Przejdź do głównej treści

Czym się charakteryzuje zabudowa typu wywrotka?

| MP | Moto

Zabudowa typu wywrotka, która montowana jest na bazie samochodu dostawczego do 3,5 tony jest ciekawym i przydatnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców i firm komunalnych. Auto dostawcze jest w stanie wjechać nawet wąskie uliczki i bramy, które są niedostępne dla samochodów ciężarowych.

Warto zauważyć, że ładowność takich pojazdów jest wystarczająca w większości przypadków, a na dodatek zużycie paliwa jest zdecydowanie mniejsze niż w aucie ciężarowym. I co oczywiste, wywrotkę może prowadzić kierowca z prawem jazdy kategorii B.

Czym się charakteryzuje zabudowa typu wywrotka?

Zabudowa typu wywrotka przeznaczona jest głównie do przewożenia ładunków. Charakteryzuje się ona z reguły jednym rzędem siedzeń, które pozwala zabrać od 2 do 3 osób włącznie z kierowcą. Cechą charakterystyczną tego typu rozwiązania jest ruchomość wywrotki. Sama nazwa tego pojazdu wzięła się od możliwości przechylania tak zwanej paki. 

Standardowa zabudowa pozwala przechylać ją do tyłu wraz z ładunkiem. Oznacza to, że unosi się ona do góry, jak w klasycznych, dużych wywrotkach. Co istotne, dodatkowo umożliwia łatwiejszy załadunek niektórych towarów. Ponadto zastosowanie odpowiednich części do wywrotek sprawia, że można łatwiej wysypać materiały typu żwir, piasek, czy kamienie. Natomiast niektóre, na przykład na paletach można łatwo zdjąć przy pomocy platform. Oczywiście stosując, odpowiednie elementy konstrukcyjne wywrotu można uzyskać 3 kierunki wywrotu tył, prawy, lewy, blokując odpowiednie miejsca podparcia zabudowy.

Warto zauważyć, że zabudowa typu wywrotka jest bardzo często wyposażona w kratkę zabezpieczającą kabinę kierowcy i pasażerów przed zsunięciem się towaru. Do unoszenia i opuszczania skrzyni ładunkowej służy układ hydrauliczny - siłownik podskrzyniowy, z jednym ramieniem roboczym. Jego pompę może napędzać silnik elektryczny, spalinowy albo napęd samochodu. Co ważne, napęd hydrauliczny ma własny zbiornik oleju hydraulicznego. Do sterowania pracą skrzyni ładunkowej wykorzystuje się panel sterowniczy. 

Co istotne, to standardowy układ w zabudowie typu wywrotka. Możliwe są także inne konfiguracje. Przykład stanowić może tak zwana brygadówka. Jest to auto z podwójną kabiną pasażerską, co pozwala jechać do pracy ekipie składającej się łącznie z sześciu osób. Brygadówka wyposażona w skrzynię będzie miała ją mniejszych rozmiarów. Co ciekawe, zabudowa wywrotka może być wykonana na bazie każdego auta dostawczego.

Jak jest zbudowana zabudowa typu wywrotka?

Podstawą zabudowy jest skrzynia ładunkowa, zbudowana najczęściej ze stali oraz aluminium. Burty w skrzyni są mocowane na specjalnych zawiasach pozwalających ich łatwe opuszczanie i ponowne zabezpieczanie przed otwarciem w trakcie jazdy. W tym przypadku stosuje się jeszcze zapadki i blokady na dźwignie. 

Burty dodatkowo mogą być podwyższone. Zastosować więc można burty siatkowe, które sprawdzają się w przypadku pojazdów służb komunalnych i zajmujących się pracami z zieleńcami. Dzięki temu można łatwo przewozić sterty gałęzi, traw, kory drzewnej, czy też odpadów.

Przyciemnianie szyb samochodowych to temat, który wzbudza sporo emocji wśród kierowców. Wielu z nich marzy o zaciemnionych szybach, jednak boi się czy to będzie możliwe w ich aucie. Jeśli Ty także masz takie obawy, to poniższy artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Wybór odpowiedniej lawety do transportu samochodów i innych pojazdów może wydawać się skomplikowany, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy stajemy przed takim zadaniem.
Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd pochodzą te spektakularne okazje na rynku samochodów używanych? Samochody z Ameryki Północnej, głównie z USA i Kanady, cieszą się niesłabnącą popularnością w Europie.
Zbliża się zima, a wraz z nią mroźne dni i trudne warunki na drogach. Zanim temperatura spadnie poniżej zera, warto przygotować swój samochód, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. Oto pięć rzeczy, które powinieneś zrobić, zanim nadejdą mrozy.
Wielu kierowców zastanawia się, czy przyczepy wymagają ubezpieczenia OC, a jeśli tak – ile kosztuje wykupienie polisy. Chociaż pojazdy nie mają własnego napędu, to są nieodłączną częścią transportu drogowego.
Koszty eksploatacji samochodu mogą stanowić znaczną część domowego budżetu, ale istnieje wiele sposobów, aby je skutecznie obniżyć. Regularna konserwacja pojazdu, ekonomiczny styl jazdy czy świadome wybory związane z ubezpieczeniem to tylko niektóre z działań, które mogą pomóc w oszczędzaniu. Pozna…
Zakup opon do samochodu osobowego ma bardzo duży wpływ na komfort codziennej jazdy oraz trwałość pojazdu. Wśród dostępnych na rynku produktów warto zwrócić uwagę na sprawdzone marki, takie jak Datex i Lassa, które oferują niezawodne i wysokiej jakości ogumienie. Z tego artykułu dowiesz się, jak dok…