Przejdź do głównej treści


Wybieramy tani laptop multimedialny

hp 15 f387

 

Jak wybrać laptop multimedialny do domu z nieco wyższej niskobudżetowej półki? Czy warto zdecydować się na takie urządzenie? Dla kogo jest ono dedykowane? Na jakie cechy i aspekty zwracać uwagę, podejmując zakupową decyzję? Na wszystkie z tych pytań odpowiadamy w dalszej części artykułu.

 

Czy warto kupić tani mid-range’owy laptop multimedialny?

Jak najbardziej, pod warunkiem, że jesteśmy świadomym konsumentem i wiemy, czego się spodziewać, jak dobierać konfigurację laptopa oraz w jaki sposób dopasować urządzenie do osobistych preferencji.

Uniwersalnych notebooków multimedialnych na rynku nie brakuje. Większość popularnych firm i czołowych graczy posiada w swoim portfolio kilka – kilkanaście takich urządzeń. Jeżeli jednak wiemy, czego oczekujemy, zakup bez wątpienia nie będzie strzałem w stopę.

Czy warto zaopatrzyć się w uniwersalny laptop z nieco niższej średniej półki? Tak, pod warunkiem, że nie jesteśmy wymagającym konsumentem i od maszyny oczekujemy przede wszystkim szerokiej funkcjonalności. Takie urządzenie bez problemu pozwoli obejrzeć wysokiej jakości film, przeglądać zdjęcia, konsumować wszelakie internetowe treści. Posłuży również do prac biurowych i do prowadzenia biznesu. Z ograniczeniami notebooka spotkamy się w przypadku grania w gry, uruchamiania filmów w najwyższych jakościach, tworzeniu grafiki, muzyki, czy postprodukcji filmów.

Dla kogo tani laptop multimedialny?

Multimedialny średniak świetnie sprawdzi się jako laptop rodzinny, laptop dla studenta, a także dla seniorów i osób starszych. Z powodzeniem może być kupiony również dziecku w wieku szkolnym, czy jako laptop zastępczy do pracy lub na wyjazd.

Na jakie cechy i aspekty zwrócić uwagę wybierając taniego multimedialnego średniaka?

Oczywiście funkcjonalność urządzenia niemal całkowicie uzależniona jest od jego podzespołów. Kluczową sprawą jest określenie jego matrycy, procesora, pamięci RAM. Dalej: pamięci dyskowej, preinstalowanego systemu operacyjnego.

Matryca i ekran

Przyjęło się, że uniwersalnym i optymalnym rozwiązaniem jest 15,6-calowy ekran. Łączy on odpowiedni komfort użytkowania, czytelność treści oraz mobilność urządzenia. To od matrycy uzależnione są ogólne gabaryty laptopa. Jeżeli szukasz nieco większego urządzenia, sprawdź laptopy z matrycami 17-cali wzwyż. Decydowanie się na matryce mniejsze od 15-cali mija się z celem, ponieważ urządzenie nie zaoferuje odpowiedniej wygody w oglądaniu multimediów.

Będąc w temacie ekranu – dobrym pomysłem jest wyposażenie się w notebook z dotykowym ekranem. Znacząco poprawia to komfort użytkowania, zwłaszcza gdy nie mamy podłączonej zewnętrznej myszki. Przykładem takiego multimedialnego średniaka z dotykowym ekranem jest HP 15-F387WM.

Oczywiście im wyższa obsługiwana rozdzielczość, tym lepiej. Warto poszukać laptopa oferującego jakość Full HD – np. Dell Inspiron 15 5000.

Procesor

Im więcej rdzeni i im wyższe taktowanie, tym lepiej. Nie ma co spodziewać się cudów. W tej grupie cenowej dobrym rozwiązaniem są czterordzeniowe procesory AMD A8, czy Intel Core i3. W lepszych konfiguracjach możemy spotkać się z procesorami rodziny Core i5, a nawet i7.

Pamięć operacyjna

Im więcej RAMu, tym komputer będzie w stanie szybciej przekierowywać informacje do procesora, a więc będzie szybciej wykonywał obliczenia. Warto celować w 4 – 8 GB pamięci RAM.

Pamięć dyskowa

Laptop multimedialny powinien posiadać odpowiednio dużo pamięci dyskowej. W przypadku średniaków z niższych półek cenowych nie mamy co liczyć na dyski SSD. Głównie znajdziemy tu pojemne dyski HDD o pojemnościach od 500 GB do 1 TB. Pewnym wyjątkiem jest tu jedna z bogatszych konfiguracji laptopa Dell Inspiron 15 5000, gdzie spotkamy się z dyskiem HDD 2 TB i dyskiem SSD 256 GB.

System operacyjny

Jeżeli nie jesteśmy fanami Linuksa, zdecydowanie lepiej wybrać sprzęt z preinstalowanym systemem operacyjnym. Im nowsza wersji Windowsa to będzie, tym lepiej. Przykładowo HP 15-F387WM sprzedawany jest z optymalnym Windowsem 10 Home PL.

Inwestując w maszyny stolarskie, a w tym frezarki, z pewnością chcesz, aby Twój wybór był trafny. Jak więc wybrać najlepszy sprzęt? Konieczne jest uwzględnienie kilku istotnych parametrów technicznych oraz dopasowanie frezarki do specyfiki wykonywanych zadań – jak zrobić to właściwie?
Butle gazowe w zastosowaniach przemysłowych (na przykład do zasilania wózków widłowych) czy komunalnych (głównie jako paliwo do kuchenek gazowych) wybiera się często według kryterium ceny. I to może być spory błąd. Są przynajmniej trzy powody, dla których czasem warto do butli dopłacić.
Blisko milion złotych może ponieść jeden przedsiębiorca za wymianę serwerów, komputerów czy kosztów licencji oprogramowania.
Wynajem żurawia budowlanego jest kluczowym elementem wielu projektów budowlanych, zwłaszcza tych wymagających precyzyjnego podnoszenia ciężkich materiałów na znaczne wysokości.
Komory śrutownicze, nazywane również komorami śrutniczymi, są kluczowym elementem w procesach obróbki powierzchni. Różnorodność dostępnych na rynku modeli sprawia, że każdy użytkownik może dopasować odpowiednie rozwiązanie do swoich potrzeb produkcyjnych. Wybór konkretnego typu komory śrutownicze...
Zbiorniki ciśnieniowe to elementy kluczowe w wielu gałęziach przemysłu, odpowiedzialne za bezpieczne przechowywanie gazów oraz cieczy pod wysokim ciśnieniem.
Rosnące znaczenie efektywności energetycznej, minimalizacja kosztów energetycznych, a także stawianie na zrównoważony rozwój – właśnie to determinuje zmiany w przedsiębiorstwach, których efekt stanowi kompleksowa modernizacja oświetlenia.