fbpx

Apel pamięci na cmentarzu parafialnym (film)

W piątek 4 stycznia na cmentarzu parafialnym w Obornikach odbędzie się apel poświęcony powstańcom wielkopolskim.

4 stycznia 1919- tego dnia miasto zostało oswobodzone w wyniku działań bojowych w powstaniu wielkopolskim. W nocy z 3 na 4 stycznia 1919 r. omówiono na tajnym posiedzeniu, sprawę odebrania w mieście władzy i urzędów z rąk niemieckich.

Zwołano wpierw członków Straży Ludowej na zbiórkę na rynku o godz. 2 po południu. Stawiło się 44 powstańców w mundurach i czapkach niemieckich z opaską białoczerwoną na ramieniu, których uzbrojono i podzielono na oddziały. O godz. 3 przybyli na rynek Stanisław Jordan, dr Stefanowicz, Henryk Dolacki, Stanisław Mazer, Bolesław Smorawski, Andrzej Przybecki i Józef Grossmann. Stanisław Jordan wygłosił do zebranych żołnierzy krótkie przemówienie, zwracając uwagę na doniosłość momentu odrodzenia państwa polskiego i wydał rozkaz przejęcia urzędów. Oddziały udały się na magistrat, do urzędu pocztowego, Komunalnej Kasy i na dworzec. Obsadzili wymienione instytucje posterunkami i zaciągnęli na gmachy sztandary narodowe.

Po przejęciu urzędów, kompania rozlokowała się w klasztorze, pełniąc w mieście służbę wartowniczą, aż do pierwszych alarmów z Budzynia i Chodzieży.

Poniżej apel z roku 2018 roku. Wszystkie relacje można znaleźć na kanale www.youtube.com/eoborniki