Przejdź do głównej treści

Drgania na kierownicy - skąd się biorą?

samochod kola

 

Choć czasem je lekceważymy, drgania na kierownicy są czytelnym sygnałem, że z naszym autem dzieje się coś złego. Jakie mogą być ich przyczyny?

Drgania na kierownicy bywają bagatelizowane przez niektórych kierowców i traktowane jak błahy problem. Ich zlekceważenie może jednak mieć poważne konsekwencje – łącznie z koniecznością kosztownych napraw i ryzykiem wypadku. Świadczą zwykle o problemach z układem jezdnym, a te w wielu przypadkach są bezpośrednim zagrożeniem dla życia osób znajdujących się w aucie. Czym konkretnie mogą być spowodowane? Jak je wyeliminować i zapewnić bezpieczeństwo sobie i pasażerom?

Uwaga na dziury

Felgi w naszych samochodach nie mają łatwego zadania. Polskie drogi wciąż pełne są dziur, które są w stanie uszkodzić nawet najlepsze felgi aluminiowe czy stalowe. Dlatego przyczyn drgań na kierownicy w aucie często jeżdżącym w Polsce powinieneś w pierwszej kolejności upatrywać w skrzywieniu alufelg. Nierzadko też powodem wibracji okazuje się źle wyważone koło, a problem ten kierowcy zauważają szczególnie często po wizycie u wulkanizatora i ustępuje po starannym wyważeniu kół.

Sprawdź opony

Jeśli przyczyną nie jest jednak skrzywienie felgi ani niedokładne wyważenie koła, najpewniej tkwi ona w stanie technicznym opon. Nawet jeśli wskutek spotkania z dziurą nie ucierpią alufelgi, może ono przyczynić się do uszkodzenia opony. Zdarza się bowiem, że po silnym uderzeniu zniekształcone zostają włókna opony, a jej powierzchni pojawia się wybrzuszenie niekorzystnie wpływające na komfort jazdy. Jeśli więc wizyta w warsztacie nie wykazała uszkodzenia felg aluminiowych czy stalowych, warto udać się do wulkanizatora i poprosić o diagnostykę ogumienia.

Nie tylko koła

Nie zawsze za drgania na kierownicy odpowiadają felgi czy opony. Bywa również, że wina leży po stronie klocków lub tarcz hamulcowych, przegubów napędowych lub układu zawieszenie. By dowiedzieć się, skąd biorą się drgania, niezbędna będzie diagnostyka w dobrym serwisie. Jak radzą specjaliści, przed wizytą w serwisie, warto wcześniej przeprowadzić kilka testów i nakreślić sytuacje, w których zazwyczaj występuje problem. Pozwoli to szybciej odnaleźć winowajce, gdyż w wielu sytuacjach np. wydawane przez auto dźwięki odpowiadają za konkretną usterkę. (cyt. http://ladnefelgi.pl/)

Większość kierowców deklaruje, że regularnie zdarza im się obserwować agresywne zachowania w ruchu drogowym, ale tylko niewielka część z nich przyznaje się do takich reakcji – wynika z badań Instytutu Transportu Samochodowego. Podpowiadamy, jak w prosty sposób zaradzić tym niepożądanym emocjom. 
5 marca Komisja Europejska przedstawi plan działań dla przemysłu motoryzacyjnego, który ma zapewnić wsparcie dla sektora pozostającego pod dużą presją. Dyskusje na forum UE dotyczą m.in. możliwości rewizji zakazu sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku, o co wnioskują europosłowie z Europejskiej Par…
Wybór odpowiednich filtrów do samochodu jest kluczowym aspektem, który ma bezpośredni wpływ na wydajność, bezpieczeństwo oraz żywotność pojazdu.
Przyciemnianie szyb samochodowych to temat, który wzbudza sporo emocji wśród kierowców. Wielu z nich marzy o zaciemnionych szybach, jednak boi się czy to będzie możliwe w ich aucie. Jeśli Ty także masz takie obawy, to poniższy artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Wybór odpowiedniej lawety do transportu samochodów i innych pojazdów może wydawać się skomplikowany, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy stajemy przed takim zadaniem.
Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd pochodzą te spektakularne okazje na rynku samochodów używanych? Samochody z Ameryki Północnej, głównie z USA i Kanady, cieszą się niesłabnącą popularnością w Europie.
Zbliża się zima, a wraz z nią mroźne dni i trudne warunki na drogach. Zanim temperatura spadnie poniżej zera, warto przygotować swój samochód, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. Oto pięć rzeczy, które powinieneś zrobić, zanim nadejdą mrozy.