Przejdź do głównej treści

Technologia sprężonego powietrza – uniwersalność i wszechstronność zastosowania

| Artykuł sponsorowany | Technologia

Współczesna technologia daje szerokie możliwości zastosowania sprężonego powietrza. Jest ono istotnym źródłem energii zasilającej narzędzia i maszyny. Nawet 70% gałęzi przemysłu używa go w swojej działalności. Międzynarodowa konkurencyjność firmy jest bardzo ważna w dużym przemyśle. Istotna jest tutaj wysoka jakość produktów, jak również skuteczny i elastyczny proces produkcji. W tym celu stosuje się obecnie coraz więcej rozwiązań automatyki opartych na robotach, a te z kolei opierają się w większości na technologii pneumatycznej. Zobacz, gdzie wykorzystuje się technologię sprężonego powietrza.

Przemysł samochodowy

Sprężone powietrze, jakich dostarczają kompresory, dotyka prawie każdego procesu w przemyśle samochodowym, od budowy silnika po montaż całego pojazdu, jego malowanie i czyszczenie. Ostatnie postępy w technologii pomogły zmniejszyć wagę nowoczesnych samochodów. Narzędzia pneumatyczne pomagają w tworzeniu części samochodowych i zasilają maszyny, które podnoszą, transportują, pozycjonują i mocują elementy pojazdu. Maszyny do obróbki metalu, które tłoczą i formują panele drzwiowe, pokrywy bagażnika i elementy konstrukcyjne, wykorzystują sprężone powietrze do przekształcania blach w elementy pojazdu. Roboty wykorzystują kombinację nitów oraz robotów spawalniczych i fabrycznych, używających pneumatycznych narzędzi mocujących.

Po zmontowaniu pojazd jest czyszczony i malowany sprężonym powietrzem bezolejowym. System przenośników wykorzystuje kółka powietrzne do przemieszczania nowo zmontowanego pojazdu w dół linii produkcyjnej. Kółka te wykorzystują czyste, suche powietrze, tworząc cienką warstwę powietrza pomiędzy stołem roboczym a podłogą, umożliwiając łatwe przemieszczanie samochodów wzdłuż linii montażowej.

Przemysł elektroniczny

Przemysł elektryczny obejmuje wiele różnych obszarów. Z jednej strony są to masowo produkowane artykuły, takie jak elektryczne urządzenia gospodarstwa domowego, technika oświetleniowa, baterie, systemy bezpieczeństwa, elektronika użytkowa, kable i przewody, z drugiej – zaawansowane technologie, takie jak badania i rozwój w dziedzinie nanotechnologii. Tworzone instalacje i systemy są zawansowane technicznie, kosztowne i wrażliwe. Przemysł elektroniczny ma zatem wysokie standardy pracy, a także wysokie wymagania dotyczące sprężonego powietrza. Bezolejowe i suche sprężone powietrze jest stosowane najczęściej. W pomieszczeniach czystych obowiązują specjalne warunki i przepisy pozwalające zachować czystość wytwarzanych komponentów.

Narzędzia pneumatyczne na wyposażeniu warsztatów

Istnieje też wiele mniejszych branż, w których stosuje się sprężarki powietrza, takie jak warsztaty samochodowe czy zakłady stolarskie. Wszędzie tam, gdzie jest potrzeba użycia wielu narzędzi napędzanych powietrzem, stosuje się centralne sprężarki. Stanowi ona wydajne i skuteczne źródło zasilania dla wszystkich urządzeń. Dodatkową zaletą jest to, że narzędzia napędzane powietrzem są znacznie lżejsze (brak silnika wewnątrz), nie wymagają podpięcia do prądu, są łatwiejsze w użyciu oraz bardziej wydajne, co oznacza, że ​​operator może pracować bardziej efektywnie.

Inwestując w maszyny stolarskie, a w tym frezarki, z pewnością chcesz, aby Twój wybór był trafny. Jak więc wybrać najlepszy sprzęt? Konieczne jest uwzględnienie kilku istotnych parametrów technicznych oraz dopasowanie frezarki do specyfiki wykonywanych zadań – jak zrobić to właściwie?
Butle gazowe w zastosowaniach przemysłowych (na przykład do zasilania wózków widłowych) czy komunalnych (głównie jako paliwo do kuchenek gazowych) wybiera się często według kryterium ceny. I to może być spory błąd. Są przynajmniej trzy powody, dla których czasem warto do butli dopłacić.
Blisko milion złotych może ponieść jeden przedsiębiorca za wymianę serwerów, komputerów czy kosztów licencji oprogramowania.
Wynajem żurawia budowlanego jest kluczowym elementem wielu projektów budowlanych, zwłaszcza tych wymagających precyzyjnego podnoszenia ciężkich materiałów na znaczne wysokości.
Komory śrutownicze, nazywane również komorami śrutniczymi, są kluczowym elementem w procesach obróbki powierzchni. Różnorodność dostępnych na rynku modeli sprawia, że każdy użytkownik może dopasować odpowiednie rozwiązanie do swoich potrzeb produkcyjnych. Wybór konkretnego typu komory śrutownicze...
Zbiorniki ciśnieniowe to elementy kluczowe w wielu gałęziach przemysłu, odpowiedzialne za bezpieczne przechowywanie gazów oraz cieczy pod wysokim ciśnieniem.
Rosnące znaczenie efektywności energetycznej, minimalizacja kosztów energetycznych, a także stawianie na zrównoważony rozwój – właśnie to determinuje zmiany w przedsiębiorstwach, których efekt stanowi kompleksowa modernizacja oświetlenia.