Cięcie laserowe – charakterystyka i zastosowanie
Cięcie laserem to bardzo popularna i szeroko wykorzystywana technologia. Na czym dokładnie polega? Gdzie jest wykorzystywana? Na te i podobne pytania odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
- Na czym polega cięcie laserem?
- Zlecenia na cięcie laserem
- Optymalizacja procesu cięcia laserem
Na czym polega cięcie laserem?
Cięcie laserowe to nowoczesna metoda obróbki o podobnych parametrach wymiarowych jak w przypadku klasycznej obróbki mechanicznej. Główna różnica pomiędzy tymi technikami opiera się na stosowanym czynniku tnącym. W przypadku cięcia laserem jest to bowiem promień lasera, a także gaz techniczny o dużej czystości.
Cięcie laserem można przeprowadzić na trzy sposoby, w zależności od mocy stosowanego urządzenia. Wyróżnia się więc wycinanie laserowe metodą sublimacji, stapiania oraz spalania.
Wycinanie laserem to technika charakteryzująca się wieloma zaletami. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, zaawansowanych rozwiązań technologicznych, maszyny do cięcia laserem pozwalają na wykonywaniu różnorodnych wzorów, często o wysokim poziomie skomplikowania. Znakomita precyzja oraz dokładność tego urządzenia sprawia, że jest ono szczególnie polecane do zadań, w których każdy milimetr cięcia musi zostać wykonany z bardzo dużą dokładnością.
Zlecenia na cięcie laserem
Laserowe cięcie blach jest powszechnie wykorzystywane w wielu branżach. Sprawdza się m.in. w przemyśle górniczym, maszynowym, motoryzacyjnym. Cięcie laserowe w przemyśle służy przede wszystkim do obróbki powierzchniowej materiałów: do hartowania, wzbogacania warstwy przypowierzchniowej w składniki stopowe, do stapiania warstwy powierzchniowej oraz natapiania, czyli nakładania warstwy przypowierzchniowej. Ponadto cięcie blach i innych materiałów laserem sprawdza się w przypadku np. drążenia otworów albo znakowania.
Optymalizacja procesu cięcia laserem
Cięcie laserowe blach, rur, profili oraz innych elementów metalowych powinno zachodzić w ściśle sprecyzowanych warunkach, zapewniających osiągnięcie pożądanych efektów o jak największej dokładności. Aby więc jak najbardziej zminimalizować ryzyko konieczności stosowania końcowej obróbki, wykonuje się optymalizację procesu cięcia laserem. Polega ona m.in. na dostosowaniu metody cięcia laserowego do konkretnego rodzaju materiału. Inne wytyczne będą bowiem obejmowały cięcie materiałów ze stali wysokostopowych, a inne niskostopowych albo aluminium.
Profesjonalna, doświadczona firma świadcząca tego rodzaju usługi, taka jak Fabryka 4x4, zapewnia indywidualne podejście do każdego zlecenia, dopasowując rodzaj stosowanej metody cięcia laserowego do konkretnych wymogów klienta.