Skip to main content

Transport na drogach europejskich

auto

Polskie firmy spedycyjne z roku na rok rozwijają się coraz prężniej. Jakby na przekór wszystkim kryzysom, wysokim cenom paliwa i niepewnej sytuacji politycznej u naszych wschodnich sąsiadów.

Po bankructwach, które dotknęły polski transport międzynarodowy w ostatnich latach, sytuacja na rynku już się ustabilizowała. Dziś zarówno małe, rodzinne firmy, jak i duże przedsiębiorstwa transportowe raczej na brak klientów nie narzekają.

Problemy z płynnością finansową

W minionych latach niejedna firma transportowa musiała ogłosić bankructwo z powodu nieuczciwych bądź niepłacących w terminie kontrahentów. W dobie kryzysu czasem wystarczył jeden zastój finansowy, by firma zniknęła z rynku. Dziś firmy, które przetrwały są bogatsze o te doświadczenia.

Rozwiązaniem jest dokładne sprawdzanie wiarygodności kontrahentów, zarówno nowych, jak i tych, z którymi współpraca trwa od lat. Niestety, nawet dokładny wywiad gospodarczy nie gwarantuje, że pieniądze wpłyną na konto w wyznaczonym terminie. Niezbędne są więc własne rezerwy finansowe, które w razie czego pozwolą przetrwać najtrudniejsze chwile.

Coraz więcej firm decyduje się obecnie na ubezpieczenie należności. Firmy ubezpieczeniowe w razie problemów z płatnościami wypłacają przeważnie 80 proc. wartości faktury. Innym ciekawym rozwiązaniem, które zabezpiecza przed nieuczciwymi zleceniodawcami jest factoring. To wciąż mało znana u nas usługa, choć banki mają ją w swojej ofercie już od dosyć dawna. Bank w momencie fakturowania wypłaca przewoźnikowi 80 proc., a resztę w momencie uregulowania należności. Opłata pobierana przez banki najczęściej wynosi 1 proc. wartości faktury.

Na kłopoty specjalizacja

Duża liczba firm transportowo-logistycznych na rynku doprowadziła do ogromnej konkurencji. W tej branży nie można bez końca obniżać cen przewozów, bowiem koszty stałe są na mniej więcej stałym i podobnym wszędzie poziomie. Część z firm w ostatnich latach zdecydowała się więc  na specjalizację przewozów. Niektóre zajmują się wyłącznie transportem w warunkach chłodniczych, inne zdecydowały się na nietypowe produkty np. materiały chemiczne, sypkie produkty spożywcze czy masy asfaltowe i właśnie w tym kierunku rozbudowują swoją flotę.

Specjalizacja daje firmom pewność stałych zleceń, nawet w dobie kryzysu. Duże koncerny wolą bowiem współpracować  ze sprawdzonymi przewoźnikami, którzy mają odpowiednio przystosowaną flotę, a także przeszkolonych pracowników.

Transport kolejowy i kombinowany

Co prawda wciąż zdecydowana większość towaru przewożona jest transportem kołowym, jednak coraz większą popularność zdobywa transport intermodalny czyli kombinowany. To najczęściej połączenie transportu kołowego, kolejowego oraz morskiego. Wbrew pozorom takie rozwiązanie pozwala na spore oszczędności tak finansowe, jak i czasowe (do wagonów lub kontenerów można załadować o wiele więcej towarów). Co istotne towar można wysyłać na znacznie większe odległości, także na inne kontynenty oraz w miejsca, w których infrastruktura drogowa jest słabo rozwinięta.

Koszty eksploatacji samochodu mogą stanowić znaczną część domowego budżetu, ale istnieje wiele sposobów, aby je skutecznie obniżyć. Regularna konserwacja pojazdu, ekonomiczny styl jazdy czy świadome wybory związane z ubezpieczeniem to tylko niektóre z działań, które mogą pomóc w oszczędzaniu. Poz...
Zakup opon do samochodu osobowego ma bardzo duży wpływ na komfort codziennej jazdy oraz trwałość pojazdu. Wśród dostępnych na rynku produktów warto zwrócić uwagę na sprawdzone marki, takie jak Datex i Lassa, które oferują niezawodne i wysokiej jakości ogumienie. Z tego artykułu dowiesz się, jak d...
Pogoda w Polsce bywa naprawdę kapryśna – szczególnie wiosną i jesienią. Nigdy nie mamy pewności, czy pasmo kilku pięknych dni nie zostanie nagle przerwane przez ochłodzenie, któremu towarzyszyć będą obfite opady deszczu, a czasem nawet śniegu.
Z końcem lipca br. po polskich drogach jeździło 70 579 samochodów osobowych i użytkowych o napędzie całkowicie elektrycznym (BEV) – wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego oraz Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności.
Wynajem długoterminowy samochodu staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. Coraz częściej z takiej oferty korzystają przedsiębiorcy, którym zależy na rozszerzeniu firmowej floty pojazdów. Wynajem długoterminowy to też świetna okazja na to, aby przet...
Kiedy myślimy o zawodzie kierowcy ciężarówki, często wyobrażamy sobie długie godziny spędzone za kierownicą, przemierzanie setek kilometrów i nocowanie w różnych miejscach. Ale co z chwilami, gdy kierowca musi odpocząć?
Zastanawiasz się, jaki microcar elektryczny wybrać? Nasz przewodnik pomoże Ci odkryć zalety tych nowoczesnych pojazdów oraz dokonać najlepszego wyboru. Dowiedz się, dlaczego microcary zyskują na popularności w miejskich aglomeracjach, jakie modele warto rozważyć i jakie korzyści niesie za sobą in...