Skip to main content

PZW: karty wędkarskie powinny być zachowane

| MP | Nasze hobby

Każda osoba wędkująca na polskich wodach śródlądowych, z wyjątkiem młodzieży poniżej 14 lat i cudzoziemców czasowo przebywających w Polsce, ma ustawowy obowiązek posiadania karty wędkarskiej. Jest to dokument wydawanym jednorazowo, dożywotnio, przez starostwo powiatowe właściwe dla miejsca zamieszkania wędkarza, po zdaniu odpowiedniego egzaminu ze znajomości przepisów dotyczących dozwolonych metod połowu i ochrony ryb.

Kto wydaje karty wędkarskie?

Kartę wędkarską wydaje starosta powiatowy, po przedstawieniu zaświadczenia o zdanym egzaminie. Wydanie karty kosztuje obecnie 10 zł. Egzamin jest przeprowadzany przez uprawnioną organizację społeczną, która liczy co najmniej 200 pełnoletnich członków. Organizowaniem i przeprowadzaniem egzaminów na kartę wędkarska zajmują się głównie koła Polskiego Związku Wędkarskiego (PZW). W Polskim Związku Wędkarskim wysokość opłaty za egzamin ustalają właściwe zarządy okręgów PZW, natomiast dla młodzieży szkolnej egzaminy są nieodpłatne.

Na egzaminie sprawdzana jest podstawowa wiedza kandydata na wędkarza dotycząca gatunków ryb bytujących w polskich wodach śródlądowych, wymiarów i okresów ochronnych ryb, metod, technik i sprzętu do połowu ryb na wędkę oraz aktów prawnych służących ochronie ryb, do których każdy wędkarz musi się stosować. Niestosowanie się do obowiązujących przepisów może zostać ukarane przez sąd odebraniem uprawnień.

„Egzamin na kartę wędkarską wymaga od każdego kandydata na wędkarza zapoznania się z elementarną wiedzą dotyczącą obchodzenia się z rybami i ich ochrony, dozwolonych metod łowienia i sprzętu, rodzajów łowisk oraz związanych z tym przepisów prawa. Bez tej wiedzy wędkarz może nieświadomie poczynić szkody w środowisku i łatwo wejść w kolizję z prawem. Dlatego lansowany przez PGW Wody Polskie pomysł zniesienia kart wędkarskich jest całkowicie chybiony” – powiedziała Beata Olejarz, prezes zarządu głównego Polskiego Związku Wędkarskiego.

Wody Polskie i jedna opłata

PGW Wody Polskie zainicjowały w 2022 projekt „Nasze Łowiska”. Jego sztandarowym hasłem jest wprowadzenie jednego zezwolenia na wędkowanie na łowiskach usytuowanych na obwodach rybackich, których użytkownikiem są Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej PGW WP. Od 1 stycznia 2023 roku cena zezwolenia umożliwiająca wędkowanie również ze środków pływających wynosi 300 zł, natomiast ulgowa 175 zł + (dla młodzieży do 18. roku życia).

„Zainicjowany przez PGW Wody Polskie program >>Nasze Łowiska<< obejmuje obecnie 94 obwody rybackie, na których Wody Polskie nie wyłoniły użytkownika rybackiego w drodze konkursu ofert (przez co nie spełniły swego ustawowego obowiązku). Natomiast Polski Związek Wędkarski jest obecnie gospodarzem na ok. 1100 obwodach (z puli wszystkich ok. 2200 ustanowionych w Polsce), gdzie ceny zezwoleń na wędkowanie ustalane są na podstawie ponoszonych kosztów na ich utrzymanie i uwzgledniających specyfikę tych akwenów. W związku z tym powstaje pytanie, kto skorzysta na nowych regulacjach lansowanych przez Wody Polskie. Patrząc na powyższe dane jasne jest, że nie będą nimi wędkarze” – powiedziała Beata Olejarz.

Polski Związek Wędkarstwa, w ramach użytkowania akwenów (prowadzenia racjonalnej gospodarki) zajmuje się m.in. zarybianiem i odłowami ryb, organizowaniem i nadzorowaniem amatorskiego połowu ryb, monitoruje stan wód i alarmuje w wypadku ich zanieczyszczeń, czego ewidentnym przykładem były działania PZW w wypadku katastrofy ekologicznej na Odrze. Utrzymanie kart wędkarskich jest zatem nie tylko gwarancją możliwości połowu na większości akwenów w Polsce, ale i tego, że będą w nich pływały zdrowe ryby, a czystość wody będzie odpowiednio monitorowana.

Źródło informacji: PZW

Błystka wahadłowa na pstrąga – jak wybrać najlepszą?

Pstrąg to jedna z najbardziej pożądanych zdobyczy dla wielu wędkarzy. Spryt tej ryby może stanowić prawdziwe wyzwanie, a odpowiedni dobór przynęty jest kluczem do sukcesu.

Jakie sznurki do makramy są najlepsze? Poradnik dla początkujących

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z makramą, to w Twojej głowie z pewnością pojawia się mnóstwo pytań. Jaki sznurek jest najlepszy? Który kolor wybrać? Czy zwracać uwagę na materiał, z którego został wykonany? Zobacz, o czym powinna wiedzieć każda osoba, która dopiero odkrywa piękną sztukę m...

Zaszczep pasję do fotografii w córce!

Fotografia to nie tylko zawód czy hobby, ale przede wszystkim sposób wyrażania siebie, uchwycenia chwil i opowiadania historii za pomocą obrazów. Dzięki temu można uwiecznić wspomnienia, zapamiętać ważne momenty czy stworzyć rożne albumy DIY. Sprawdź, jak rozbudzić w swojej córce pasję do fotogra...

Jakie zwierzęta poza rybami możesz umieścić w akwarium? Przekonaj się!

Akwarium zakłada się w konkretnym celu – aby hodować wybrane rodzaje rybek. Jednak chcąc urozmaicić środowisko wodne, poza ozdobami i roślinnością, można umieścić w nim także inne gatunki zwierząt. O jakich mowa? Przeczytaj poniższy artykuł!

Czy psy powinny jeść owoce i warzywa?

Psy to mięsożercy, a więc podstawą ich jadłospisu powinno być bogate w białko i tłuszcze wysokiej jakości mięso oraz podroby. Jednak w zrównoważonej diecie czworonoga nie powinno także zabraknąć produktów roślinnych. Owoce i warzywa są źródłem cennych witamin, minerałó...

Top 5 Najlepszych Sportów Dla Psów

Psy to bez cienia wątpliwości ogromnie ruchliwe zwierzęta. Z tego też powodu musimy zabierać je na spacery, które wyczerpią ich energię na tyle, by nie rozrabiały. Niekiedy jednak spacer to za mało i w takiej sytuacji warto wybrać psi sport, którym pupil mógłby się zająć. Nie...

Szelki, czy obroża? Oto jest pytanie! Sprawdź, co na ten temat sądzą eksperci

  Szelki, czy obroża? Przed tym dylematem stoi każdy opiekun czworonożnego przyjaciela. Niestety opinie są podzielone. Część osób uważa, że obroże przy psach, które ciągną na spacerach nie są najlepszym wyborem, ponieważ mogą wywierać zbyt duży nacisk m.in. na tchawicę oraz ga...