Skip to main content

Cięcie laserowe – charakterystyka i zastosowanie

| Artykuł sponsorowany | Technologia

Cięcie laserem to bardzo popularna i szeroko wykorzystywana technologia. Na czym dokładnie polega? Gdzie jest wykorzystywana? Na te i podobne pytania odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

  1. Na czym polega cięcie laserem?
  2. Zlecenia na cięcie laserem
  3. Optymalizacja procesu cięcia laserem

Na czym polega cięcie laserem?

Cięcie laserowe to nowoczesna metoda obróbki o podobnych parametrach wymiarowych jak w przypadku klasycznej obróbki mechanicznej. Główna różnica pomiędzy tymi technikami opiera się na stosowanym czynniku tnącym. W przypadku cięcia laserem jest to bowiem promień lasera, a także gaz techniczny o dużej czystości.

Cięcie laserem można przeprowadzić na trzy sposoby, w zależności od mocy stosowanego urządzenia. Wyróżnia się więc wycinanie laserowe metodą sublimacji, stapiania oraz spalania.

Wycinanie laserem to technika charakteryzująca się wieloma zaletami. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, zaawansowanych rozwiązań technologicznych, maszyny do cięcia laserem pozwalają na wykonywaniu różnorodnych wzorów, często o wysokim poziomie skomplikowania. Znakomita precyzja oraz dokładność tego urządzenia sprawia, że jest ono szczególnie polecane do zadań, w których każdy milimetr cięcia musi zostać wykonany z bardzo dużą dokładnością.

Zlecenia na cięcie laserem

Laserowe cięcie blach jest powszechnie wykorzystywane w wielu branżach. Sprawdza się m.in. w przemyśle górniczym, maszynowym, motoryzacyjnym. Cięcie laserowe w przemyśle służy przede wszystkim do obróbki powierzchniowej materiałów: do hartowania, wzbogacania warstwy przypowierzchniowej w składniki stopowe, do stapiania warstwy powierzchniowej oraz natapiania, czyli nakładania warstwy przypowierzchniowej. Ponadto cięcie blach i innych materiałów laserem sprawdza się w przypadku np. drążenia otworów albo znakowania.

Optymalizacja procesu cięcia laserem

Cięcie laserowe blach, rur, profili oraz innych elementów metalowych powinno zachodzić w ściśle sprecyzowanych warunkach, zapewniających osiągnięcie pożądanych efektów o jak największej dokładności. Aby więc jak najbardziej zminimalizować ryzyko konieczności stosowania końcowej obróbki, wykonuje się optymalizację procesu cięcia laserem. Polega ona m.in. na dostosowaniu metody cięcia laserowego do konkretnego rodzaju materiału. Inne wytyczne będą bowiem obejmowały cięcie materiałów ze stali wysokostopowych, a inne niskostopowych albo aluminium.

Profesjonalna, doświadczona firma świadcząca tego rodzaju usługi, taka jak Fabryka 4x4, zapewnia indywidualne podejście do każdego zlecenia, dopasowując rodzaj stosowanej metody cięcia laserowego do konkretnych wymogów klienta.

Blisko milion złotych może ponieść jeden przedsiębiorca za wymianę serwerów, komputerów czy kosztów licencji oprogramowania.
Wynajem żurawia budowlanego jest kluczowym elementem wielu projektów budowlanych, zwłaszcza tych wymagających precyzyjnego podnoszenia ciężkich materiałów na znaczne wysokości.
Komory śrutownicze, nazywane również komorami śrutniczymi, są kluczowym elementem w procesach obróbki powierzchni. Różnorodność dostępnych na rynku modeli sprawia, że każdy użytkownik może dopasować odpowiednie rozwiązanie do swoich potrzeb produkcyjnych. Wybór konkretnego typu komory śrutownicze...
Zbiorniki ciśnieniowe to elementy kluczowe w wielu gałęziach przemysłu, odpowiedzialne za bezpieczne przechowywanie gazów oraz cieczy pod wysokim ciśnieniem.
Rosnące znaczenie efektywności energetycznej, minimalizacja kosztów energetycznych, a także stawianie na zrównoważony rozwój – właśnie to determinuje zmiany w przedsiębiorstwach, których efekt stanowi kompleksowa modernizacja oświetlenia.
Dobre oświetlenie w biurze, niezależnie od tego, czy jest to przestrzeń typu open space, czy gabinet dla jednej osoby, powinno być funkcjonalne, a także komfortowe dla użytkownika. Coraz częściej podczas projektu wybiera się rozwiązania wykorzystujące diody LED. Takie oświetlenie można dopasować ...
Firmy, które w Polsce inwestują w rozwój elektromobilności, w wielu obszarach napotykają na bariery. Jedną z nich jest dostępność i czas pozyskiwania przyłączy do sieci elektroenergetycznej. „Sześć lat czekaliśmy na przyłącze o mocy 1,4 MW. To powinno dziać się o wiele szybciej” - mówiła Katarzyn...