Przejdź do głównej treści

Za butle gazowe warto zapłacić więcej – oto dlaczego

| Materiał zewnętrzny | Technologia

Butle gazowe w zastosowaniach przemysłowych (na przykład do zasilania wózków widłowych) czy komunalnych (głównie jako paliwo do kuchenek gazowych) wybiera się często według kryterium ceny. I to może być spory błąd. Są przynajmniej trzy powody, dla których czasem warto do butli dopłacić.

Uczciwe napełnianie

Butle gazowe mają maksymalny poziom napełnienia, ale przecież nie mają minimalnego. Dlatego nierzadko zdarza się, że tanie napełnianie odbywa się po prostu kosztem mniejszej ilości gazu. Profesjonalni dostawcy często za to ważą napełnione butle gazowe nawet kilkukrotnie, żeby dać klientom pewność, że dostaną właśnie tyle gazu, za ile zapłacili. O ile więc uczciwość nie ma ceny, o tyle gaz w butli już jak najbardziej, a czasem, chcąc oszczędzić, faktycznie kupuje się go mniej, niż być powinno.

Zresztą w tym samym punkcie warto wspomnieć o terminowości, która będzie istotna wtedy, kiedy butle gazowe napełnia się na konkretny termin, a nie od ręki czy się ich nie wymienia. I znów – uczciwi wykonawcy po prostu rzadko agresywnie konkurują ceną.

Gaz zgodny z normami

Normy, które regulują jakość gazu w butli, z jednej strony mają zapewniać założony poziom bezpieczeństwa, ale z drugiej również stawiają warunki graniczne co do wydajności paliwa. Butle gazowe napełniane gazem zgodnym z normami (w szczególności chodzi tu o normę PN-EN 589), będą bezpieczne w eksploatacji, wydajne i efektywne kosztowo. Warto przy tym podkreślić, że niektóre nowoczesne urządzenia zasilane gazem są dość wrażliwe na spadki jakości surowca i w tym przypadku próba szukania oszczędności kosztem jakości może przełożyć się na mniejszą żywotność lub problematyczną pracę takich urządzeń.

Decydując się na może nieco droższy, ale pewny jakościowo gaz, można mieć pewność, że unika się wielu problemów w dłuższej perspektywie. Niewielka zmiana ceny za gaz w butli będzie niczym w porównaniu z ewentualnymi kosztami wynikającymi z uszkodzeń spowodowanych stosowaniem gazu niespełniającego minimalnych norm.

Pełna kontrola

W najlepszych punktach napełniania butli gazowych szczegółowo kontroluje się nie tylko jakość samego surowca, ale też rutynowo przeprowadza sprawdzenie samej butli. To ważne, ponieważ usterki samej butli lub oprzyrządowania mogą wpływać na płynność zasilania czy ewentualne zaburzenie składu mieszanki. Tak czy inaczej, płacąc za gaz w butli trochę więcej, można mieć pewność, że sama butla też jest bezpieczna i może być używana zgodnie z przeznaczeniem bez ryzyka.

Przede wszystkim zaś warto podkreślić, że różnice w cenie butli z gazem rzadko uzasadniają wybór tańszej, niepewnej opcji. Rozlewnie z gwarancją jakości są w stanie dostarczyć dobry gaz w bezpiecznej butli w całkiem niezłej cenie i to powinien być podstawowy wybór dla wszystkich klientów.

Blisko milion złotych może ponieść jeden przedsiębiorca za wymianę serwerów, komputerów czy kosztów licencji oprogramowania.
Wynajem żurawia budowlanego jest kluczowym elementem wielu projektów budowlanych, zwłaszcza tych wymagających precyzyjnego podnoszenia ciężkich materiałów na znaczne wysokości.
Komory śrutownicze, nazywane również komorami śrutniczymi, są kluczowym elementem w procesach obróbki powierzchni. Różnorodność dostępnych na rynku modeli sprawia, że każdy użytkownik może dopasować odpowiednie rozwiązanie do swoich potrzeb produkcyjnych. Wybór konkretnego typu komory śrutownicze...
Zbiorniki ciśnieniowe to elementy kluczowe w wielu gałęziach przemysłu, odpowiedzialne za bezpieczne przechowywanie gazów oraz cieczy pod wysokim ciśnieniem.
Rosnące znaczenie efektywności energetycznej, minimalizacja kosztów energetycznych, a także stawianie na zrównoważony rozwój – właśnie to determinuje zmiany w przedsiębiorstwach, których efekt stanowi kompleksowa modernizacja oświetlenia.
Dobre oświetlenie w biurze, niezależnie od tego, czy jest to przestrzeń typu open space, czy gabinet dla jednej osoby, powinno być funkcjonalne, a także komfortowe dla użytkownika. Coraz częściej podczas projektu wybiera się rozwiązania wykorzystujące diody LED. Takie oświetlenie można dopasować ...
Firmy, które w Polsce inwestują w rozwój elektromobilności, w wielu obszarach napotykają na bariery. Jedną z nich jest dostępność i czas pozyskiwania przyłączy do sieci elektroenergetycznej. „Sześć lat czekaliśmy na przyłącze o mocy 1,4 MW. To powinno dziać się o wiele szybciej” - mówiła Katarzyn...