Jak kupić dobre i tanie ubezpieczenie OC?
Rokrocznie właściciele pojazdów zobowiązani są do zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Ma ono chronić przed ewentualnymi konsekwencjami szkód powstałych z winy kierującego pojazdem. Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferują nierzadko diametralnie różne warunki pod względem cenowym. W jaki sposób wybrać najlepsze z nich? Jak je porównać?
Jak wybrać ubezpieczyciela?
Na wstępie warto zaznaczyć, że samo ubezpieczenie OC nie różni się w żadnej z ofert Towarzystw Ubezpieczeniowych. Wszędzie są dokładnie takie same sumy ubezpieczeń i tożsamy zakres ochrony. Kolejni ubezpieczyciele dodają jednak "w pakiecie" z OC inne produkty, np. assistance w razie wypadku. Stąd może powstawać złudzenie, że poszczególne ubezpieczenia OC są inne. Tak w rzeczywistości jednak nie jest.
Dodatkowo warto nadmienić, że ubezpieczyciele zobowiązani są do przedstawienia oferty dla każdego chętnego nabyć ten rodzaj obowiązkowego produktu. Nie zmienia to jednak faktu, że T.U. nie są skłonne do zawierania umów np. ze szkodowymi kierowcami, przez co finalnie złożona propozycja cenowa jest dla nich mocno niekorzystna.
Wycena ubezpieczenia jest kwestią mocno indywidualną. Nie ma zasady, co do której, otrzyma się lepsze warunki od innych kierujących. Każde z Towarzystw ma inną politykę i inne stawki. Jeśli zatem samo OC nie różni się niczym, jak znaleźć najtańszy wariant? W tym przypadku nieocenioną pomocą będzie porównywarka OC. Dzięki niej można szybko i w łatwy sposób zweryfikować aktualne oferty na dany rok polisowy.
Jak działa porównywarka?
Stworzone narzędzie znacząco ułatwia wypełnienie obowiązków właściciela pojazdu. Znamienita większość z nich zwraca uwagę tylko na cenę, dzięki czemu poprzez jednokrotne podanie danych w specjalnie przygotowanym formularzu, można otrzymać wiele ofert naraz. Nie będzie przy tym konieczne kontaktowanie się z każdym z Towarzystw Ubezpieczeniowych i osobne poznawanie ich ofert. To znacząco ułatwia zawarcie ubezpieczenia.
W formularzu podaje się dane związane zarówno z pojazdem, jak i właścicielem czy głównym kierowcą. Firmy ubezpieczeniowe na podstawie podanych parametrów i przyjętych algorytmów wskazują daną ofertę. Warto zaznaczyć, że nie jest normą błędne przypuszczenie, że o cenie OC decyduje np. wielkość silnika. To wyłącznie składowa dla całej propozycji. Weryfikując kolejne oferty, można również dowiedzieć się, czy ubezpieczyciel proponuje dodatkowy produkt - może to być dodatkową wartością, która może przekonać do podpisania umowy z konkretnym Towarzystwem.