Przejdź do głównej treści

O czym trzeba pamiętać, planując demontaż maszyn?

Modernizacja lub przeniesienie zakładów produkcyjnych wymagają zdemontowania parku maszynowego i przeniesienia go w nowe miejsce. To skomplikowane zadanie, do którego należy przygotować się z należytą uwagą i zawsze być gotowym na problemy.

 

Czym jest demontaż maszyn?

Demontaż maszyn to więcej, niż podniesienie ich z podsadowienia czy rozłożenie na części łatwiejsze do transportu. To cały proces logistyczny, który ma za zadanie przygotować wybrane maszyny do przeniesienia i złożenia w nowym miejscu. Nie licząc bowiem sytuacji, w której urządzenia robocze są później utylizowane, to demontaż maszyn planuje się, mając na uwadze konieczność ich późniejszego zmontowania w nowym miejscu.

Jak demontuje się maszyny przemysłowe?

Demontaż maszyn jest maksymalnie uporządkowanym procesem. Eksperci z firmy b8group.pl zaznaczają, że choć w każdym przypadku wygląda on trochę inaczej, to pewne elementy są zawsze wspólne.

Konieczne jest stworzenie dobrego planu, a to oznacza konieczność rozpoznania sposobu, w jaki maszyny są ustawione na hali względem konstrukcji architektonicznych, przeszkód czy pozostałych elementów parku maszynowego.

Trzeba zaplanować kolejność demontażu – sprawdzić, czy maszynę można będzie podnieść w całości, czy trzeba ją będzie rozłożyć na mniejsze elementy na przykład po to, żeby ułatwić transport.

Po zgraniu demontażu z transportem można przystąpić do prac przy podnoszeniu maszyn.

Przenoszone elementy zabezpiecza się na platformach transportowych i przygotowuje dokumentację procesu w celu ułatwienia późniejszego montażu.

Cały proces jest nadzorowany przez doświadczonych techników, którzy koordynują prace przy poszczególnych maszynach i decydują o kolejności demontażu, przenoszenia i transportowania ładunków.

Dlaczego demontaż maszyn wymaga dużego doświadczenia?

Większość maszyn przemysłowych konstruowana jest tak, żeby były maksymalnie wydajne i ergonomiczne, a to nie obejmuje łatwości demontażu i ponownego montażu. Zasadniczo większość urządzeń przemysłowych jest konstruowana tak, żeby ich transport był relatywnie łatwy, ale w praktyce zawsze potrzeba doświadczonego wykonawcy, który oceni, jak demontaż przeprowadzić w lokalnych warunkach. Chodzi o to, żeby cały proces na przykład nie zakłócił pracy innych części zakładu i żeby nie doszło do uszkodzenia budynków.

Przede wszystkim jednak demontaż nie jest celem samym w sobie. Maszyny przemysłowe demontuje się najczęściej po to, żeby złożyć je w nowym miejscu, a to wymaga jeszcze bardziej perspektywicznego planowania. Tego nie można się nauczyć, czytając opracowania naukowe – choć znajomość teorii jest pomocna, to zastosowanie wiedzy w praktyce jest możliwe dopiero dzięki wieloletniej praktyce. Taka elastyczność jest zresztą głównym powodem, dla którego w branży działa tylko kilka firm zajmujących się profesjonalnym demontażem maszyn.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że to zadanie wymaga specjalistycznego i kosztownego sprzętu. Dźwigi, rolki, podnośniki hydrauliczne czy suwnice – wszystkie one mogą być przydatne, żeby podnieść i przenieść ciężkie maszyny przemysłowe lub ich elementy.

Blisko milion złotych może ponieść jeden przedsiębiorca za wymianę serwerów, komputerów czy kosztów licencji oprogramowania.
Wynajem żurawia budowlanego jest kluczowym elementem wielu projektów budowlanych, zwłaszcza tych wymagających precyzyjnego podnoszenia ciężkich materiałów na znaczne wysokości.
Komory śrutownicze, nazywane również komorami śrutniczymi, są kluczowym elementem w procesach obróbki powierzchni. Różnorodność dostępnych na rynku modeli sprawia, że każdy użytkownik może dopasować odpowiednie rozwiązanie do swoich potrzeb produkcyjnych. Wybór konkretnego typu komory śrutownicze...
Zbiorniki ciśnieniowe to elementy kluczowe w wielu gałęziach przemysłu, odpowiedzialne za bezpieczne przechowywanie gazów oraz cieczy pod wysokim ciśnieniem.
Rosnące znaczenie efektywności energetycznej, minimalizacja kosztów energetycznych, a także stawianie na zrównoważony rozwój – właśnie to determinuje zmiany w przedsiębiorstwach, których efekt stanowi kompleksowa modernizacja oświetlenia.
Dobre oświetlenie w biurze, niezależnie od tego, czy jest to przestrzeń typu open space, czy gabinet dla jednej osoby, powinno być funkcjonalne, a także komfortowe dla użytkownika. Coraz częściej podczas projektu wybiera się rozwiązania wykorzystujące diody LED. Takie oświetlenie można dopasować ...
Firmy, które w Polsce inwestują w rozwój elektromobilności, w wielu obszarach napotykają na bariery. Jedną z nich jest dostępność i czas pozyskiwania przyłączy do sieci elektroenergetycznej. „Sześć lat czekaliśmy na przyłącze o mocy 1,4 MW. To powinno dziać się o wiele szybciej” - mówiła Katarzyn...