Przejdź do głównej treści

Gwintowanie – na czym polega?

Gwintowanie – na czym polega?
Gwintowanie – na czym polega?

Gwintowanie, czyli jedna z dostępnych obecnie metod obróbki metalu skrawaniem. Gwintowanie stosuje się zawsze wtedy, gdy chcesz ukształtować gwinty zewnętrzne i wewnętrzne.

By udało ci się osiągnąć taki efekt, korzystasz z odpowiedniego urządzenia. Gwintowanie możesz wykonać za pomocą frezarki, wiertarki, jak również za pomocą szlifierki do gwintów.

 

Główne funkcje gwintu są następujące:

- gwint tworzy połączenie mechaniczne,

- ruch obrotowy zmienia się na postępowy,

- występuje przełożenie siłowe, czyli tworzy się większa siła, gdy działa się mniejszą.

Gwintowanie to działanie niezwykle produktywne, a także oszczędne. Podczas procesu wykorzystujesz bowiem dużą prędkość skrawania jak również trwałości. Za pomocą gwintowania możesz wykonać najbardziej popularne zarysy gwintów na każdym typie obrabiarki.

Gwintowanie ręczne, maszynowe i za pomocą obróbki plastycznej

Gwintowanie ręczne zewnętrzne wykonujesz przy pomocy specjalnych narzynek. Z kolei gwintowanie ręczne wewnętrzne możesz przeprowadzić, wybierając albo gwintowniki, albo gwinciarki.

Gwintowanie maszynowe przeprowadzasz na odpowiednich urządzeniach, na:

- tokarce,

-frezarce,

- szlifierce do gwintów.

Natomiast gwintowanie za pomocą obróbki plastycznej polega na wygniataniu tworzywa na specjalnych walcarkach do gwintów. Takie gwintowanie przeprowadzasz również metodą walcowania.

Gwintowanie możesz zlecić profesjonalnej firmie, na przykład mettec.com.pl. Przedsiębiorstwo Mettec może ci zaproponować szeroki wachlarz profesjonalnych usług, jakie wiążą się z gwintowaniem metalu, w tym także gwintowanie prętów. Firma ta posiada najnowszy park maszynowy. Możesz więc liczyć na doskonałą precyzję, powtarzalność elementów i, co niemniej istotne, na szybkość realizacji zamówienia. Wybierz mettec.com.pl.

Na czym polega walcowanie gwintów?

Walcowanie gwintów to obróbka plastyczna. Przeprowadza się ją na zimno na powierzchni bocznej okrągłych elementów. Jak powstaje gwint? Obrabiany przedmiot jest formowany pod działaniem dużych sił, które oddziałują pomiędzy dwoma obracającymi się zwijakami.

Najważniejsze zalety walcowania gwintowego:

- przedmiot jest bardziej wytrzymały,

- powierzchnia nośna gwintu i promień podstawy wykazują doskonałe wartości chropowatości,

- szybkość, z jaką można wykonać obróbkę,

- precyzyjna akuratność wymiarów.

Na czym polega frezowanie gwintów?

Frezowanie gwintów stosujesz, gdy masz do czynienia z przedmiotami nieobrotowymi. Przerywana obróbka gwarantuje odpowiedni nadzór wiórów w tych tworzywach, które wytwarzają długie wióry. Wykorzystujesz mniejsze siły skrawania. Dzięki temu możesz przeprowadzić frezowanie gwintu maszynami o dużym wysięgu.

Ponadto możesz wykonać frezowanie gwintu na produktach, które mają cienkie ścianki. Frezowanie gwintów umożliwia ponadto wykonanie gwintu blisko występu – nie musisz tutaj wykonywać żadnego podcięcia, by taki proces się powiódł. Za pomocą frezowania gwintu możesz także obrabiać przedmioty sporych rozmiarów. Obrabianie takich przedmiotów byłoby trudno osiągnąć na tokarce, gdzie montaż takich elementów byłby utrudniony.

Walcowanie blach jest jednym z najważniejszych procesów technologicznych. Pozwala na nadanie arkuszom blachy określonej krzywizny przy zachowaniu konkretnej, precyzyjnie kontrolowanej grubości. Jednak nie jest to zadanie proste i żeby się powiodło, trzeba rozwiązać kilka problemów.
Prawidłowe nawilżanie powietrza w przestrzeniach przemysłowych to nie tylko kwestia komfortu pracy, lecz przede wszystkim warunek stabilności procesów technologicznych, jakości produktów oraz bezpieczeństwa ludzi i maszyn.
Dlaczego szlifowanie blachy czarnej jest kluczowe w obróbce metali? Szlifowanie blachy czarnej to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności i trwałości.
Nagranie własnej piosenki w profesjonalnym studio nagrań to marzenie wielu artystów. Proces ten wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i przemyślanych decyzji, aby końcowy efekt spełnił oczekiwania. W naszym artykule dowiesz się, jak mądrze wybrać studio do nagrywania piosenek, jak przygotować s…
Bezpieczeństwo danych firmowych jest jednym z najważniejszych aspektów prowadzenia współczesnego przedsiębiorstwa. Wiele firm coraz częściej staje się celem cyberataków, które mogą prowadzić do poważnych strat finansowych i reputacyjnych. Dlatego ochrona danych to priorytet, który wymaga kompleksow…
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe tech…
Caterpillar, czyli marka częściej kojarzona jako CAT, to jedna z najbardziej cenionych marek w branży maszyn budowlanych na świecie. Maszyny CAT to też najczęściej spotykane na polskich placach budowy ładowarki, koparki, spycharki, walce czy wiertnice. Sprawdź, jak wiele dla ich wydajnej i bezpiecz…