Skip to main content

Jak kupić używany samochód i nie zwariować?

auto

 

Kupno samochodu to jedna z ważniejszych decyzji, dlatego często towarzyszą jej duże emocje. Nic dziwnego, ponieważ to duży wydatek, z którym wiążą się spore oczekiwania i potrzeby. O czym warto pamiętać przy wyborze używanego samochodu, aby nie wpaść w pułapkę?

Powodów kupna używanego samochodu może być wiele:

  • mniejsze obciążenie finansowe – samochód używany jest tańszy

  • mniej procedur i formalności

  • doskonałe rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw, których nie stać na kredyt

  • możliwość odliczenia VAT-u samochodu na leasingu

  • niskie oprocentowanie

  • minimalna pierwsza wpłata

Minusem takiego rozwiązania jest między innymi kwestia własności – samochód staje się własnością po wygaśnięciu umowy leasingowej, czyli zazwyczaj po upływie około 24 miesięcy do maksimum 5 lat.

Co jest ważne przy kupnie używanego samochodu?

Używane samochody są nieco zużyte, dlatego warto zwracać uwagę na stan techniczny i rzeczywisty przebieg auta. Czasami też ludzie szukają wyjątkowej okazji do kupienia auta, a tak naprawdę rzadko kiedy takie rozwiązanie sprawdza się. Dlatego przed kupnem używanego auta warto:

  • sprawdzić legalność samochodu – przejrzeć dowód rejestracyjny oraz VIN, czyli międzynarodowy kod Vehicle Identification Number, w którym znaleźć można markę samochodu, typ, rocznik, model, przebieg, a nawet wady i usterki. VIN można sprawdzić w bazie ABRDiNT (Agencja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Nadzoru Transportu)

  • kontrola stanu technicznego pojazdu – najlepiej w warsztacie samochodowym

  • przetestowanie samochodu za pomocą jazdy próbnej – nawet krótka jazda uświadomi kierowcy, jak wygląda praca silnika samochodu, czy skrzynia biegów działa prawidłowo, a także czy samochód pasuje do stylu jazdy

Koszty zakupu, ubezpieczenia i sprawy podatkowe

Koszty zakupu i ubezpieczenia oraz ewentualnych szkód ponosi leasingodawca. Natomiast firma, która nabywa samochód w leasingu operacyjnym, może rozliczyć całą ratę leasingową jako koszt uzyskania przychodu. Oprócz raty leasingowej do opłat trzeba doliczyć:

  • raty kapitałowe – równowartość wartości początkowej samochodu

  • raty odsetkowe – odsetki

  • opłata wstępna i czasami opłata końcowa

Dostawcze samochody poleasingowe

Małe firmy są szczególnie zainteresowane dostawczymi samochodami poleasingowymi, ponieważ takie auto można kupić szybciej, bez zbędnych procedur, a po skończeniu umowy nie trzeba wykupować auta. W ofercie są atrakcyjne samochody, dość nowe (około trzy lub pięcioletnie) i w dobrym stanie. Kolejnym plusem takiego rozwiązania są bardzo restrykcyjnie przestrzegane przepisy dotyczące eksploatacji pojazdów, dzięki czemu jest możliwość wglądu do całej historii serwisowania i pełnego przebiegu samochodu.

Kup samochód po leasingu

Jeśli szukasz sprawdzonego komisu z używanymi autami osobowymi i dostawczymi w Łodzi, zajrzyj do serwisu Auta Krajowe. Wszystkie samochody pochodzą z polskich salonów i każdy z nich ma udokumentowany przebieg.

ZOBACZ: http://autakrajowe.com.pl/

Kiedy myślimy o zawodzie kierowcy ciężarówki, często wyobrażamy sobie długie godziny spędzone za kierownicą, przemierzanie setek kilometrów i nocowanie w różnych miejscach. Ale co z chwilami, gdy kierowca musi odpocząć?
Zastanawiasz się, jaki microcar elektryczny wybrać? Nasz przewodnik pomoże Ci odkryć zalety tych nowoczesnych pojazdów oraz dokonać najlepszego wyboru. Dowiedz się, dlaczego microcary zyskują na popularności w miejskich aglomeracjach, jakie modele warto rozważyć i jakie korzyści niesie za sobą in...
Myć samochód myjką ciśnieniową, nie czyniąc przy tym szkód, to sztuka, którą warto opanować. Myjki ciśnieniowe są potężnymi narzędziami, które mogą nie tylko zaoszczędzić czas i wodę, ale również zapewnić dogłębne czyszczenie pojazdu. Kluczem do sukcesu jest jednak stosowanie się do kilku zasad b...
Nie ulega wątpliwości, że w Europie transport drogowy wciąż pozostaje najwygodniejszym narzędziem logistycznym. Nie może być inaczej na kontynencie, na którym średnia gęstość dróg przekracza wartość 100 km na 100 km kwadratowych. Mimo to, firmy transportowe wciąż borykają się z poważnymi wyzwania...
Przebieg 188 tys. km, wiek 12,7 lat i cena blisko 30 tys. zł – to uśredniona charakterystyka samochodów, które w 2023 roku były najczęściej oferowane w sprzedaży na polskim rynku wtórnym. Statystyki pokazują jednak, że mediana wieku aut z drugiej ręki sukcesywnie spada, a w ofercie rośnie udział ...
Jak pisaliśmy kilka dni temu okazuje się, że nie wszystkie starsze auta będą mogły być tankowane nowym typem paliwa E10.
Benzyna z 10-proc. udziałem bioetanolu pojawi się z początkiem nowego roku na stacjach paliw w miejsce popularnej E5 95-oktanowej. Nie wszystkie starsze auta będą mogły być nią jednak zasilane, więc trzeba będzie je tankować paliwem 98-oktanowym, które obecnie jest droższe. Eksperci przewidują je...