Przejdź do głównej treści

Jakie zagrożenia wynikają z jazdy na tzw. łysych oponach

| Tekst zewnętrzny | Moto

opona

Jazda na wytartych oponach – oprócz tego, że może zakończyć się mandatem, utratą dowodu rejestracyjnego i odholowaniem samochodu na parking policyjny – jest po prostu niebezpieczna. 

Ogumienie noszące ślady znacznego zużycia, starty bieżnik mający mniej niż 1,6 mm głębokości, podczas rutynowej kontroli policyjnej może okazać się problemem. Gdy będziemy uczestnikiem kolizji lub wypadku samochodowego „łyse opony” mogą stać się przyczyną poważnych konsekwencji prawnych i finansowych.

Bezpieczeństwo i komfort jazdy

Sezonowa wymiana opon to kluczowy element dbania o bezpieczeństwo jazdy. Opony letnie zimą szybciej się zużywają, twardnieją tracąc przyczepność, natomiast wąskie nacięcia bieżnika wypełniają się śniegiem, znacznie wydłużając drogę hamowania. Opony zimowe latem pod wpływem wysokich temperatur tracą swoje właściwości. Jeżeli mamy problem z dobraniem opon do warunków atmosferycznych, warto zastanowić się nad kupnem opon całorocznych. Opony wielosezonowe posiadają cechy opon zimowych i letnich, przez co są dobrym rozwiązaniem dla
osób, którym ich sezonowa wymiana przysparza trudności.

Kontrola stanu opon w samochodzie

Opony powinno się sprawdzać przynajmniej raz w miesiącu. Płytszy niż 1,6 mm bieżnik to przesłanka ku temu, aby takim autem nie jeździć po drogach publicznych, ponieważ stwarza to zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Ogumienie najlepiej dopasowywać do warunków atmosferycznych. Opony uniwersalne sprawdzają się zarówno w wysokiej, jak i niskiej temperaturze. Jednak sposób ich wykonania może powodować dyskomfort podczas jazdy latem ze względu na hałas, który generują. Dlatego, jeżeli zależy nam na cichym i bezpiecznym podróżowaniu samochodem, zdecydujmy się regularną wymianę opon.

Zimą jazda na oponach, których bieżnik jest mniejszy niż 3 mm jest szczególnie niebezpieczna. Dlatego, gdy jego wysokość spadnie poniżej 4 mm najlepiej zmienić opony na nowe. Pamiętajmy, że opona nawet o średnich parametrach – jeżeli jest nowa – będzie na drodze zachowywała się dużo lepiej niż zużyte ogumienie najlepszej marki.

Większość kierowców deklaruje, że regularnie zdarza im się obserwować agresywne zachowania w ruchu drogowym, ale tylko niewielka część z nich przyznaje się do takich reakcji – wynika z badań Instytutu Transportu Samochodowego. Podpowiadamy, jak w prosty sposób zaradzić tym niepożądanym emocjom. 
5 marca Komisja Europejska przedstawi plan działań dla przemysłu motoryzacyjnego, który ma zapewnić wsparcie dla sektora pozostającego pod dużą presją. Dyskusje na forum UE dotyczą m.in. możliwości rewizji zakazu sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku, o co wnioskują europosłowie z Europejskiej Par…
Wybór odpowiednich filtrów do samochodu jest kluczowym aspektem, który ma bezpośredni wpływ na wydajność, bezpieczeństwo oraz żywotność pojazdu.
Przyciemnianie szyb samochodowych to temat, który wzbudza sporo emocji wśród kierowców. Wielu z nich marzy o zaciemnionych szybach, jednak boi się czy to będzie możliwe w ich aucie. Jeśli Ty także masz takie obawy, to poniższy artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Wybór odpowiedniej lawety do transportu samochodów i innych pojazdów może wydawać się skomplikowany, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy stajemy przed takim zadaniem.
Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd pochodzą te spektakularne okazje na rynku samochodów używanych? Samochody z Ameryki Północnej, głównie z USA i Kanady, cieszą się niesłabnącą popularnością w Europie.
Zbliża się zima, a wraz z nią mroźne dni i trudne warunki na drogach. Zanim temperatura spadnie poniżej zera, warto przygotować swój samochód, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. Oto pięć rzeczy, które powinieneś zrobić, zanim nadejdą mrozy.