Przejdź do głównej treści


Jak działa laser CNC?

| MP | Technologia

skrawania

 

Laser CNC to prawdziwie rewolucyjna metoda w obróbce metali. Dzięki niej możliwa jest nie tylko pełna automatyzacja procesu produkcyjnego, ale i uzyskiwanie powtarzalnych, często nawet bardzo niestandardowych elementów. A to wszystko w szybki i niezawodny sposób. Jak działa laser CNC oraz kiedy najlepiej go stosować?

Na czym polega działanie lasera CNC?

Działanie lasera CNC polega na miejscowym topieniu bądź topieniu i odparowywaniu cienkiej warstwy metalu, przy pomocy energii wiązki promieniowania laserowego. Cięciu laserowemu towarzyszy także gaz techniczny o dużej czystości. Gaz ten reaguje z żelazem, dostarczając dodatkową ilość energii (ciepła), a tym samym przyspieszając cały proces produkcji. Co więcej, odpowiedni jego dobór umożliwia cięcie niemal wszystkich gatunków stali, aluminium, jego stopów, miedzi oraz stopów miedzi.

Kiedy stosować technologię cięcia laserowego CNC?

Cięcie laserowe z powodzeniem stosować można do obróbki stali miękkiej, do grubości około 30 milimetrów. Chcąc uzyskać zadowalające rezultaty powyżej granicy 25 milimetrów, konieczne jest zastosowanie wysokiej jakości elementów. Duże znaczenie będzie miał sam materiał, odpowiednio czysty gaz, dobry stan dyszy oraz jakość wiązki.

Jakie są zalety technologii CNC?

Technologia CNC to dziś jedna z chętniej stosowanych metod obróbki metali. Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na całkowitą automatyzację takiego procesu, a tym samym eliminację czynnika ludzkiego. Wystarczy odpowiednie ustawienie maszyn, które w całości wykonają pracę za nas. W efekcie, do zera ograniczymy wystąpienie ewentualnych błędów, a przy tym zadbamy o wysoką jakość i precyzję wykonywanych przez nas elementów.

Cięcie laserem zapewnia nie tylko dużą szybkość oraz precyzję cięcia, ale i w żaden sposób nie ogranicza dowolności kształtów przedmiotów poddawanych obróbce. Żadnego problemu nie stanowi więc wykonywanie wszelakich elementów dekoracyjnych czy też obróbka profili o nawet bardzo skomplikowanych kształtach.

Co równie istotne, promień lasera nie zużywa się oraz nie zmienia wskutek upływu czasu swoich wymiarów. Dzięki temu, każdy jeden element wytwarzany z danego wzoru, stanowi dokładne odwzorowanie swojej pierwotnej formy. Sprawdźcie, jak proste i wygodne może być cięcie laserem w technologii CNC – http://www.vonart.com.pl/.

Inwestując w maszyny stolarskie, a w tym frezarki, z pewnością chcesz, aby Twój wybór był trafny. Jak więc wybrać najlepszy sprzęt? Konieczne jest uwzględnienie kilku istotnych parametrów technicznych oraz dopasowanie frezarki do specyfiki wykonywanych zadań – jak zrobić to właściwie?
Butle gazowe w zastosowaniach przemysłowych (na przykład do zasilania wózków widłowych) czy komunalnych (głównie jako paliwo do kuchenek gazowych) wybiera się często według kryterium ceny. I to może być spory błąd. Są przynajmniej trzy powody, dla których czasem warto do butli dopłacić.
Blisko milion złotych może ponieść jeden przedsiębiorca za wymianę serwerów, komputerów czy kosztów licencji oprogramowania.
Wynajem żurawia budowlanego jest kluczowym elementem wielu projektów budowlanych, zwłaszcza tych wymagających precyzyjnego podnoszenia ciężkich materiałów na znaczne wysokości.
Komory śrutownicze, nazywane również komorami śrutniczymi, są kluczowym elementem w procesach obróbki powierzchni. Różnorodność dostępnych na rynku modeli sprawia, że każdy użytkownik może dopasować odpowiednie rozwiązanie do swoich potrzeb produkcyjnych. Wybór konkretnego typu komory śrutownicze...
Zbiorniki ciśnieniowe to elementy kluczowe w wielu gałęziach przemysłu, odpowiedzialne za bezpieczne przechowywanie gazów oraz cieczy pod wysokim ciśnieniem.
Rosnące znaczenie efektywności energetycznej, minimalizacja kosztów energetycznych, a także stawianie na zrównoważony rozwój – właśnie to determinuje zmiany w przedsiębiorstwach, których efekt stanowi kompleksowa modernizacja oświetlenia.