Przejdź do głównej treści

Sprawdź zawody przyszłości i dowiedz się, jakie są trendy na rynku pracy

| Artykuł sponsorowany | Technologia
foto: pracuj.pl
foto: pracuj.pl

Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie, bezpośrednio wpływając na popularność niektórych trendów oraz zapotrzebowanie na przedstawicieli konkretnych zawodów. Czy wiesz, które profesje według prognoz są określane mianem zawodów przyszłości? Poznaj aktualne trendy na rynku pracy i zastanów się, jak je wykorzystać w kontekście planowania własnej kariery.

Które profesje będą traciły na znaczeniu?

Według prognoz niektóre zawody będą z czasem tracić na znaczeniu. Jest to związane między innymi z procesem automatyzacji - przyjmuje się, że przedstawiciele wybranych profesji mogą zostać zastąpieni maszynami. Analitycy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości podkreślają, że z biegiem czasu na znaczeniu będą tracić zawody związane głównie z pracą fizyczną, automatyczną.

Zawody przyszłości związane z nowymi technologiami

Progności nie mają wątpliwości, że przyszłość będzie należeć przede wszystkim do specjalistów z obszaru nowoczesnych technologii. Już teraz można dostrzec główne trendy związane z rosnącym zapotrzebowaniem na przedstawicieli wybranych zawodów z branży IT. Warto wspomnieć chociażby o dużym popycie na architektów IT oraz specjalistów zajmujących się analityką danych. Na szybkie znalezienie pracy mogą też liczyć programiści wykorzystujący takie technologie jak Java czy Python. Należy również wskazać na profesje przyszłości związane z automatyką, robotyką i sztuczną inteligencją. Według prognoz utrzymującym się trendem będzie także wzrost zapotrzebowania na mechatroników i elektrotechnologów.

Zaplanuj swoją karierę zgodnie z aktualnymi trendami - praca IT to dobry wybór!

Profesje przyszłości z branży medycznej

Do grona zawodów przyszłości należy także zaliczyć profesje związane z szeroko pojętym sektorem medycznym. Według prognoz trendy dotyczące zapotrzebowania na przedstawicieli poszczególnych zawodów będą utrzymywać się przez kolejne lata. Na brak intratnych propozycji zatrudnienia nie powinni narzekać nie tylko lekarze i pielęgniarki, ale także fizjoterapeuci, masażyści, psycholodzy, stomatolodzy, rehabilitanci i dietetycy. Z biegiem czasu będzie pojawiać się coraz więcej ofert pracy dedykowanych absolwentom medycyny, farmacji, chemii, biologii i biotechnologii.

Sprawdź, kogo obecnie poszukują pracodawcy - odwiedź portal Pracuj.pl!

Rosnący popyt na zawody związane z marketingiem

Na miano zawodów przyszłości zasługują także profesje związane z marketingiem i kreacją. Już teraz można dostrzec coraz większe zapotrzebowanie na menedżerów marki, specjalistów marketingu internetowego, content managerów i specjalistów ds. social mediów. Warto też wspomnieć o rosnącym popycie na trendetterów i profesjonalistów zajmujących się sprzedażą internetową.

Nowe zawody - jak kształtuje się przyszłość?

Prognozy przewidują także pojawienie się na rynku pracy wielu nowych zawodów. Będą one związane głównie z medycyną oraz rozwojem nowoczesnych technologii. Przykładową profesją może być tele-chirurg czy specjalista ds. sztucznej inteligencji. Ze względu na starzejące się społeczeństwo, w niedalekiej przyszłości mogą się również pojawić zawody związane z opieką nad osobami starszymi.

Podsumowanie

Zweryfikuj swoje umiejętności i kompetencje pod kątem aktualnych trendów na rynku pracy. Jeśli jesteś na początku swojej kariery, wybierz branżę, która aktualnie rozwija się wyjątkowo dynamicznie. Postaw na zawody przyszłości związane z IT, medycyną czy marketingiem, aby zwiększyć swoje szanse na szybkie zdobycie intratnej posady.

Chcesz obliczyć wysokość wynagrodzenia dziennego, tygodniowego, miesięcznego, a nawet rocznego? Skorzystaj z kalkulatora godzinowego.

 

 

Inwestując w maszyny stolarskie, a w tym frezarki, z pewnością chcesz, aby Twój wybór był trafny. Jak więc wybrać najlepszy sprzęt? Konieczne jest uwzględnienie kilku istotnych parametrów technicznych oraz dopasowanie frezarki do specyfiki wykonywanych zadań – jak zrobić to właściwie?
Butle gazowe w zastosowaniach przemysłowych (na przykład do zasilania wózków widłowych) czy komunalnych (głównie jako paliwo do kuchenek gazowych) wybiera się często według kryterium ceny. I to może być spory błąd. Są przynajmniej trzy powody, dla których czasem warto do butli dopłacić.
Blisko milion złotych może ponieść jeden przedsiębiorca za wymianę serwerów, komputerów czy kosztów licencji oprogramowania.
Wynajem żurawia budowlanego jest kluczowym elementem wielu projektów budowlanych, zwłaszcza tych wymagających precyzyjnego podnoszenia ciężkich materiałów na znaczne wysokości.
Komory śrutownicze, nazywane również komorami śrutniczymi, są kluczowym elementem w procesach obróbki powierzchni. Różnorodność dostępnych na rynku modeli sprawia, że każdy użytkownik może dopasować odpowiednie rozwiązanie do swoich potrzeb produkcyjnych. Wybór konkretnego typu komory śrutownicze...
Zbiorniki ciśnieniowe to elementy kluczowe w wielu gałęziach przemysłu, odpowiedzialne za bezpieczne przechowywanie gazów oraz cieczy pod wysokim ciśnieniem.
Rosnące znaczenie efektywności energetycznej, minimalizacja kosztów energetycznych, a także stawianie na zrównoważony rozwój – właśnie to determinuje zmiany w przedsiębiorstwach, których efekt stanowi kompleksowa modernizacja oświetlenia.