Skip to main content

Wybory do Parlamentu Europejskiego - informacje ogólne

foto: https://elections.europa.eu/
foto: https://elections.europa.eu/

Wybory do europarlamentu odbędą się w Polsce 9 czerwca. Wybierzemy łącznie 53 europosłów. Z województwa wielkopolskiego kandyduje 90 osób reprezentujących dziewięć komitetów wyborczych. Poniżej publikujemy pełną listę kandydatów z okręgu nr 7.

Parlament Europejski to jedyna instytucja Unii Europejskiej wybierana w wyborach bezpośrednich, odbywających się co 5 lat. Polska podzielona jest w nich na 13 okręgów. Okręg nr 7 to województwo wielkopolskie. W czerwcu 2024 r. wybranych zostanie 720 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego, o 15 więcej w porównaniu z poprzednimi wyborami.

Ile posłów i posłanek do PE wybiera każdy kraj?

Niemcy: 96, Francja: 81, Włochy: 76, Hiszpania: 61, Polska: 53, Rumunia: 33, Holandia: 31, Belgia: 22, Grecja: 21, Czechy: 21, Szwecja: 21, Portugalia: 21, Węgry: 21, Austria: 20, Bułgaria: 17, Dania: 15, Finlandia: 15, Słowacja: 15, Irlandia: 14, Chorwacja: 12, Litwa: 11, Słowenia: 9, Łotwa: 9, Estonia: 7, Cypr: 6, Luksemburg: 6, Malta: 6.

foto: https://www.facebook.com/europeanparliament

Ilu posłów do PE jest wybieranych w Wielkopolsce?

W Polsce do żadnego okręgu wyborczego nie jest odgórnie przypisana liczba mandatów do zdobycia, jak to się dzieje np. w przypadku wyborów do krajowego parlamentu. Zależna jest ona od frekwencji, jaka zostanie osiągnięta w danym okręgu (im większa frekwencja, tym więcej mandatów) i znana jest dopiero po zakończeniu głosowania. Z tego powodu warto zachęcać sąsiadów do udziału w wyborach, ponieważ przy małej frekwencji z Wielkopolski, może się tak zdążyć, że nie będzie żadnego reprezentanta naszego regionu! Otrzymanie przez kandydata największej liczby głosów na liście nie gwarantuje dostania się do europarlamentu.

W jakim systemie prowadzone są wybory do PE?

Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego odbywa się według systemu proporcjonalnego, w którym głosy oddane na poszczególne listy przeliczane są na mandaty metodą d'Hondta w skali całego kraju.

źródła: https://elections.europa.eu/ , https://wybory.gov.pl/

Wybory do Parlamentu Europejskiego nie cieszą się zbyt dużą popularnością wśród mieszkańców powiatu obornickiego. Potwierdziła to frekwencja, jaka była w wyborach 9.06.2024, łącznie oddało swój głos 15 751 osób na 44 062 osoby mogące uczestniczyć w wyborach. Na kogo więc głosowali mieszkańcy nasz...
Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. 
Państwowa Komisja Wyborcza podała dane dotyczące frekwencji w wyborach do Parlamentu Europejskiego z godziny 12:00. Frekwencja w całym kraju wyniosła 11,66%. Frekwencja dla Wielkopolski wynosi 10,57, dla powiatu obornickiego 11,66%.
Wiele osób zastanawia się, czy wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jak ważne to są wybory – bardzo! Już chyba większość obywateli naszego kraju potrafi zauważyć, że prawo krajowe musi by dostosowane do prawa unijnego, a prawo unijne określa właśnie Parlament Europejski!
Poseł na Sejm RP Bartłomiej Wróblewski jest kandydatem do Parlamentu Europejskiego. 
W ramach kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego Oborniki odwiedzi 1 czerwca 2024 pani Anna Bryłka, jedynka na liście Konfederacji z Wielkopolski.
W ramach kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, Oborniki odwiedził pan Krzysztof Hetman, jedynka z listy Komitetu Wyborczego Trzecia Droga.