Skip to main content


Leasingowanym samochodem na wakacje za granicą

| tekst sponosowany | Moto

vw w leasing

 

Leasing. Idealne rozwiązanie dla wielu firm, które do swojej codziennej pracy potrzebują dużej floty aut. Dzięki dogodnym usługom leasingowym pracownicy są mobilni i mogą jeszcze lepiej wypełniać swoje obowiązki. Co jednak gdy chcemy wyjechać takim samochodem na zagraniczne wakacje? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu.

Martwe prawo

W Polsce podobnie jak w wielu innych krajach obowiązują konkretne przepisy, które mówią, jak powinien zachować się leasingobiorca w stosunku do firmy leasingowej, podczas wyjazdów zagranicznych. Niestety w praktyce są to przepisy martwe, które nie mają zastosowania w codzienności. Z tego też wynika tak wiele niepewności osób, które chcą wykorzystać służbowe auto do celów innych niż praca.

Jak być w porządku?

Tutaj sprawa jest teoretycznie bardzo prosta. Wystarczy poprosić firmę leasingową o stosowne pozwolenie na wyjazd zagraniczny. W praktyce jest to jednak niezbyt proste, ponieważ takie firmy niechętnie podchodzą do wydawania tego typu dokumentów i zniechęcają do ubiegania się o takie pozwolenia, poprzez nakładanie opłat w wysokości kilkudziesięciu złotych. Śledząc pisma branżowe, okazuje się jednak, że pozwolenie na opuszczenie terytorium Rzeczypospolitej autem z leasingu nie jest konieczne i wymagane. Jednak warto pamiętać, że podczas jakiejkolwiek kontroli za granicą może paść pytanie o pochodzenie samochodu. Aby więc zaoszczędzić sobie stresu, warto posiadać jakikolwiek dokument potwierdzający to, że samochód jest z leasingu i że mamy prawo się nim poruszać.

PZM (nie)pomocny

Wszyscy, którzy nie chcą szarpać się ze swoim bankiem lub firmą oferującą leasing aut, mogą zawsze poprosić o pozwolenie Polski Związek Motorowy. Związek wystawia pełnomocnictwa, które dają możliwość osobom poruszającym się autem z leasingu robić to legalnie i co najważniejsze ze spokojem ducha. Jest to tylko pozorna pomoc, która właściwie nie różni się niczym od tego, co oferują prywatne firmy. Pełnomocnictwo bowiem kosztuje ponad 60 złotych i jest wystawiane na okres 6 miesięcy. Warto jednak skorzystać z takiej możliwości, ponieważ taki dokument jest respektowany przez służby celne oraz policję wielu krajów, co może być bardzo pomocne w przypadku sytuacji kryzysowej poza granicami Polski.

Warto poinformować

Niezależnie od tego, jak podchodzi się do prywatnych podróży służbowym samochodem, warto jest przed wyjazdem skontaktować się z firmą leasingową i poinformować jej pracowników o tym, że planowana jest podróż zagraniczna. Mogą oni zareagować całkowicie obojętnie i życzyć miłych wakacji, ale dobrze jest też przygotować się na to, że poinformują oni o konieczności posiadania wspomnianych wcześniej dokumentów. Nie ma reguły, dlatego lepiej potraktować wydatek kilkudziesięciu złotych jako przykrą konieczność, której trzeba stawić czoła przed wyjazdem za granicę na wakacje.

Leasing nie tylko dla firm

Przy okazji wyjazdów leasingowymi samochodami warto wspomnieć o tym, że nie jest to usługa zarezerwowana tylko dla przedsiębiorców. Istnieją już oferty leasingu auta dla osób nieposiadających firmę, które potrzebują samochodu, a nie stać ich na jednorazowy duży wydatek. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, którego zasady są zbliżone do tych, które oferują tradycyjne firmy leasingowe dla przedsiębiorców. Dobrą propozycją ostatnimi czasy zaskoczył niemiecki gigant motoryzacyjny Volkswagen. Elastyczne raty oraz dostosowane do potrzeb klientów dostępne samochody to coś, co sprawia, że oferta Niemców cieszy się dosyć dużą popularnością wśród zwykłego Kowalskiego. Po zakończeniu leasingu (po 3 lub 4 latach) samochód można sprzedać, zamienić na nowy lub spłacić do końca na raty lub jednorazowo. Oferta wydaje się bardzo ciekawa.

Jak widać leasing auta to nie tylko przyjemność z jeżdżenia nowym samochodem, ale również pewne obowiązki, które leżą na barkach leasingobiorcy. Co prawda w przypadku pozwoleń na zagraniczne wyjazdy przepisy są niejednoznaczne i niekoniecznie stosowane, ale dla własnego spokoju oraz braku wyrzutów sumienia warto wcześniej zadbać o wszelkie formalności. Na wszelki wypadek. Niezależnie od tego, czy jest to samochód służbowy, czy leasing prywatny, dobrze jest być w porządku w stosunku do firmy, której samochodem jeździmy. Jeżeli temat leasingu Cię zainteresował, wejdź na stronę https://www.volkswagen.pl/pl/kup-volkswagena/finansowanie/program-finansowy-easy-drive.html Znajdziesz tam wszystko o tej ciekawej formie finansowania zakupu auta.

Jak myć samochód myjką ciśnieniową i nie zrobić szkody?

Myć samochód myjką ciśnieniową, nie czyniąc przy tym szkód, to sztuka, którą warto opanować. Myjki ciśnieniowe są potężnymi narzędziami, które mogą nie tylko zaoszczędzić czas i wodę, ale również zapewnić dogłębne czyszczenie pojazdu. Kluczem do sukcesu jest jednak stosowanie się do kilku zasad b...

Z jakimi problemami musi mierzyć się transport drogowy w najbliższych latach?

Nie ulega wątpliwości, że w Europie transport drogowy wciąż pozostaje najwygodniejszym narzędziem logistycznym. Nie może być inaczej na kontynencie, na którym średnia gęstość dróg przekracza wartość 100 km na 100 km kwadratowych. Mimo to, firmy transportowe wciąż borykają się z poważnymi wyzwania...

Motoryzacja. W ofertach na rynku wtórnym coraz więcej „młodszych” aut

Przebieg 188 tys. km, wiek 12,7 lat i cena blisko 30 tys. zł – to uśredniona charakterystyka samochodów, które w 2023 roku były najczęściej oferowane w sprzedaży na polskim rynku wtórnym. Statystyki pokazują jednak, że mediana wieku aut z drugiej ręki sukcesywnie spada, a w ofercie rośnie udział ...

Sprawdź, czy możesz zatankować E10

Jak pisaliśmy kilka dni temu okazuje się, że nie wszystkie starsze auta będą mogły być tankowane nowym typem paliwa E10.

Od stycznia zmiana na stacjach paliw

Benzyna z 10-proc. udziałem bioetanolu pojawi się z początkiem nowego roku na stacjach paliw w miejsce popularnej E5 95-oktanowej. Nie wszystkie starsze auta będą mogły być nią jednak zasilane, więc trzeba będzie je tankować paliwem 98-oktanowym, które obecnie jest droższe. Eksperci przewidują je...

Auta z USA: historia i fenomen amerykańskich pojazdów

Amerykańskie samochody, symbole wolności i innowacji, zaczęły swoją historię ponad wiek temu. Ford Model T, pierwszy masowo produkowany pojazd, zrewolucjonizował przemysł motoryzacyjny, dając początek erze motoryzacji. Od tamtej pory, samochody z USA stały się nie tylko środkami transportu, ale r...

Czym się charakteryzuje zabudowa typu wywrotka?

Zabudowa typu wywrotka, która montowana jest na bazie samochodu dostawczego do 3,5 tony jest ciekawym i przydatnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców i firm komunalnych. Auto dostawcze jest w stanie wjechać nawet wąskie uliczki i bramy, które są niedostępne dla samochodów ciężarowych.