Przejdź do głównej treści

Czym zajmuje się koordynator dostępności i jak nim zostać? Poradnik

| Artykuł sponsorowany | Różne

Koordynator ds. dostępności to nowy zawód, który wykształcił się na przestrzeni ostatnich lat. Co wchodzi w zakres obowiązków koordynatora dostępności? Jakie kwalifikacje musi posiadać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Aby zostać koordynatorem ds. dostępności, należy ukończyć studia podyplomowe z zakresu Zarządzania. Kierunek ten oferuje m.in. Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University. Kształcenie realizowane jest w trybie niestacjonarnym, a dzięki systemowi Extranet WSB słuchacze mogą bez problemu sprawdzić swoje wpisy i oceny. Kto może zapisać się na studia i jak to zrobić?

Kim jest koordynator ds. dostępności?

Koordynator dostępności odpowiada za wsparcie osób ze szczególnymi potrzebami – planuje i organizuje działania na rzecz poprawy dostępności do usług świadczonych przez podmioty gospodarcze. Do jego zadań należy również monitorowanie i ocena skuteczności wypracowanych strategii. To jednak nie wszystko. Koordynator posiada kompetencje do tworzenia treści edukacyjnych i prowadzenia szkoleń z zakresu dostępności.

Warto wiedzieć, że praca koordynatora ds. dostępności może odbywać się w agencjach rządowych, firmach technologicznych, instytucjach edukacyjnych oraz organizacjach non-profit. 
 

Cel studiów podyplomowych 

Głównym celem studiów jest przekazanie wiedzy i umiejętności dotyczących identyfikowania, analizowania, a także likwidacji barier w dostępie do informacji, usług oraz miejsc publicznych dla osób z niepełnosprawnościami. Program kształcenia ściśle łączy teorię z praktyką, zapewniając kompleksowe przygotowanie. Słuchacze uczą się opracowywać i wdrażać działania, które umożliwiają wszystkim jednostkom pełne uczestnictwo w życiu społecznym. 

Studia podyplomowe Koordynator ds. dostępności trwają dwa semestry, czyli 1 rok akademicki. Co istotne, realizowane są w 100% zdalnie za pośrednictwem platformy Cloud Academy. 

Dla kogo studia na kierunku Koordynator ds. dostępności? 

Kierunek jest odpowiedni dla absolwentów uczelni wyższych zainteresowanych tematyką dostępności architektonicznej, cyfrowej i komunikacyjno-informacyjnej. Studia adresowane są do pracowników sektora publicznego, organizacji pozarządowych oraz firm prywatnych (np. architektów, informatyków, specjalistów ds. marketingu, urbanistów), którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w zakresie eliminacji barier dla osób ze szczególnymi potrzebami. 
 

Jak wygląda rekrutacja na studia podyplomowe? 

Podjęcie nauki na studiach podyplomowych jest świetnym sposobem na podniesienie kwalifikacji. Rekrutacja na WSB-NLU odbywa się poprzez elektroniczny system internetowy. W tym celu należy dokonać rejestracji konta w portalu rekrutacyjnym, a następnie wypełnić podanie z danymi osobowymi, wybrać interesujący kierunek i załączyć wymagane dokumenty m.in. kserokopię dyplomu ukończenia studiów I lub II stopnia. Informacje odnośnie statusu rekrutacji przesyłane są w formie komunikatów oraz wiadomości e-mail. 

W porównaniu do tradycyjnych perkusji akustycznych, elektroniczne zestawy są stosunkowo nowym wynalazkiem, jednak już zdążyły ugruntować swoją pozycję jako niezbędny instrument współczesnych perkusistów. Poznaj krótką historię perkusji elektronicznej!
Coraz dłuższe marcowe dni zachęcają do aktywności, a jednym ze sposobów na ciekawe spędzenie czasu będzie wizyta w escape roomie. Coraz większą popularnością cieszą się pokoje zagadek w plenerze.
Wieczór kawalerski to wyjątkowa okazja, by przyszły pan młody mógł po raz ostatni zaszaleć w gronie najbliższych przyjaciół przed zmianą stanu cywilnego.
Szukasz autentycznych luksusowych akcesoriów samochodowych w Polsce? Sprawdź, gdzie kupić oryginalne produkty marek premium, takich jak BMW, Ferrari i Porsche.
Święta, takie ja Bożego Narodzenia to czas obdarowywania się prezentami, ale czy warto stosować tę tradycję również w biznesie? Inwestowanie w prezenty świąteczne dla klientów i kontrahentów może być świetnym sposobem na wzmocnienie relacji oraz budowanie pozytywnego wizerunku firmy. Przyjrzyjmy si…
Nasz czytelnik Ernest podzielił się z nami zdjęciami, wykonanymi w nocy z 2 na 3 lutego 2025, na których widać bardzo interesujące zjawisko optyczne. 
W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się świecie pracy, kompetencje zawodowe stanowią solidny fundament sukcesu.