Przejdź do głównej treści

Co warto wiedzieć o druku offsetowym?

| Artykuł sponsorowany | Technologia

Druk offsetowy to jedna z najpopularniejszych technik druku przemysłowych wykorzystanego na świecie, której korzenie sięgają aż XVIII wieku. Aktualnie, metoda druku offsetowego wykorzystująca zaawansowane technologiczne maszyny doskonale sprawdza się podczas produkcji dużych nakładów wydruków w wysokiej jakości. Jednak czym właśnie jest druk offsetowy i jakie jego rodzaje można wyróżnić? Jakimi zaletami charakteryzuje się druk offsetowy? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej!

 

Czym jest druk offsetowy? 

Druk offsetowy to jedna z najbardziej rozpowszechnionych metod druku na świecie. Definiowana jest ona jako technika druku płaskiego, w której przygotowany obraz przenoszony jest z płaskiej, aluminiowej matrycy na papier lub inne podłoże przy wykorzystaniu cylindra pośredniego pokrytego warstwą gumy. 

Rodzaje druku offsetowego - jakie można wyróżnić? 

Technika druku offsetowego opiera się na przeprowadzaniu procesu drukowania na różnego rodzaju podłożach, które dobierane są w zależności od wymagań stawianych przez dany rodzaj wydruku. Wśród podstawowych metod druku offsetowego można więc wyróżnić: 

● druk arkuszowy, w którym wykorzystany jest papier w arkuszach. Farby offsetowe o dużej lepkości utrwalane są na nich poprzez wsiąkanie i polimeryzację, a z kolei farby UV i farby hybrydowe poprzez polimeryzację zainicjowaną nadfioletem; 

● druk zwojowy (rolowy), w którym stosowany jest papier w rolkach. Farby olejne o małej lepkości utrwalane są na nich „na zimno"(coldset) poprzez wsiąkanie w papier lub „na gorąco"(heatset) poprzez wsiąkanie w papier oraz odparowywanie w wysokich temperaturach. 

Druk offsetowy w poligrafii - dlaczego i kiedy warto go stosować? 

Druk offsetowy to technika wykorzystywana na szeroką skalę w druku komercyjnym. Uznawana jest ona bowiem za jedną z najbardziej uniwersalnych i opłacalnych technik stosowanych w poligrafii, a jej wybór pozwala na uzyskanie szeregu korzyści. Wśród podstawowych zalet, jakimi charakteryzuje się druk offsetowy, można wymienić czynniki takie jak: 

● wysoka jakość wydruku pozwalająca na otrzymanie wyrazistych i dokładnie odwzorowanych kolorów, a także poszczególnych detali; 

● wysoka trwałość przygotowanego wydruku, która może zostać podniesiona poprzez poddawanie zadrukowanego papieru uszlachetnianiu; 

● możliwość otrzymania wydruków w wielu kolorach; 

● możliwość wykorzystania różnego rodzaju materiałów i papierów, które mogą być zadrukowane; 

● niska cena jednostkowa podczas wykonywania wydruków na dużą skalę. 

Wszystko to sprawia, że druk offsetowy chętnie wykorzystywany jest przez małe i średnie, a także większe firmy chcące przygotować duże ilości wydruków przy zachowaniu stosunkowo niskich kosztów.

W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe tech…
Caterpillar, czyli marka częściej kojarzona jako CAT, to jedna z najbardziej cenionych marek w branży maszyn budowlanych na świecie. Maszyny CAT to też najczęściej spotykane na polskich placach budowy ładowarki, koparki, spycharki, walce czy wiertnice. Sprawdź, jak wiele dla ich wydajnej i bezpiecz…
Żuraw słupowy obrotowy to niezwykle wszechstronne urządzenie wykorzystywane w różnych sektorach przemysłu. Jego konstrukcja i zdolność do wykonywania obrotów umożliwiają precyzyjne przenoszenie ładunków w trudnych warunkach.
Inwestując w maszyny stolarskie, a w tym frezarki, z pewnością chcesz, aby Twój wybór był trafny. Jak więc wybrać najlepszy sprzęt? Konieczne jest uwzględnienie kilku istotnych parametrów technicznych oraz dopasowanie frezarki do specyfiki wykonywanych zadań – jak zrobić to właściwie?
Butle gazowe w zastosowaniach przemysłowych (na przykład do zasilania wózków widłowych) czy komunalnych (głównie jako paliwo do kuchenek gazowych) wybiera się często według kryterium ceny. I to może być spory błąd. Są przynajmniej trzy powody, dla których czasem warto do butli dopłacić.
Blisko milion złotych może ponieść jeden przedsiębiorca za wymianę serwerów, komputerów czy kosztów licencji oprogramowania.
Wynajem żurawia budowlanego jest kluczowym elementem wielu projektów budowlanych, zwłaszcza tych wymagających precyzyjnego podnoszenia ciężkich materiałów na znaczne wysokości.