Skip to main content

Co warto wiedzieć o druku offsetowym?

| Artykuł sponsorowany | Technologia

Druk offsetowy to jedna z najpopularniejszych technik druku przemysłowych wykorzystanego na świecie, której korzenie sięgają aż XVIII wieku. Aktualnie, metoda druku offsetowego wykorzystująca zaawansowane technologiczne maszyny doskonale sprawdza się podczas produkcji dużych nakładów wydruków w wysokiej jakości. Jednak czym właśnie jest druk offsetowy i jakie jego rodzaje można wyróżnić? Jakimi zaletami charakteryzuje się druk offsetowy? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej!

 

Czym jest druk offsetowy? 

Druk offsetowy to jedna z najbardziej rozpowszechnionych metod druku na świecie. Definiowana jest ona jako technika druku płaskiego, w której przygotowany obraz przenoszony jest z płaskiej, aluminiowej matrycy na papier lub inne podłoże przy wykorzystaniu cylindra pośredniego pokrytego warstwą gumy. 

Rodzaje druku offsetowego - jakie można wyróżnić? 

Technika druku offsetowego opiera się na przeprowadzaniu procesu drukowania na różnego rodzaju podłożach, które dobierane są w zależności od wymagań stawianych przez dany rodzaj wydruku. Wśród podstawowych metod druku offsetowego można więc wyróżnić: 

● druk arkuszowy, w którym wykorzystany jest papier w arkuszach. Farby offsetowe o dużej lepkości utrwalane są na nich poprzez wsiąkanie i polimeryzację, a z kolei farby UV i farby hybrydowe poprzez polimeryzację zainicjowaną nadfioletem; 

● druk zwojowy (rolowy), w którym stosowany jest papier w rolkach. Farby olejne o małej lepkości utrwalane są na nich „na zimno"(coldset) poprzez wsiąkanie w papier lub „na gorąco"(heatset) poprzez wsiąkanie w papier oraz odparowywanie w wysokich temperaturach. 

Druk offsetowy w poligrafii - dlaczego i kiedy warto go stosować? 

Druk offsetowy to technika wykorzystywana na szeroką skalę w druku komercyjnym. Uznawana jest ona bowiem za jedną z najbardziej uniwersalnych i opłacalnych technik stosowanych w poligrafii, a jej wybór pozwala na uzyskanie szeregu korzyści. Wśród podstawowych zalet, jakimi charakteryzuje się druk offsetowy, można wymienić czynniki takie jak: 

● wysoka jakość wydruku pozwalająca na otrzymanie wyrazistych i dokładnie odwzorowanych kolorów, a także poszczególnych detali; 

● wysoka trwałość przygotowanego wydruku, która może zostać podniesiona poprzez poddawanie zadrukowanego papieru uszlachetnianiu; 

● możliwość otrzymania wydruków w wielu kolorach; 

● możliwość wykorzystania różnego rodzaju materiałów i papierów, które mogą być zadrukowane; 

● niska cena jednostkowa podczas wykonywania wydruków na dużą skalę. 

Wszystko to sprawia, że druk offsetowy chętnie wykorzystywany jest przez małe i średnie, a także większe firmy chcące przygotować duże ilości wydruków przy zachowaniu stosunkowo niskich kosztów.

Blisko milion złotych może ponieść jeden przedsiębiorca za wymianę serwerów, komputerów czy kosztów licencji oprogramowania.
Wynajem żurawia budowlanego jest kluczowym elementem wielu projektów budowlanych, zwłaszcza tych wymagających precyzyjnego podnoszenia ciężkich materiałów na znaczne wysokości.
Komory śrutownicze, nazywane również komorami śrutniczymi, są kluczowym elementem w procesach obróbki powierzchni. Różnorodność dostępnych na rynku modeli sprawia, że każdy użytkownik może dopasować odpowiednie rozwiązanie do swoich potrzeb produkcyjnych. Wybór konkretnego typu komory śrutownicze...
Zbiorniki ciśnieniowe to elementy kluczowe w wielu gałęziach przemysłu, odpowiedzialne za bezpieczne przechowywanie gazów oraz cieczy pod wysokim ciśnieniem.
Rosnące znaczenie efektywności energetycznej, minimalizacja kosztów energetycznych, a także stawianie na zrównoważony rozwój – właśnie to determinuje zmiany w przedsiębiorstwach, których efekt stanowi kompleksowa modernizacja oświetlenia.
Dobre oświetlenie w biurze, niezależnie od tego, czy jest to przestrzeń typu open space, czy gabinet dla jednej osoby, powinno być funkcjonalne, a także komfortowe dla użytkownika. Coraz częściej podczas projektu wybiera się rozwiązania wykorzystujące diody LED. Takie oświetlenie można dopasować ...
Firmy, które w Polsce inwestują w rozwój elektromobilności, w wielu obszarach napotykają na bariery. Jedną z nich jest dostępność i czas pozyskiwania przyłączy do sieci elektroenergetycznej. „Sześć lat czekaliśmy na przyłącze o mocy 1,4 MW. To powinno dziać się o wiele szybciej” - mówiła Katarzyn...