkańcy Ślepuchowa , Górki, Żukowa i Objezierza oraz okolic aby wspólnie uczestniczyć w nabożeństwie ekumenicznymi prowadzonym razem przez księdza proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Św. Bartłomieja Apostoła w Objezierza - Zbigniewa Szlachetkę i pastora z Lubeki - Helmuta Brauera , syna ostatniego pastora Oborniki przed 1945.

Pastor Brauer odczytał rozpoznane z nagrobków nazwiska zmarłych umieszczone w wirtualnym cmentarzu a ksiądz proboszcz Zbigniew Szlachetka dokonał symbolicznego poświęcenia wodą terenu cmentarza podkreślając sakralny charakter tego obiektu. Wspólna modlitwa, wspólne przesłanie o Pokój między narodami, podziękowanie za przywrócenie godności miejsca wiecznego spoczynku pozostaną na długo w pamięci uczestniczących w nabożeństwie wiernych.

Przewodniczący TKO - Tomasz Rembowski - dziękując za wspólny wysiłek , który przyczynił się do urzeczywistnienia idei pojednania i rewitalizacji cmentarza wspomniał  "Na chwilę czekałem 37 lat" . Podnosi to rangę tego modlitewnego spotkania i wyraża nadzieję, że również i w innych miejscowościach gminy Oborniki przywrócona zostanie godność i pamięć o dawnych nekropolii w tym również i w samych Obornikach przy ulicy Piłsudskiego. Mieszkańcy Ślepuchowa jako jedni z pierwszych w gminie Oborniki dali wspaniały przykład zaangażowania na rzecz budowy Europy jako wspólnego domu opartego na chrześcijańskich wartościach.

{gallery}2012/informacje/2012-10/30/slepuchowo{/gallery}

Stowarzyszenie Ludzki Gest informuje o spotkaniach modlitewnych w obrządku grekokatolickim.
Jak poinformował Michał Zieliński Wojewoda Wielkopolski dotację Konserwatora Zabytków otrzymała parafia w Parkowie na remont kościoła w miejscowości Wełna.
Ksiądz Michał Drzewiecki kończy swoją posługę kapłańską w parafii św. Wita w Rogoźnie.
W Wielką Sobotę odbywa się święcenie potraw wielkanocnych.
2 kwietnia 2021 roku przypada 16 rocznica śmierci Jana Pawła ll. 
„W czasie pandemii ze szczególną miłością spoglądamy na te rodziny, które cierpią, które opłakują swoich najbliższych, które doświadczają trudnych i bolesnych wyzwań, przeżywają różne kryzysy” – mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. ...
Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Obornik.