Co łączy starożytny Egipt, średniowiecznego kowala i technologię CNC? Przekonaj się!
Te na pozór kompletnie odmienne części układanki, łączą się w pewną całość. Wystarczy, że zastanowisz się nad wykorzystywanymi od wieków surowcami. Poza tym wszystkie wymienione elementy to zasadnicze komponenty jednej z najstarszych dziedzin twórczości i pracy zawodowej człowieka. Zatem z pewnością już wiesz, że wspólny mianownik dla powyższych składowych to obróbka plastyczna metalu.
Rzemiosło i artyzm przodków niezmiennie zdumiewają
Niegdyś niemal w każdej wsi znajdowała się kuźnia. Kowal tworzył z metalu przeróżne przedmioty, głównie o charakterze użytkowym. Wykuwanie kociołków, podków, gwoździ, narzędzi, a nawet broni, właściwe było dla kowalstwa, pierwowzoru dzisiejszych działań w zakresie plastycznej obróbki metalu. Kowalstwo to jedna z najstarszych profesji człowieka, determinująca jego rozwój i postęp cywilizacyjny.
O ile kowalstwo nowożytne polegało na wykuwaniu metalu po jego uprzednim rozgrzaniu (na gorąco), o tyle w starożytnym Egipcie obróbka metali wykonywana była przede wszystkim na zimno. Ogromną popularnością cieszyło się z pewnością tworzenie wyrobów artystycznych, między innymi połączone ze zdobieniem elementów kutych drogimi kamieniami. Świadczą o tym fakcie liczne znaleziska archeologiczne, pozwalające dodatkowo stwierdzić umiejętności przodków w zakresie lutowania i wycinania w metalu.
Niesłabnąca popularność kowalstwa artystycznego
Dzisiejsze kowalstwo ma wymiar głównie artystyczny, mimo że zajmuje się wytwarzaniem przedmiotów przede wszystkim użytkowych, np. balustrad, ogrodzeń, czy bram. Co zatem stanowi tutaj czynnik wyróżniający? Otóż wskazane wyroby kute wykonywane są z zachowaniem niewątpliwego kunsztu artystycznego.
Już nasi pradawni przodkowie poznali zalety obróbki metalu w kontekście rzemiosła nie tylko użytkowego, ale i artystycznego. Wspomniany wcześniej Egipt, a także starożytne Grecja i Rzym, późniejsza epoka środniowiecza, aż po późny barok i czasy bliskie współczesnym - wszystkie te okresy w sposób imponujący oddają możliwości, jakie daje obróbka metalu. Dawne metody obróbki cieplnej, wiórowej, grawerowanie, czy odlewanie pozwalały tworzyć skomplikowane narzędzia, piękne naczynia, lustra, świeczniki, czy też broń. Precyzja rzemieślników była wręcz zaskakująca, biorąc pod uwagę stopień zaawansowania technologii, jaką się posługiwali. Dla przykładu możemy podać, że cienkie ścianki starożytnych, metalowych naczyń robią wrażenie nawet na doświadczonych tokarzach.
Możliwości obróbki metalu dzisiaj - precyzyjne efekty, które możesz uzyskać szybciej
Plastyczna obróbka metali to zbiór współczesnych metod, polegających na wywieraniu na metal odpowiedniego nacisku. Rezultatem takiego oddziaływania jest uzyskiwanie pożądanych, czasem bardzo skomplikowanych i precyzyjnych kształtów. Dzisiejszą obróbkę plastyczną wykonuje się na gorąco, półgorąco lub na zimno, a dobór konkretnej metody następuje w zależności od poddawnego obróbce surowca i jego właściwości.
Poprzez wykorzystanie nowoczesnej technologii CNC, pozwalającej na pełną automatyzację procesu produkcyjnego, obróbka plastyczna zyskuje w wielu aspektach m.in. oszczędności materiału, polepszenia jego właściwości fizycznych i mechaniczych, oraz uzyskiwania skomplikowanych, precyzyjnych, ale i powtarzalnych kształtów.
Sprawdź, jak to robią profesjonaliści na http://gieciewalcowanie.pl/- gięcie, walcowanie, cięcie metalu, wszystko, co tylko można zrobić z metalem jest dzisiaj proste i szybkie.