Przejdź do głównej treści


Czym są wagi kontrolne?

| MP | Różne

Wagi kontrolne są sprzętem, który często wykorzystuje się w różnych rodzajach działalności związanej z przemysłem, handlem, czy produkcją. Ich stosowanie jest bardzo ważne, aby zachować wysoką jakość i kontrolować zgodność z założeniami. Sprawdź, jak działają takie wagi i kiedy się je stosuje!

 

Działanie magazynu, proces produkcji, oraz handel to dziedziny, w których powszechnie wykorzystuje się wagi kontrolne. Dzięki nim można w łatwy sposób sprawdzać, czy jakość towaru odpowiada wytycznym. Dzięki nim można szybko zauważyć ewentualne nieprawidłowości i odpowiednio zareagować. Co warto wiedzieć o wagach kontrolnych?

Rodzaje wag kontrolnych

Dostosowane do potrzeb przemysłu wagi kontrolne występują w kilku rodzajach. Są to:

  • wagi stołowe, które wykorzystywane są zarówno w zakładach produkcyjnych, halach magazynowych, hurtowniach, jak i w sklepach. Taka waga umożliwia dokładny pomiar masy, jest też bardzo prosta w obsłudze. Są to urządzenia w pełni elektroniczne. Wagi stołowe są jednymi z najpopularniejszych rodzajów wag kontrolnych.
  • wagi magazynowe, które pozwalają na zważenie przedmiotów w zakresie od kilku do nawet kilkuset kilogramów. Ten typ urządzeń często przydaje się w różnych magazynach, hurtowniach czy centrach dystrybucji. Wśród urządzeń można znaleźć takie, które posiadają wyświetlacz umocowany na specjalnym słupku lub połączony z wagą za pomocą kabla. Jeżeli urządzenie ma być wykorzystywane do rozliczeń handlowych, to należy zwrócić uwagę czy posiada legalizację.
  • wagi pocztowe, które służą do ważenia przesyłek. Są wykorzystywane zarówno w placówkach pocztowych, jak i w biurach czy w sklepach zajmujących się internetową sprzedażą. Te urządzenia pozwalają ustalać np. koszty przesyłki.

Na czym polega legalizacja wagi?

Wagi, które są używane w różnych instytucjach, urzędach, czy do rozliczeń handlowych, muszą posiadać legalizację. Jest to proces, w którym sprawdza się ich precyzyjność, oraz zgodność z parametrami. Podczas legalizacji porównuje się zakres błędu wagi z wartościami podanymi przez producenta. Dzięki temu wiadomo, że wynik ważenia jest prawidłowy i dokładny. Zagadnienia związane z legalizacją wagi określane są w przepisach prawa. Należy ją wykonywać co 36 miesięcy, okres ważności legalizacji i jest zawsze podane w dokumentacji. Stosowne zaświadczenia wydaje Główny Urząd Miar.

Czym jest wzorcowanie i kalibracja wagi

Pojęciem, które wiążą się z dokładnością ważenia, jest także wzorcowanie. Jest to szereg procesów, które umożliwiają otrzymywanie jak najbardziej precyzyjnych wyników pomiaru. Polegają na określeniu relacji między odczytem uzyskiwanym na urządzeniu a pomiarem dokonywanym przez narzędzie wzorcowe. Dzięki temu można oszacować zakres błędów i odchyleń, jakie pojawiają się podczas korzystania z urządzenia.

Kalibracja dotyczy natomiast regulowania urządzenia, tak aby zwiększyć jego dokładność. Regularne dokonywanie wzorcowania i kalibracji pozwala zachować precyzję pomiarów. Takie działania zalecane są np. dla urządzeń takich jak wagi laboratoryjne czy jubilerskie, ale również w przypadku magazynowych, handlowych, czy przemysłowych.

Szukasz inspiracji na wyjątkowy prezent świąteczny, który wyróżni się spośród innych?
Suszarki do rąk już od jakiegoś czasu cieszą się dużą popularnością. Są częstym wyborem w takich miejscach, jak galerie handlowe, stacje benzynowe, restauracje czy szkoły. Niektóre miejsca jednak wciąż stawiają na wybór ręczników papierowych. Powstaje zatem pytanie: czy suszarki do rąk to lepszy ...
Odzież dziecięca to coś więcej niż ubrania – to troska o zdrowie, komfort i bezpieczeństwo naszych pociech.
Współczesny rynek może zaproponować naprawdę wiele wersji standardowej gabloty muzealnej. Opcji masz minimum kilka, natomiast w pierwszej kolejności należy wiedzieć, dlaczego ważne jest odpowiednie dopasowanie gabloty do organizowanego przez Ciebie wydarzenia.
Pierwsza wizyta w sądzie może przysparzać naprawdę wiele emocji i być źródłem wewnętrznego napięcia u wielu osób. O terminie rozprawy zazwyczaj dowiadujemy się za sprawą pisemnego zawiadomienia, w którym zawarte są wszystkie szczegółowe informacje – w tym dodatkowe zobowiązania dla stron w sprawi...
W dzisiejszych czasach, kiedy system ubezpieczeń zdrowotnych jest coraz bardziej skomplikowany, coraz więcej osób zastanawia się nad skorzystaniem z profesjonalnego doradztwa prawnego. Radca Prawny w Poznaniu może okazać się nieocenioną pomocą w zrozumieniu i zarządzaniu wszelkimi aspektami związ...
Marynowanie to łatwy sposób na zmiękczenie dowolnego mięsa i dodanie mu walorów smakowych. Większość marynat zazwyczaj zawiera w sobie pięć kluczowych składników – kwas, cukier, olej, sól i przyprawy.