Przejdź do głównej treści

Frezowanie frezami piłkowymi NFTe

| Artykuł sponsorowany | Technologia

Frezowanie frezami piłkowymi to taki rodzaj obróbki skrawaniem w którym ruch obrotowy zawsze wykonuje narzędzie, a ruch posuwisty przez narzędzie lub przedmiot obrabiany. Jest to proces, który obok toczenia jest najpopularniejszą formą obróbki skrawaniem.

Pozwala na obróbkę detali z dużą dokładnością, pozostawiając powierzchnię dobrej jakości oraz małej chropowatości. Frezowaniem jesteśmy w stanie wykonać nawet skomplikowane geometrie, które są nie do uzyskania innymi metodami obróbki skrawaniem. Mnogość frezów dostępnych na rynku pozwala na optymalizację procesu skrawania i zmniejszenie liczby potrzebnych operacji.

Do czego służą frezy piłkowe NFTe?

Frez piłkowy do metalu to narzędzie, które służy najczęściej do wykonywania nacięć, przecięć lub kanałków. Przypominają swoją budową tarczę i wyróżniają się na tle pozostałych tym, że posiadają znacznie mniejszą grubość od swojej średnicy. Można wyróżnić następujące rodzaje frezów piłkowych :

Frezy piłkowe jednolite

Są to narzędzia, które wykonane są z jednego kawałka materiału. Dzięki jednolitej budowie są bardzo sztywne i odporne na drgania co zapewnia wysoką dokładność wymiarową obrabianych detali. Najczęściej wykonuje się je ze stali szybkotnącej ( HSS ), która posiada zadawalające własności mechaniczne.

Można też spotkać frezy piłkowe tarczowe ( sklep z frezami piłkowymi https://artykulytechniczne.pl/frez-pilkowe.html ) wykonane ze stali szybkotnącej z dodatkiem kobaltu ( HSSE ). W tym przypadku, uzyskuje się narzędzie o większej twardości oraz wytrzymałości. Materiałem z którego można jeszcze wykonać frez piłkowy są węgliki spiekane. Posiadają one najlepsze właściwości mechaniczne oraz odporność na najwyższe temperatury. Dzięki temu można je stosować wszędzie tam, gdzie spodziewamy się trudnych warunków obróbki. Ich zaleta jest również fakt, że przy ich zastosowaniu można zwiększyć parametry skrawania co pozytywnie wpływa na wydajność obróbki. Frezy piłkowe jednolite produkuje się standardowo w zakresie średnic od 20 do 315 mm, a grubość ich ostrzy zazwyczaj mieści się między 0.2 a 6 mm. W praktyce firma Globus produkuję frezy piłkowe w średnicach np. jako: frez piłkowy 50, frezy piłkowy 63, frez piłkowy 80, frez piłkowy 100, frez piłkowy 125, frez piłkowy 160, frez piłkowy 250, frez piłkowy 315,  

Frezy piłkowe z ostrzami lutowanymi w korpus

Frezy piłkowe NFTe Globus

Ten rodzaj wykonania freza jest bardzo ekonomiczny. Można bowiem wykonać korpus z innego materiału o gorszej jakości, który tylko musi być odpowiednio sztywny i odporny na drania generowane przez obrabiarkę. Ostrza mogą być, zaś wykonane ze znacznie lepszego materiału. Najczęściej stosuje się węgliki spiekane, które charakteryzują się najlepszymi właściwościami mechanicznymi.

Frezy piłkowe składane

W tym przypadku korpus również jest osobną częścią względem ostrzy i może być wykonany z innego materiału. Ostrza są węglikowe i w mocuje się je do korpusu w sposób mechaniczny, najczęściej przy pomocy śruby.

Taka metoda posiada bardzo wiele zalet, ponieważ po zużyciu ostrzy, można w bardzo szybki sposób wymienić je na nowe, co zmniejsza czasy przezbrajania oraz zwiększa wydajność danej produkcji. Dodatkowo można zaoszczędzić miejsce w magazynie narzędziowym, bowiem jeden korpus może obsłużyć wiele kompletów ostrzy u wykonywać różnego rodzaju prace. Wadą tego rozwiązania jest mniejsza sztywność narzędzia w porównaniu z frezem jednolitym.

Z czego wykonuję się frez piłkowy

Frezy piłkowe wykonane ze stali szybkotnącej oznacza się za pomocą litery A w przypadku ostrzy cienkich o zarysie prostym, oraz literą B, kiedy to ostrza są grube o zarysie krzywoliniowym. W przypadku kiedy grubość freza przekracza 4 mm to jego ostrza ścięte są na przemian pod katem 45 stopni na 1/3 ich wysokości.  Frezy piłkowe mogą mieć różnego rodzaju ostrza takie jak na przykład:

  1. Ostrza o zębach trójkątnych
  2. Ostrza o zębach trójkątnych z przemiennymi fazami
  3. Ostrza o zębach łukowych
  4. Ostrza o zębach łukowych z przemiennymi fazami
  5. Ostrza o zębach łukowych z zębem tnącym i wybierającym
  6. Ostrza o zębach łukowych z rozdzielaczem wióra

Obróbka frezami piłkowymi charakteryzuje się wysoką prędkością obrotową. Dla twardych materiałów takich jak stale nierdzewne wynosi ona około 100 obrotów na minutę. W przypadku materiałów miękkich jak stopy aluminium, prędkość obrotowa znacznie wzrasta i może wynosić nawet do 6000 obrotów na minutę.

 

Walcowanie blach jest jednym z najważniejszych procesów technologicznych. Pozwala na nadanie arkuszom blachy określonej krzywizny przy zachowaniu konkretnej, precyzyjnie kontrolowanej grubości. Jednak nie jest to zadanie proste i żeby się powiodło, trzeba rozwiązać kilka problemów.
Prawidłowe nawilżanie powietrza w przestrzeniach przemysłowych to nie tylko kwestia komfortu pracy, lecz przede wszystkim warunek stabilności procesów technologicznych, jakości produktów oraz bezpieczeństwa ludzi i maszyn.
Dlaczego szlifowanie blachy czarnej jest kluczowe w obróbce metali? Szlifowanie blachy czarnej to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności i trwałości.
Nagranie własnej piosenki w profesjonalnym studio nagrań to marzenie wielu artystów. Proces ten wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i przemyślanych decyzji, aby końcowy efekt spełnił oczekiwania. W naszym artykule dowiesz się, jak mądrze wybrać studio do nagrywania piosenek, jak przygotować s…
Bezpieczeństwo danych firmowych jest jednym z najważniejszych aspektów prowadzenia współczesnego przedsiębiorstwa. Wiele firm coraz częściej staje się celem cyberataków, które mogą prowadzić do poważnych strat finansowych i reputacyjnych. Dlatego ochrona danych to priorytet, który wymaga kompleksow…
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe tech…
Caterpillar, czyli marka częściej kojarzona jako CAT, to jedna z najbardziej cenionych marek w branży maszyn budowlanych na świecie. Maszyny CAT to też najczęściej spotykane na polskich placach budowy ładowarki, koparki, spycharki, walce czy wiertnice. Sprawdź, jak wiele dla ich wydajnej i bezpiecz…