Przejdź do głównej treści


Reduktor ciśnienia powietrza - gdzie kupić najlepszy model?

| Artykuł sponsorowany | Technologia

Reduktor ciśnienia powietrza to urządzenie wykorzystywane na szeroką skalę niemal w każdym układzie pneumatycznym. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, aby wybierać urządzenia najwyższej jakości. Dziś doradzimy Wam, jak takie znaleźć. Poznacie też zasady działania reduktorów.

 

Reduktor ciśnienia powietrza zasady działania i funkcja w układzie pneumatycznym

Wiele mówi się na temat tego jak jakość sprężonego powietrza wpływa na działanie układów pneumatycznych. Oczywiście trudno się z tym nie zgodzić, wszak medium powinno być czyste i niezanieczyszczone, gdyż w innym przypadku może dojść do uszkodzenia podzespołów w układzie pneumatycznym. Ale bardzo ważnym elementem jest reduktor ciśnienia powietrza. Wynika to z faktu, że w układach pneumatycznych występują w pełni naturalne zmiany ciśnienia, stąd też używanie tego typu urządzenia jest wręcz konieczne. Zasada działania regulatora ciśnienia powietrza jest bardzo prosta. Należy wiedzieć, że pobiera on energię na wejściu i to w takiej ilości, by zapewnić jej stały poziom, przy czym nie ma tutaj znaczenia zużycie po stronie wyjściowej.

Działanie reduktora ciśnienia powietrza polega więc na tym, że doprowadza on sprężony gaz do właściwych parametrów. Dzięki temu może być wykorzystany w danej dziedzinie życia czy też w danym przemyśle. Oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że sprężone powietrze dostając się do danego urządzenia, musi pokonać opór, który stawia zawór wlotowy. Z drugiej zaś strony występują siły wygenerowane przez ciśnienie wytwarzane wewnątrz instalacji. A więc w zależności, która siła przeważy, dochodzi do uzupełnienia wartości ciśnienia bądź też zamknięcia samych zaworów. Na tej podstawie można dowiedzieć się, jak ustawić reduktor ciśnienia powietrza, przy czym należy zdawać sobie sprawę, że wszelkiego rodzaju prace montażowe, ale też ustawianie reduktora powietrza wymagają wiedzy o układach pneumatycznych. Jednocześnie ustawienie reduktora ciśnienia powietrza należy dobierać pod kątem potrzeb danej instalacji pneumatycznej. Reduktor pneumatyczny występuje w wielu wariantach i co ważne ma podobną budowę, przy czym jego komponenty mogą różnić się materiałem, z którego zostały wykonane czy też parametrami technicznymi.

Co do zasady każde urządzenie składa się z zaworu redukcyjnego pneumatycznego wlotowego, zaworu regulacji ciśnienia powietrza wylotowego, zaworu pilotowego, odcinającego. Ponadto składa się ze wskaźnika zadławienia wkładu. Za bezpieczeństwo w dużej mierze odpowiada wkład filtracyjny, który pozwala dostarczyć czyste powietrze, ale też duże znaczenie mają uszczelki, które zapobiegają wypływowi sprężonego powietrza, co mogłoby zwiększać  koszty całej inwestycji czy pracy. W końcu medium sprężonego powietrza nie jest tanie. 

Gdzie kupić reduktor ciśnienia sprężonego powietrza?

Reduktor sprężonego powietrza należy zakupić u sprawdzonego dostawcy. Doskonałym wyborem jest Pneumatig. Firma gwarantuje szeroki wybór i kompleksowe doradztwo. W ofercie znajdziecie tylko i wyłącznie najbardziej funkcjonalne urządzenia, które cechuje jakość oraz precyzja wykonania, a także zastosowanie najlepszych komponentów. Każdy reduktor ciśnienia powietrza posiada niezbędne atesty i spełnia najbardziej restrykcyjne normy, potwierdzone certyfikatem. Jednocześnie wybierając dobrego producenta macie pewność, że w razie awarii reduktora powietrza z zaworem regulującym ciśnienie powietrza bez problemu znajdziecie części zamienne, co nie będzie generowało wysokich kosztów. Oczywiście nie zapomnijcie, że montaż, ale i wszelkiego rodzaju czynności serwisowe powinny być wykonywane przez osobę uprawnioną. W żadnym wypadku czynności serwisowych nie można wykonywać w miejscach, gdzie występuje ryzyko wybuchu. Nawet w przypadku urządzeń zasilanych energią elektryczną może dojść do iskrzenia, które bywa niebezpieczne. W układach pneumatycznych występuje duże naprężenie, a to oznacza, że należy szczególną uwagę poświęcić montażowi. Reduktor ciśnienia powietrza powinien być zamontowany na solidnych uchwytach. Jednocześnie trzeba pamiętać, że przewody powinny być poprowadzone nie tylko dokładnie, ale też powinny być umieszczone na gwintach pojemnika kondensatu.             

Zastosowanie reduktorów pneumatycznych jest naprawdę duże. Trudno jest znaleźć dziedzinę, gdzie nie są one wykorzystywane na szeroką skalę. Na co dzień znajdziemy je choćby w butlach z gazem, ale mają też zastosowanie w działach montażu czy urządzeniach ciśnieniowych w przemyśle wydobywczym.    

 

Inwestując w maszyny stolarskie, a w tym frezarki, z pewnością chcesz, aby Twój wybór był trafny. Jak więc wybrać najlepszy sprzęt? Konieczne jest uwzględnienie kilku istotnych parametrów technicznych oraz dopasowanie frezarki do specyfiki wykonywanych zadań – jak zrobić to właściwie?
Butle gazowe w zastosowaniach przemysłowych (na przykład do zasilania wózków widłowych) czy komunalnych (głównie jako paliwo do kuchenek gazowych) wybiera się często według kryterium ceny. I to może być spory błąd. Są przynajmniej trzy powody, dla których czasem warto do butli dopłacić.
Blisko milion złotych może ponieść jeden przedsiębiorca za wymianę serwerów, komputerów czy kosztów licencji oprogramowania.
Wynajem żurawia budowlanego jest kluczowym elementem wielu projektów budowlanych, zwłaszcza tych wymagających precyzyjnego podnoszenia ciężkich materiałów na znaczne wysokości.
Komory śrutownicze, nazywane również komorami śrutniczymi, są kluczowym elementem w procesach obróbki powierzchni. Różnorodność dostępnych na rynku modeli sprawia, że każdy użytkownik może dopasować odpowiednie rozwiązanie do swoich potrzeb produkcyjnych. Wybór konkretnego typu komory śrutownicze...
Zbiorniki ciśnieniowe to elementy kluczowe w wielu gałęziach przemysłu, odpowiedzialne za bezpieczne przechowywanie gazów oraz cieczy pod wysokim ciśnieniem.
Rosnące znaczenie efektywności energetycznej, minimalizacja kosztów energetycznych, a także stawianie na zrównoważony rozwój – właśnie to determinuje zmiany w przedsiębiorstwach, których efekt stanowi kompleksowa modernizacja oświetlenia.