Przejdź do głównej treści

Jak kupić używany samochód i nie zwariować?

auto

 

Kupno samochodu to jedna z ważniejszych decyzji, dlatego często towarzyszą jej duże emocje. Nic dziwnego, ponieważ to duży wydatek, z którym wiążą się spore oczekiwania i potrzeby. O czym warto pamiętać przy wyborze używanego samochodu, aby nie wpaść w pułapkę?

Powodów kupna używanego samochodu może być wiele:

  • mniejsze obciążenie finansowe – samochód używany jest tańszy

  • mniej procedur i formalności

  • doskonałe rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw, których nie stać na kredyt

  • możliwość odliczenia VAT-u samochodu na leasingu

  • niskie oprocentowanie

  • minimalna pierwsza wpłata

Minusem takiego rozwiązania jest między innymi kwestia własności – samochód staje się własnością po wygaśnięciu umowy leasingowej, czyli zazwyczaj po upływie około 24 miesięcy do maksimum 5 lat.

Co jest ważne przy kupnie używanego samochodu?

Używane samochody są nieco zużyte, dlatego warto zwracać uwagę na stan techniczny i rzeczywisty przebieg auta. Czasami też ludzie szukają wyjątkowej okazji do kupienia auta, a tak naprawdę rzadko kiedy takie rozwiązanie sprawdza się. Dlatego przed kupnem używanego auta warto:

  • sprawdzić legalność samochodu – przejrzeć dowód rejestracyjny oraz VIN, czyli międzynarodowy kod Vehicle Identification Number, w którym znaleźć można markę samochodu, typ, rocznik, model, przebieg, a nawet wady i usterki. VIN można sprawdzić w bazie ABRDiNT (Agencja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Nadzoru Transportu)

  • kontrola stanu technicznego pojazdu – najlepiej w warsztacie samochodowym

  • przetestowanie samochodu za pomocą jazdy próbnej – nawet krótka jazda uświadomi kierowcy, jak wygląda praca silnika samochodu, czy skrzynia biegów działa prawidłowo, a także czy samochód pasuje do stylu jazdy

Koszty zakupu, ubezpieczenia i sprawy podatkowe

Koszty zakupu i ubezpieczenia oraz ewentualnych szkód ponosi leasingodawca. Natomiast firma, która nabywa samochód w leasingu operacyjnym, może rozliczyć całą ratę leasingową jako koszt uzyskania przychodu. Oprócz raty leasingowej do opłat trzeba doliczyć:

  • raty kapitałowe – równowartość wartości początkowej samochodu

  • raty odsetkowe – odsetki

  • opłata wstępna i czasami opłata końcowa

Dostawcze samochody poleasingowe

Małe firmy są szczególnie zainteresowane dostawczymi samochodami poleasingowymi, ponieważ takie auto można kupić szybciej, bez zbędnych procedur, a po skończeniu umowy nie trzeba wykupować auta. W ofercie są atrakcyjne samochody, dość nowe (około trzy lub pięcioletnie) i w dobrym stanie. Kolejnym plusem takiego rozwiązania są bardzo restrykcyjnie przestrzegane przepisy dotyczące eksploatacji pojazdów, dzięki czemu jest możliwość wglądu do całej historii serwisowania i pełnego przebiegu samochodu.

Kup samochód po leasingu

Jeśli szukasz sprawdzonego komisu z używanymi autami osobowymi i dostawczymi w Łodzi, zajrzyj do serwisu Auta Krajowe. Wszystkie samochody pochodzą z polskich salonów i każdy z nich ma udokumentowany przebieg.

ZOBACZ: http://autakrajowe.com.pl/

Większość kierowców deklaruje, że regularnie zdarza im się obserwować agresywne zachowania w ruchu drogowym, ale tylko niewielka część z nich przyznaje się do takich reakcji – wynika z badań Instytutu Transportu Samochodowego. Podpowiadamy, jak w prosty sposób zaradzić tym niepożądanym emocjom. 
5 marca Komisja Europejska przedstawi plan działań dla przemysłu motoryzacyjnego, który ma zapewnić wsparcie dla sektora pozostającego pod dużą presją. Dyskusje na forum UE dotyczą m.in. możliwości rewizji zakazu sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku, o co wnioskują europosłowie z Europejskiej Par…
Wybór odpowiednich filtrów do samochodu jest kluczowym aspektem, który ma bezpośredni wpływ na wydajność, bezpieczeństwo oraz żywotność pojazdu.
Przyciemnianie szyb samochodowych to temat, który wzbudza sporo emocji wśród kierowców. Wielu z nich marzy o zaciemnionych szybach, jednak boi się czy to będzie możliwe w ich aucie. Jeśli Ty także masz takie obawy, to poniższy artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Wybór odpowiedniej lawety do transportu samochodów i innych pojazdów może wydawać się skomplikowany, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy stajemy przed takim zadaniem.
Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd pochodzą te spektakularne okazje na rynku samochodów używanych? Samochody z Ameryki Północnej, głównie z USA i Kanady, cieszą się niesłabnącą popularnością w Europie.
Zbliża się zima, a wraz z nią mroźne dni i trudne warunki na drogach. Zanim temperatura spadnie poniżej zera, warto przygotować swój samochód, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. Oto pięć rzeczy, które powinieneś zrobić, zanim nadejdą mrozy.