fbpx

Śrutowanie stali – najważniejsze informacje. Na czym polega śrutowanie stali i dlaczego się to robi?

Profesjonalna obróbka metali jest niezbędna z punktu widzenia nowoczesnego przemysłu. Jedną z metod stosowanych we współczesnym przemyśle jest śrutowanie stali. Jeśli chcesz się dowiedzieć, na czym polega śrutowanie stali i dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie, zapoznaj się z naszym tekstem. Miłej lektury!

Śrutowanie stali – podstawowe informacje

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że śrutowanie stali to dość ogólne pojęcie. Obejmuje ono swoim znaczeniem różne techniki zapewniające obróbkę elementów wykonanych ze stali. Jednym z działań istotnych podczas śrutowania jest tzw. piaskowanie (oczyszczanie i przetwarzanie stali).

Dlaczego wykonuje się śrutowanie metali?

Działanie to jest przeprowadzane między innymi w celu wzmocnienia walorów estetycznych elementów metalowych. Dzięki dobrze wykonanemu śrutowaniu powierzchnia metalowa staje się bardziej błyszcząca, a kolor – intensywniejszy.

To jeszcze nie wszystko. Opisywane działanie pozwala na usunięcie różnego rodzaju zabrudzeń, odprysków farby i lakierów, a nawet rdzy. Last but not least, śrutowanie metalu sprawia, że powierzchnia stalowa będzie bardziej podatna na farbę itd. Dzięki temu jej malowanie będzie w przyszłości znacznie bardziej skuteczne.

Z użyciem jakich środków wykorzystuje się śrutowanie stali?

Jak przeprowadza się śrutowanie? Aby móc wykonać to zadanie, wykorzystuje się na zazwyczaj takie materiały ścierające jak na przykład:

  • lód,
  • piasek – jest to jeden z najczęściej stosowanych metod śrutowania,
  • metal,
  • szkło.

Wyżej wymienione rozwiązania to tylko niektóre spośród wszystkich stosowanych materiałów ścierających. Oprócz tego stosuje się czasem także takie nietuzinkowe sposoby działania jak na przykład śrutowanie z użyciem… skorup orzechów i roślin. W zależności od potrzeb śrutowanie może zostać wykonane na sucho lub mokro

Śrutowanie – należy pamiętać o bezpieczeństwie

Śrutowanie to metoda działania, która jest chętnie wybierana przez przedsiębiorstwa działające w branży przemysłowej. Taki stan rzeczy nie powinien nikogo dziwić – opisywana metoda działania jest bardzo skuteczna. Aby jednak osiągnąć sukces, trzeba mieć na uwadze względy bezpieczeństwa.

Niezależnie od tego, jaka metoda działania została wybrana, konieczne jest ścisłe stosowanie się do regulacji z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP).

To, jaką metodę działania należy zastosować w określonym przypadku, jest uzależnione od parametrów technicznych. Wyboru spośród dostępnych metod dokonują specjaliści od spraw technicznych. Wsparcie ze strony profesjonalistów jest niezbędne, ponieważ wybór nieodpowiedniego wariantu to ryzyko m.in. emisji zanieczyszczeń oraz szkodliwych dla zdrowia pyłów.

Podsumowanie

Śrutowanie stali to jedna z powszechnie stosowanych metod postępowania z elementami metalowymi. Cieszy się ona popularnością z uwagi na wysoką skuteczność. Z tego powodu śrutowanie przeprowadza się w zakładach przemysłowych