fbpx

Technologia sprężonego powietrza – uniwersalność i wszechstronność zastosowania

Współczesna technologia daje szerokie możliwości zastosowania sprężonego powietrza. Jest ono istotnym źródłem energii zasilającej narzędzia i maszyny. Nawet 70% gałęzi przemysłu używa go w swojej działalności. Międzynarodowa konkurencyjność firmy jest bardzo ważna w dużym przemyśle. Istotna jest tutaj wysoka jakość produktów, jak również skuteczny i elastyczny proces produkcji. W tym celu stosuje się obecnie coraz więcej rozwiązań automatyki opartych na robotach, a te z kolei opierają się w większości na technologii pneumatycznej. Zobacz, gdzie wykorzystuje się technologię sprężonego powietrza.

Przemysł samochodowy

Sprężone powietrze, jakich dostarczają kompresory, dotyka prawie każdego procesu w przemyśle samochodowym, od budowy silnika po montaż całego pojazdu, jego malowanie i czyszczenie. Ostatnie postępy w technologii pomogły zmniejszyć wagę nowoczesnych samochodów. Narzędzia pneumatyczne pomagają w tworzeniu części samochodowych i zasilają maszyny, które podnoszą, transportują, pozycjonują i mocują elementy pojazdu. Maszyny do obróbki metalu, które tłoczą i formują panele drzwiowe, pokrywy bagażnika i elementy konstrukcyjne, wykorzystują sprężone powietrze do przekształcania blach w elementy pojazdu. Roboty wykorzystują kombinację nitów oraz robotów spawalniczych i fabrycznych, używających pneumatycznych narzędzi mocujących.

Po zmontowaniu pojazd jest czyszczony i malowany sprężonym powietrzem bezolejowym. System przenośników wykorzystuje kółka powietrzne do przemieszczania nowo zmontowanego pojazdu w dół linii produkcyjnej. Kółka te wykorzystują czyste, suche powietrze, tworząc cienką warstwę powietrza pomiędzy stołem roboczym a podłogą, umożliwiając łatwe przemieszczanie samochodów wzdłuż linii montażowej.

Przemysł elektroniczny

Przemysł elektryczny obejmuje wiele różnych obszarów. Z jednej strony są to masowo produkowane artykuły, takie jak elektryczne urządzenia gospodarstwa domowego, technika oświetleniowa, baterie, systemy bezpieczeństwa, elektronika użytkowa, kable i przewody, z drugiej – zaawansowane technologie, takie jak badania i rozwój w dziedzinie nanotechnologii. Tworzone instalacje i systemy są zawansowane technicznie, kosztowne i wrażliwe. Przemysł elektroniczny ma zatem wysokie standardy pracy, a także wysokie wymagania dotyczące sprężonego powietrza. Bezolejowe i suche sprężone powietrze jest stosowane najczęściej. W pomieszczeniach czystych obowiązują specjalne warunki i przepisy pozwalające zachować czystość wytwarzanych komponentów.

Narzędzia pneumatyczne na wyposażeniu warsztatów

Istnieje też wiele mniejszych branż, w których stosuje się sprężarki powietrza, takie jak warsztaty samochodowe czy zakłady stolarskie. Wszędzie tam, gdzie jest potrzeba użycia wielu narzędzi napędzanych powietrzem, stosuje się centralne sprężarki. Stanowi ona wydajne i skuteczne źródło zasilania dla wszystkich urządzeń. Dodatkową zaletą jest to, że narzędzia napędzane powietrzem są znacznie lżejsze (brak silnika wewnątrz), nie wymagają podpięcia do prądu, są łatwiejsze w użyciu oraz bardziej wydajne, co oznacza, że ​​operator może pracować bardziej efektywnie.