Wycinarki CNC - rodzaje
Wycinarki CNC to maszyny znajdujące powszechne zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Sterowanie pracą wycinarki odbywa się za pomocą odpowiednio zaprogramowanego komputera. Od wielu lat jest to najwydajniejszy wśród dostępnych na rynku systemów sterowania używany w tym rodzaju obróbki.
Nazwa CNC pochodzi od angielskiego zwrotu Computerized Numerical Control, co oznacza komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. Jest to układ, który można zaprogramować niemal dowolnie, w zależności od potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa i specyfiki jego działalności. Działa on na następującej zasadzie: wartości wejściowe kodów sterujących wygenerowanych przez specjalistyczne programy graficzne (CAD) zostają następnie przetworzone na schemat sterowania maszyną (CAM), a wreszcie na właściwe wykonanie czyli odpowiednie ruchy robocze (CNC). Wycinarki CNC są urządzeniami bardzo zaawansowanymi technologicznie, zapewniającymi maksymalną precyzję w wykrawaniu i wycinaniu elementów, a jednocześnie dużą wydajność. Charakteryzują się również bardzo wysoką trwałością, dzięki solidnej żeliwnej albo solidnej obudowie. Obszary zastosowań wycinarek CNC
Innowacyjna technologia pozwala wykorzystywać wycinarki sterowane numeryczne w wielu bardzo zróżnicowanych obszarach przemysłu, produkcji i usług. Korzystają z nich zarówno duże zakłady przemysłowe, jak i niewielkie warsztaty rzemieślnicze. Najczęściej przydają się w zakładach produkcyjnych wytwarzających elementy z metalu, drewna i materiałów drewnopodobnych oraz tworzyw sztucznych, ale przydają się również w pracowniach stolarskich i grawerskich, a także w nowoczesnych firmach specjalizujących się w reklamie do wycinania pożądanych kształtów z folii i innych materiałów. Bywają poszukiwane również przez działy firm i instytutów zajmujące się szybkim prototypowaniem i tworzeniem modeli. Można za ich pomocą ciąć niemal dowolne rodzaje materiałów, począwszy od lekkich tworzyw sztucznych i piankowych, a skończywszy na twardych materiałach, takich jak lite drewno i elementy z materiałów drewnopodobnych: płyt MDF oraz sklejki, a także metale (najczęściej blacha, stal lub aluminium), materiały kompozytowe, a nawet kamień. Zapewniają dużą precyzję przy wycinaniu szablonów z gumy, folii i różnych rodzajów plastiku. Wiele firm wykorzystuje wycinarki CNC również do szybkiego i dokładnego cięcia skóry, materiałów tekstylnych albo tektury. Można za ich pomocą wycinać zarówno pojedyncze elementy, jak i prowadzić produkcję seryjną i masową. Najczęściej spotykane rodzaje wycinarek CNC
Zakłady zajmujące się projektowaniem i produkcją nowoczesnych wycinarek CNC dostarczają każdego roku nowe modele, pracujące w oparciu o innowacyjne technologie i nowoczesne oprogramowanie. Wybór dostępnych modeli i typów wycinarek jest niezwykle bogaty. Obecnie urządzenie można dobrać w zależności od potrzeb konkretnego użytkownika. Najpopularniejsze rodzaje dostępnych wycinarek sterowanych komputerowo to wycinarki plazmowe, laserowe i gazowe. Coraz większą popularnością cieszą się również wycinarki tnące strumieniem wody, które wybierane są przede wszystkim z uwagi na ekologiczny charakter tego rozwiązania. Cięcie laserem lepiej sprawdza się w przypadku cieńszych materiałów (maksymalnie do około 2 milimetrów), natomiast z materiałami o większej grubości sprawniej poradzi sobie strumień wody. Gdzie kupować wycinarki CNC?
Najczęstszym rozwiązaniem jest zakup nowego urządzenia bezpośrednio od producenta. Wiele osób decyduje się zamieścić zapytanie na jednym z popularnych portali internetowych kontaktujących klientów i dostawców, takich jak na przykład Oferteo.pl. Jeśli dla kogoś priorytetem jest oszczędność, może wybrać wycinarkę CNC używaną. To korzystne rozwiązanie zarówno dla niewielkich zakładów i amatorskich zastosowań, jak też w przypadku dużych firm. Wycinarki CNC są maszynami bardzo trwałymi i solidnymi, gwarantującymi bezproblemowe funkcjonowanie przez wiele lat nawet przy intensywnym użytkowaniu.