Przejdź do głównej treści

Trudności związane z walcowaniem blach

| Artykuł sponsorowany | Technologia

Walcowanie blach jest jednym z najważniejszych procesów technologicznych. Pozwala na nadanie arkuszom blachy określonej krzywizny przy zachowaniu konkretnej, precyzyjnie kontrolowanej grubości. Jednak nie jest to zadanie proste i żeby się powiodło, trzeba rozwiązać kilka problemów.

Walcowanie blach różnych grubości

Przede wszystkim bardzo trudno byłoby stworzyć walcarkę, która będzie pozwalała na walcowanie blach o dowolnej grubości. Dlatego zwykle parki maszynowe walcowni liczą przynajmniej kilka, a nierzadko kilkanaście obrabiarek, które różnią się wieloma parametrami, ale zawsze też grubością blachy, na jakiej mogą pracować. Może to być maksymalnie nawet 60 mm. Poszczególne maszyny zwykle różnią się także poziomem precyzji – to zrozumiałe, zważywszy na fakt, że przeważnie innej dokładności oczekuje się na blasze 3-milimetrowej, a innej w arkuszach o grubości centymetra.

Równa grubość w całym przekroju

Walcowanie blach jest wyzwaniem, ponieważ produkt musi być jednolity w całym przekroju. Każdy projekt ma pewne założone niedokładności, natomiast dotyczą one arkusza blachy we wszystkich miejscach. Walcarki muszą zatem niezwykle dokładnie oddziaływać na blachę, żeby po obróbce w każdym miejscu miała ona zadaną grubość. Jest to tylko pozornie łatwe – poziom trudności tego zadania w istocie rośnie z każdym przejściem przez walce i z każdym kolejnym przebiegiem w celu nadania określonych krzywizn.

Poziom trudności rośnie, jeśli efektem obróbki nie ma być prosty arkusz, tylko na przykład stożek. Wymaga to wówczas jeszcze innego podejścia i zaprojektowania procesu technologicznego w szczególny sposób, aby gotowy produkt był pod każdym względem zgodny ze specyfikacją.

Ograniczenie strat

Walcowanie blach bardzo często jest procesem wieloetapowym. To dlatego, że próba zwalcowania blachy w jednym tylko przebiegu mogłaby prowadzić do powstania różnego typu naprężeń w materiale. Dzieląc cały proces na etapy i stopniowo rozwalcowując arkusz blachy, można tego uniknąć, tym samym ograniczając do minimum ryzyko powstawania pęknięć lub odkształceń.

Trudność polega na tym, że wprowadzone w czasie nieprawidłowego walcowania wady materiału, mogą stać się widoczne nie od razu, tylko na przykład na dalszych etapach obróbki, kiedy naprężenia zostaną uwolnione w trakcie wiercenia, spawania czy innych prac. Doświadczenie i wiedza pozwalają z góry w taki sposób zaprojektować cały proces technologiczny, aby walcowanie nie wiązało się z tworzeniem wad w strukturze materiału. Jest to tym trudniejsze, że parametry należy każdorazowo dobrać do konkretnego materiału, jako że poszczególne surowce będą odznaczały się inną podatnością na walcowanie.
 

Prawidłowe nawilżanie powietrza w przestrzeniach przemysłowych to nie tylko kwestia komfortu pracy, lecz przede wszystkim warunek stabilności procesów technologicznych, jakości produktów oraz bezpieczeństwa ludzi i maszyn.
Dlaczego szlifowanie blachy czarnej jest kluczowe w obróbce metali? Szlifowanie blachy czarnej to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności i trwałości.
Nagranie własnej piosenki w profesjonalnym studio nagrań to marzenie wielu artystów. Proces ten wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i przemyślanych decyzji, aby końcowy efekt spełnił oczekiwania. W naszym artykule dowiesz się, jak mądrze wybrać studio do nagrywania piosenek, jak przygotować s…
Bezpieczeństwo danych firmowych jest jednym z najważniejszych aspektów prowadzenia współczesnego przedsiębiorstwa. Wiele firm coraz częściej staje się celem cyberataków, które mogą prowadzić do poważnych strat finansowych i reputacyjnych. Dlatego ochrona danych to priorytet, który wymaga kompleksow…
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe tech…
Caterpillar, czyli marka częściej kojarzona jako CAT, to jedna z najbardziej cenionych marek w branży maszyn budowlanych na świecie. Maszyny CAT to też najczęściej spotykane na polskich placach budowy ładowarki, koparki, spycharki, walce czy wiertnice. Sprawdź, jak wiele dla ich wydajnej i bezpiecz…
Żuraw słupowy obrotowy to niezwykle wszechstronne urządzenie wykorzystywane w różnych sektorach przemysłu. Jego konstrukcja i zdolność do wykonywania obrotów umożliwiają precyzyjne przenoszenie ładunków w trudnych warunkach.