Przejdź do głównej treści

Automatyka przemysłowa – wady i zalety

| tekst sponsorowany | Technologia

Automatyka przemysłowa jest niezbędna w każdym zakładzie produkcyjnym, któremu zależy na sukcesywnym zwiększaniu produkcji i pomnażaniu zysków. Inwestycja z automatykę przemysłową pomaga osiągnąć te cele, lecz nie jest pozbawiona pewnych ograniczeń.

Automatyka przemysłowa jest działem inżynierii elektronicznej, który skupia się na automatyzacji różnego rodzaju procesów przemysłowych. Przedmiotem zainteresowani automatyki przemysłowej jest przede wszystkim rozwój maszyn, urządzeń kontrolno-pomiarowych (do których należą m.in. czujniki, przetworniki i kamery), a także urządzeń sterujących (typu PLC czy komputerów przemysłowych) które dostępne są w sklepie EBMiA.pl pod adresem - https://www.ebmia.pl/automatyka-sterowniki-programowalne-c-197_35.html

Automatyka przemysłowa - zalety

Główną zaletą stosowania automatyki przemysłowej w zakładach produkcyjnych jest możliwość wytwarzania większej ilość produktów i elementów. Wydajność taśmy produkcyjnej wykorzystującej nowoczesną automatykę jest nieporównywalnie większa niż w zakładach opierających swoją produkcję wyłącznie na pracy operatorów.

Dzięki dobrze ustawionemu programowi zakład jest w stanie produkować masowe ilości potrzebnych elementów, a także zminimalizować ryzyko błędów ludzkich niemal do zera. Automatyka pozwala zaprogramować maszynę według określonych parametrów, które zostaną utrzymane aż do momentu ich zmiany przez operatora lub zatrzymają linię produkcyjną w wypadku wykrycia poważnej awarii.

zdjecie2

Wady automatyki przemysłowej

Automatyka przemysłowa niesie ze sobą także pewne ograniczenia, o których warto wiedzieć. Po pierwsze jej wdrożenie wiąże się z wysokimi kosztami. Nowoczesne maszyny są drogie, dlatego tego typu modernizacja może być trudna do przeprowadzenia przez małe firmy dysponując małymi budżetami. Ponadto konieczna jest stała kontrola nad zapasem części zamiennych, które muszą być szybko wymienione w razie problemów, aby nie zatrzymywać linii produkcyjnej.

Poza kryterium finansowym do wad należy także zaliczyć konieczność zatrudnienia osób, które potrafią sprawnie zaprogramować maszynę oraz kontrolować te ustawienia. Wprowadzenie złych parametrów produkcji może wiązać się z ryzykiem zmarnowanie całej serii gotowych wyrobów, jeśli błędy nie zostaną w porę wyłapane. Tutaj należy mieć na uwadze, że ludzkie oko w przypadku ręcznej obsługi maszyn może dużo szybciej wyłapać ewentualne błędy.

zdjecie3

Wady i zalety automatyki przemysłowej – podsumowanie

Modernizacja zakładu produkcyjnego poprzez wdrożenie automatyki przemysłowej wiąże się z dużymi kosztami, które mogą być nie do udźwignięcia dla małych firm. W przypadku większych zakładów szybkie uruchomienie seryjnej produkcji wyrobów może w krótkim czasie przynieść większe zyski dla firmy, które wyrównają poniesione koszty. Automatyka przemysłowa w firmie to duże możliwości rozwojowe zwiększające jej konkurencyjność na rynku oraz dodające prestiżu w branży. Należy więc patrzeć na nią jak na inwestycję w nowoczesność, która zawsze jest obarczona ryzykiem, ale także ogromnymi szansami na większe zyski.

 

Jeśli zastanawiasz się nad wdrożeniem automatyki przemysłowej w swojej firmie, sprawdź ofertę sklepu techniczno-narzędziowego EBMiA.pl

zdjecie4

W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe tech…
Caterpillar, czyli marka częściej kojarzona jako CAT, to jedna z najbardziej cenionych marek w branży maszyn budowlanych na świecie. Maszyny CAT to też najczęściej spotykane na polskich placach budowy ładowarki, koparki, spycharki, walce czy wiertnice. Sprawdź, jak wiele dla ich wydajnej i bezpiecz…
Żuraw słupowy obrotowy to niezwykle wszechstronne urządzenie wykorzystywane w różnych sektorach przemysłu. Jego konstrukcja i zdolność do wykonywania obrotów umożliwiają precyzyjne przenoszenie ładunków w trudnych warunkach.
Inwestując w maszyny stolarskie, a w tym frezarki, z pewnością chcesz, aby Twój wybór był trafny. Jak więc wybrać najlepszy sprzęt? Konieczne jest uwzględnienie kilku istotnych parametrów technicznych oraz dopasowanie frezarki do specyfiki wykonywanych zadań – jak zrobić to właściwie?
Butle gazowe w zastosowaniach przemysłowych (na przykład do zasilania wózków widłowych) czy komunalnych (głównie jako paliwo do kuchenek gazowych) wybiera się często według kryterium ceny. I to może być spory błąd. Są przynajmniej trzy powody, dla których czasem warto do butli dopłacić.
Blisko milion złotych może ponieść jeden przedsiębiorca za wymianę serwerów, komputerów czy kosztów licencji oprogramowania.
Wynajem żurawia budowlanego jest kluczowym elementem wielu projektów budowlanych, zwłaszcza tych wymagających precyzyjnego podnoszenia ciężkich materiałów na znaczne wysokości.