Skip to main content

Gwintowanie – na czym polega?

Gwintowanie – na czym polega?
Gwintowanie – na czym polega?

Gwintowanie, czyli jedna z dostępnych obecnie metod obróbki metalu skrawaniem. Gwintowanie stosuje się zawsze wtedy, gdy chcesz ukształtować gwinty zewnętrzne i wewnętrzne.

By udało ci się osiągnąć taki efekt, korzystasz z odpowiedniego urządzenia. Gwintowanie możesz wykonać za pomocą frezarki, wiertarki, jak również za pomocą szlifierki do gwintów.

 

Główne funkcje gwintu są następujące:

- gwint tworzy połączenie mechaniczne,

- ruch obrotowy zmienia się na postępowy,

- występuje przełożenie siłowe, czyli tworzy się większa siła, gdy działa się mniejszą.

Gwintowanie to działanie niezwykle produktywne, a także oszczędne. Podczas procesu wykorzystujesz bowiem dużą prędkość skrawania jak również trwałości. Za pomocą gwintowania możesz wykonać najbardziej popularne zarysy gwintów na każdym typie obrabiarki.

Gwintowanie ręczne, maszynowe i za pomocą obróbki plastycznej

Gwintowanie ręczne zewnętrzne wykonujesz przy pomocy specjalnych narzynek. Z kolei gwintowanie ręczne wewnętrzne możesz przeprowadzić, wybierając albo gwintowniki, albo gwinciarki.

Gwintowanie maszynowe przeprowadzasz na odpowiednich urządzeniach, na:

- tokarce,

-frezarce,

- szlifierce do gwintów.

Natomiast gwintowanie za pomocą obróbki plastycznej polega na wygniataniu tworzywa na specjalnych walcarkach do gwintów. Takie gwintowanie przeprowadzasz również metodą walcowania.

Gwintowanie możesz zlecić profesjonalnej firmie, na przykład mettec.com.pl. Przedsiębiorstwo Mettec może ci zaproponować szeroki wachlarz profesjonalnych usług, jakie wiążą się z gwintowaniem metalu, w tym także gwintowanie prętów. Firma ta posiada najnowszy park maszynowy. Możesz więc liczyć na doskonałą precyzję, powtarzalność elementów i, co niemniej istotne, na szybkość realizacji zamówienia. Wybierz mettec.com.pl.

Na czym polega walcowanie gwintów?

Walcowanie gwintów to obróbka plastyczna. Przeprowadza się ją na zimno na powierzchni bocznej okrągłych elementów. Jak powstaje gwint? Obrabiany przedmiot jest formowany pod działaniem dużych sił, które oddziałują pomiędzy dwoma obracającymi się zwijakami.

Najważniejsze zalety walcowania gwintowego:

- przedmiot jest bardziej wytrzymały,

- powierzchnia nośna gwintu i promień podstawy wykazują doskonałe wartości chropowatości,

- szybkość, z jaką można wykonać obróbkę,

- precyzyjna akuratność wymiarów.

Na czym polega frezowanie gwintów?

Frezowanie gwintów stosujesz, gdy masz do czynienia z przedmiotami nieobrotowymi. Przerywana obróbka gwarantuje odpowiedni nadzór wiórów w tych tworzywach, które wytwarzają długie wióry. Wykorzystujesz mniejsze siły skrawania. Dzięki temu możesz przeprowadzić frezowanie gwintu maszynami o dużym wysięgu.

Ponadto możesz wykonać frezowanie gwintu na produktach, które mają cienkie ścianki. Frezowanie gwintów umożliwia ponadto wykonanie gwintu blisko występu – nie musisz tutaj wykonywać żadnego podcięcia, by taki proces się powiódł. Za pomocą frezowania gwintu możesz także obrabiać przedmioty sporych rozmiarów. Obrabianie takich przedmiotów byłoby trudno osiągnąć na tokarce, gdzie montaż takich elementów byłby utrudniony.

Zalety i zastosowania obróbki skrawaniem CNC w nowoczesnym przemyśle

Obróbka skrawaniem CNC jest kluczowym elementem nowoczesnego przemysłu, wprowadzającym rewolucyjne zmiany w sposobie, w jaki tworzone są komponenty maszyn, urządzeń i innych przedmiotów codziennego użytku.

Europie nie udaje się dogonić USA i Chin w rozwoju sztucznej inteligencji.

Światowym liderem rynku sztucznej inteligencji są Stany Zjednoczone, które mocno inwestują w opracowywanie i wdrażanie nowych rozwiązań. Za nimi plasują się Chiny, w których rozwijane są z jednej strony aplikacje mobilne czy przydatne  algorytmy, a z drugiej – mocno kontrowersyjny social scoring,...

Włókniny filcowe - niezbędny materiał w przemyśle tekstylnym

Włókniny stanowią istotny element w dziedzinie przemysłu tekstylnego i odzieżowego. Są to materiały, które składają się z połączonych ze sobą włókien, tworząc tym samym trwałą i wytrzymałą strukturę. Jednym z popularnych rodzajów włóknin jest włóknina filcowa, która charakteryzuje się swoją wyjąt...

Fasady aluminowe i ich zalety

Fasady aluminiowe stały się popularnym i nowoczesnym rozwiązaniem w budownictwie. Dzięki swojej trwałości, lekkości i estetycznemu wyglądowi, stanowią doskonałe rozwiązanie dla budynków. Oferują one dużą ilość światła dziennego oraz minimalne przewodzenie ciepła, co sprawia, że są energooszczędne...

Gdzie wykorzystywane są wózki wagowe?

Wśród wielu rodzajów nowoczesnych wag na szczególną uwagę zasługują wózki wagowe.

Akcesoria do iPhone'a: jakie gadżety będą przydatne? Podpowiadamy!

Telefony marki Apple cieszą się ogromną popularnością. Zwykle jednak na zakupie samego urządzenia się nie kończy - przydadzą się akcesoria, które ułatwią ci korzystanie ze smartfona na co dzień! W co warto zainwestować? Sprawdź najważniejsze akcesoria, w jakie warto się zaopatrzyć, jeśli jesteś p...

Elektrody do spawania – klucz do jakości i trwałości spoin

Elektrody do spawania stanowią jeden z fundamentów sukcesu każdego procesu spawalniczego, wpływając bezpośrednio na jakość i trwałość spoiny. Są to kluczowe komponenty w spawaniu łukowym, gdzie odgrywają rolę medium przewodzącego prąd niezbędnego do wytworzenia łuku elektrycznego. Wybór odpowiedn...