Skip to main content

Poseł B. Wróblewski: Jestem Wielkopolaninem z urodzenia i  przekonania

| Materiał wyborczy KW Prawo i Sprawiedliwość | Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

Poseł na Sejm RP Bartłomiej Wróblewski jest kandydatem do Parlamentu Europejskiego. 

- Według Głosu Wielkopolskiego jest Pan najbardziej aktywnym posłem w Wielkopolsce. Teraz kandyduje pan do Parlamentu Europejskiego. Czy mógłby pan powiedzieć więcej o sobie, swojej dotychczasowej działalności zawodowej i publicznej? 
Jestem Wielkopolaninem z urodzenia i  przekonania. Skończyłem prawo. Studiowałem w  Polsce, Niemczech i we Francji. Jestem doktorem nauk prawnych. Specjalizuję się w prawie konstytucyjnym i europejskim, a wiec w dziedzinach mających kluczowe znaczenie dla relacji Polska-Unia Europejska oraz dla pozycji Polski w Europie. Moje książki publikowane były w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemczech  Pracowałem w Kancelarii śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jako dyrektor Instytutu Prawa na Uniwersytecie SWPS.  Znam angielski, niemiecki, francuski i rosyjski. 
Posłem na Sejm jestem od 10 lat. Pracuję w komisjach prawnych, w tym byłem przewodniczącym Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji. To ostatnie jest dziś szczególnie istotne w Unii Europejskiej, bo potrzebujemy więcej wolności dla obywateli i przedsiębiorców, ograniczenia biurokracji i prawnych absurdów. Nie ma potrzeby, aby na poziomie europejskim regulowano jak wkręcać żarówki, doić krowy czy – jak ostatnio słyszymy – jak mają wyglądać nakrętki od butelek. W polskim Sejmie jestem autorem ustaw upraszczających prawo gospodarcze, a także 20 uchwał rocznicowych Sejmu poświęconych m.in. Powstaniu Wielkopolskiemu, rocznicy ludobójstwa na Wołyniu czy przypadającej  w przyszłym roku rocznicy 1000-lecia Królestwa Polskiego. Byłem przewodniczącym Polsko-Irlandzkiej Grupy Parlamentarnej, Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej oraz wiceprzewodniczącym  Polsko-Brytyjskiej Grupy Parlamentarnej. Obecnie jestem Wiceprzewodniczącym Prawa i Sprawiedliwości w Wielkopolsce. 

- Bardzo często podkreśla się, że tegoroczne wybory do Europarlamentu są bardzo ważne.
Rzeczywiście są bardzo ważne z przynajmniej trzech powodów. Po pierwsze,  wynik wyborów zdecyduje o tym, na ile Polska pozostanie suwerennym krajem. Jestem przeciwko dalszej centralizacji i budowaniu federalnego państwa europejskiego. Sprawdził się model Europy Ojczyzn i dobrze funkcjonującego wspólnego rynku. Po co to zmieniać, skoro dobrze działało? Po drugie, zagrożone są podstawowe wartości i tradycje wokół których budowano zjednoczoną Europę, zapisane w prawie europejskim i polskiej Konstytucji, w tym prawo do życia, prawa rodziny, prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z przekonaniem oraz wolność religijna. Widzimy próby ich ograniczania, m.in. ostatnio przez Rafała Trzaskowskiego w Warszawie. Po trzecie wreszcie, wynik wyborów zdecyduje, jakie będą koszty życia Polaków, Wielkopolan i mieszańców Obornik i Powiatu Obornickiego. Musimy zatrzymać Zielony Ład oraz europejską politykę migracyjną. Nie stać nas na przymusową termomodernizację każdego domu, zakup nowych okien i drzwi, wymianę  pieca czy zakup samochodu elektrycznego. Władze w Brukseli straciły  kontakt z rzeczywistością. Kogo w Polsce na to stać?  Zielony Ład i unijna polityka migracyjna w tym kształcie muszą trafić do kosza.

- Niestety, wiele osób nie interesuje się zagadnieniami politycznymi, czy jest sposób, aby ich przekonać?
Potrzebne jest spotkanie i rozmowa. Tak prowadzę działalność publiczną od ponad dziesięciu lat. Odwiedzając powiaty, gminy, sołectwa, osiedla. Jestem posłem dla ludzi, w każdym czasie osiągalnym, a nie tylko postacią z telewizora. W tej kampanii odwiedziłem wszystkie powiaty w Wielkopolsce i odbyłem ponad 100 spotkań, w tym w ostatnią niedzielę w Ryczywole. Bezpośredni numer telefonu do mnie to 602-236-194, a adres e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Nie zmieniły się od lat i nie zmienią. Są dostępne dla wszystkich mieszkańców Wielkopolski i Powiatu Obornickiego. Dodam, że jako przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi Ekspresowej S11 wspieram budowę obwodnicy Obornik i odcinka Oborniki-Poznań, o czym z Państwa portalem wielokrotnie przez ostatnie lata rozmawialiśmy. Mogę przekazać bardzo dobrą wiadomość: jeszcze w czerwcu będzie podpisanie umowy na budowę tego odcinka, co jest naszym wspólnym sukcesem.

- Utrata niepodległości na rzecz superpaństwa są niektórym osobom obojętne. Podkreślają nawet, że są Europejczykami. Najważniejsze przesłanie, z którym chciałby się pan podzielić z wyborcami
Wszyscy Polacy są Europejczykami. Jesteśmy Europejczykami od początków naszych dziejów. Niemniej niepodległość i suwerenność są bardzo istotne. Potwierdza to polska Konstytucja. Tylko zachowując suwerenność możemy decydować o naszym losie. W innym przypadku będą decydować inni i my na tym tylko stracimy. Znamy to z historii, i tej dawniejszej z czasów zaborów, i dziesięcioleci zależności od Związku Radzieckiego w okresie PRL.

-  Nie wszyscy wiedzą, że zdobył Pan Mount Everest i Koronę Ziemi…
Góry są ważną częścią mojego życia. Przez 16 lat zdobywałem szczyty Korony Ziemi, a 25 maja 2014 r. wszedłem na ostatni z nich – Mount Everest. Wspieram Polski Związek Alpinizmu  i byłem w komitecie organizacyjnym Polskiej Narodowej Wyprawy Zimowej na K2. Słowem góry to moja pasja. 

Materiał wyboczy KW Prawo i Sprawiedliwość

Wybory do Parlamentu Europejskiego nie cieszą się zbyt dużą popularnością wśród mieszkańców powiatu obornickiego. Potwierdziła to frekwencja, jaka była w wyborach 9.06.2024, łącznie oddało swój głos 15 751 osób na 44 062 osoby mogące uczestniczyć w wyborach. Na kogo więc głosowali mieszkańcy nasz...
Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. 
Państwowa Komisja Wyborcza podała dane dotyczące frekwencji w wyborach do Parlamentu Europejskiego z godziny 12:00. Frekwencja w całym kraju wyniosła 11,66%. Frekwencja dla Wielkopolski wynosi 10,57, dla powiatu obornickiego 11,66%.
Wiele osób zastanawia się, czy wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jak ważne to są wybory – bardzo! Już chyba większość obywateli naszego kraju potrafi zauważyć, że prawo krajowe musi by dostosowane do prawa unijnego, a prawo unijne określa właśnie Parlament Europejski!
W ramach kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego Oborniki odwiedzi 1 czerwca 2024 pani Anna Bryłka, jedynka na liście Konfederacji z Wielkopolski.
W ramach kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, Oborniki odwiedził pan Krzysztof Hetman, jedynka z listy Komitetu Wyborczego Trzecia Droga.
Na kogo możesz oddać swój głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego?