Skip to main content


Sprawdź zawody przyszłości i dowiedz się, jakie są trendy na rynku pracy

| Artykuł sponsorowany | Technologia
foto: pracuj.pl
foto: pracuj.pl

Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie, bezpośrednio wpływając na popularność niektórych trendów oraz zapotrzebowanie na przedstawicieli konkretnych zawodów. Czy wiesz, które profesje według prognoz są określane mianem zawodów przyszłości? Poznaj aktualne trendy na rynku pracy i zastanów się, jak je wykorzystać w kontekście planowania własnej kariery.

Które profesje będą traciły na znaczeniu?

Według prognoz niektóre zawody będą z czasem tracić na znaczeniu. Jest to związane między innymi z procesem automatyzacji - przyjmuje się, że przedstawiciele wybranych profesji mogą zostać zastąpieni maszynami. Analitycy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości podkreślają, że z biegiem czasu na znaczeniu będą tracić zawody związane głównie z pracą fizyczną, automatyczną.

Zawody przyszłości związane z nowymi technologiami

Progności nie mają wątpliwości, że przyszłość będzie należeć przede wszystkim do specjalistów z obszaru nowoczesnych technologii. Już teraz można dostrzec główne trendy związane z rosnącym zapotrzebowaniem na przedstawicieli wybranych zawodów z branży IT. Warto wspomnieć chociażby o dużym popycie na architektów IT oraz specjalistów zajmujących się analityką danych. Na szybkie znalezienie pracy mogą też liczyć programiści wykorzystujący takie technologie jak Java czy Python. Należy również wskazać na profesje przyszłości związane z automatyką, robotyką i sztuczną inteligencją. Według prognoz utrzymującym się trendem będzie także wzrost zapotrzebowania na mechatroników i elektrotechnologów.

Zaplanuj swoją karierę zgodnie z aktualnymi trendami - praca IT to dobry wybór!

Profesje przyszłości z branży medycznej

Do grona zawodów przyszłości należy także zaliczyć profesje związane z szeroko pojętym sektorem medycznym. Według prognoz trendy dotyczące zapotrzebowania na przedstawicieli poszczególnych zawodów będą utrzymywać się przez kolejne lata. Na brak intratnych propozycji zatrudnienia nie powinni narzekać nie tylko lekarze i pielęgniarki, ale także fizjoterapeuci, masażyści, psycholodzy, stomatolodzy, rehabilitanci i dietetycy. Z biegiem czasu będzie pojawiać się coraz więcej ofert pracy dedykowanych absolwentom medycyny, farmacji, chemii, biologii i biotechnologii.

Sprawdź, kogo obecnie poszukują pracodawcy - odwiedź portal Pracuj.pl!

Rosnący popyt na zawody związane z marketingiem

Na miano zawodów przyszłości zasługują także profesje związane z marketingiem i kreacją. Już teraz można dostrzec coraz większe zapotrzebowanie na menedżerów marki, specjalistów marketingu internetowego, content managerów i specjalistów ds. social mediów. Warto też wspomnieć o rosnącym popycie na trendetterów i profesjonalistów zajmujących się sprzedażą internetową.

Nowe zawody - jak kształtuje się przyszłość?

Prognozy przewidują także pojawienie się na rynku pracy wielu nowych zawodów. Będą one związane głównie z medycyną oraz rozwojem nowoczesnych technologii. Przykładową profesją może być tele-chirurg czy specjalista ds. sztucznej inteligencji. Ze względu na starzejące się społeczeństwo, w niedalekiej przyszłości mogą się również pojawić zawody związane z opieką nad osobami starszymi.

Podsumowanie

Zweryfikuj swoje umiejętności i kompetencje pod kątem aktualnych trendów na rynku pracy. Jeśli jesteś na początku swojej kariery, wybierz branżę, która aktualnie rozwija się wyjątkowo dynamicznie. Postaw na zawody przyszłości związane z IT, medycyną czy marketingiem, aby zwiększyć swoje szanse na szybkie zdobycie intratnej posady.

Chcesz obliczyć wysokość wynagrodzenia dziennego, tygodniowego, miesięcznego, a nawet rocznego? Skorzystaj z kalkulatora godzinowego.

 

 

Kompleksowy przewodnik po płytach warstwowych: Budowa, zastosowanie i korzyści

Płyty warstwowe, dzięki swoim zaawansowanym technologicznie właściwościom, coraz częściej stają się materiałem pierwszego wyboru na rynku budowlanym. Ich zastosowanie obejmuje nie tylko tradycyjne budownictwo, ale również specjalistyczne konstrukcje, takie jak chłodnie, magazyny czy obiekty usług...

Zalety i zastosowania obróbki skrawaniem CNC w nowoczesnym przemyśle

Obróbka skrawaniem CNC jest kluczowym elementem nowoczesnego przemysłu, wprowadzającym rewolucyjne zmiany w sposobie, w jaki tworzone są komponenty maszyn, urządzeń i innych przedmiotów codziennego użytku.

Europie nie udaje się dogonić USA i Chin w rozwoju sztucznej inteligencji.

Światowym liderem rynku sztucznej inteligencji są Stany Zjednoczone, które mocno inwestują w opracowywanie i wdrażanie nowych rozwiązań. Za nimi plasują się Chiny, w których rozwijane są z jednej strony aplikacje mobilne czy przydatne  algorytmy, a z drugiej – mocno kontrowersyjny social scoring,...

Włókniny filcowe - niezbędny materiał w przemyśle tekstylnym

Włókniny stanowią istotny element w dziedzinie przemysłu tekstylnego i odzieżowego. Są to materiały, które składają się z połączonych ze sobą włókien, tworząc tym samym trwałą i wytrzymałą strukturę. Jednym z popularnych rodzajów włóknin jest włóknina filcowa, która charakteryzuje się swoją wyjąt...

Fasady aluminowe i ich zalety

Fasady aluminiowe stały się popularnym i nowoczesnym rozwiązaniem w budownictwie. Dzięki swojej trwałości, lekkości i estetycznemu wyglądowi, stanowią doskonałe rozwiązanie dla budynków. Oferują one dużą ilość światła dziennego oraz minimalne przewodzenie ciepła, co sprawia, że są energooszczędne...

Gdzie wykorzystywane są wózki wagowe?

Wśród wielu rodzajów nowoczesnych wag na szczególną uwagę zasługują wózki wagowe.

Akcesoria do iPhone'a: jakie gadżety będą przydatne? Podpowiadamy!

Telefony marki Apple cieszą się ogromną popularnością. Zwykle jednak na zakupie samego urządzenia się nie kończy - przydadzą się akcesoria, które ułatwią ci korzystanie ze smartfona na co dzień! W co warto zainwestować? Sprawdź najważniejsze akcesoria, w jakie warto się zaopatrzyć, jeśli jesteś p...