fbpx

Ministerstwo Cyfryzacji przekazało nasze dane Poczcie Polskiej

Ministerstwo Cyfryzacji przekazało nasze dane Poczcie Polskiej.

Od kilku dni trwa spór prawny, czy Poczta Polska powinna otrzymać nasze dane. Wiąże się to z forsowaniem przez rząd przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja w systemie korespondencyjnym. Poczta Polska przesłała do gmin wniosek o udostępnienie danych adresowych wyborców. Samorządy w większości odmówiły przekazania list wyborczych. Uzasadniały to zarówno brakiem jakiegokolwiek podpisu pod pismem, jak i też podstawy prawnej. Poczta Polska ponowiła wniosek w piątek. Samorządy nadal nie chcą przekazać adresów. 

Departament Zarządzania Systemami Ministerstwa Cyfryzacji wydał 22 kwietnia dane z bazy PESEL Poczcie Polskiej - informuje TVN24. W poniedziałek informację o przekazaniu danych podał jako pierwszy serwis rp.pl. Poczta otrzymała dane na podstawie tzw. ustawy Covid. Nie oznacza to jednak, że zakończyła się walka o listy wyborców z gmin. Tylko one mają bowiem pełne dane.

Przypominamy, że przyjęta przez Sejm ustawa dotycząca przeprowadzenia wyborów na Prezydenta RP w 2020 w związku z pandemią koronawirusa trafiła do Senatu. W tej chwili jest tam procedowana. To wg niej samorządy mają przekazać dane Poczcie w dniu wejścia jej w życie. W tej chwili nie ma więc podstawy prawnej do tego. Twierdzą tak samorządowcy. 

 Odpowiedzi dla Poczty Polskiej

Biuro Analiz Sejmowych - art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia br.