Przejdź do głównej treści

GPS – legalna inwigilacja?

| Creandi.pl | Moto

Instalowanie w samochodach służbowych nadajników GPS to coraz częściej stosowana praktyka. Pracodawcy korzystają z prawa kontrolowania położenia samochodu. Czy taki monitoring jest jednak całkowicie legalny?

Coraz częściej pracodawcy, w szczególności ci działający w branży transportowej lub zatrudniający wielu przedstawicieli handlowych, wyposażają samochody służbowe w systemy monitorowania – m. in. w GPS.

Z jednej strony urządzenie te zabezpieczają mienie pracodawcy (np. przed kradzieżą), z drugiej pozwalają na kontrolowanie działań pracownika. Czy taki nadzór przez pracodawcę jest w pełni dopuszczalny i jak postrzegany jest przez pracowników? 
Pracodawca - jako właściciel auta, ma prawo kontrolować w jaki sposób jest ono wykorzystywane. Zainstalowanie urządzenia GPS w służbowym samochodzie jest zatem dopuszczalne, ale trzeba spełnić dwa podstawowe warunki.

Po pierwsze pracodawca, musi poinformować pracownika o tym, że w pojeździe znajduje się urządzenie lokalizacyjne.Co ważne powinien to zrobić jeszcze przed rozpoczęciem użytkowania auta. Po drugie pracodawca jest zobowiązany zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo wszystkim przetwarzanym w ramach monitoringu danym osobowym. Również w tym przypadku pracownik powinien wcześniej zostać poinformowany kto i w jaki sposób będzie przetwarzał dotyczące go dane.

 

Pracodawca może śledzić poczynania swoich podwładnych. Monitorując przebieg trasy bez żadnych problemów wie, czy pracownik wykorzystuje firmowe auto wyłącznie do przeznaczonych celów, czy też łamie przyjęte zasady korzystania z pojazdu – mówi Małgorzata Słodownik manager działu handlowego w firmie Neptis Sp. z o. o. operatora systemu monitoringu pojazdu Flotis.pl Instalacja GPS pozwala w takich przypadkach także na znaczne zredukowanie kosztów związanych z eksploatacją aut należących do firm. Badanie ankietowe przeprowadzono w Internecie wśród ponad 500 kierowców korzystających na co dzień z samochodów służbowych na zlecenie Flotis.pl

Większość kierowców deklaruje, że regularnie zdarza im się obserwować agresywne zachowania w ruchu drogowym, ale tylko niewielka część z nich przyznaje się do takich reakcji – wynika z badań Instytutu Transportu Samochodowego. Podpowiadamy, jak w prosty sposób zaradzić tym niepożądanym emocjom. 
5 marca Komisja Europejska przedstawi plan działań dla przemysłu motoryzacyjnego, który ma zapewnić wsparcie dla sektora pozostającego pod dużą presją. Dyskusje na forum UE dotyczą m.in. możliwości rewizji zakazu sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku, o co wnioskują europosłowie z Europejskiej Par…
Wybór odpowiednich filtrów do samochodu jest kluczowym aspektem, który ma bezpośredni wpływ na wydajność, bezpieczeństwo oraz żywotność pojazdu.
Przyciemnianie szyb samochodowych to temat, który wzbudza sporo emocji wśród kierowców. Wielu z nich marzy o zaciemnionych szybach, jednak boi się czy to będzie możliwe w ich aucie. Jeśli Ty także masz takie obawy, to poniższy artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Wybór odpowiedniej lawety do transportu samochodów i innych pojazdów może wydawać się skomplikowany, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy stajemy przed takim zadaniem.
Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd pochodzą te spektakularne okazje na rynku samochodów używanych? Samochody z Ameryki Północnej, głównie z USA i Kanady, cieszą się niesłabnącą popularnością w Europie.
Zbliża się zima, a wraz z nią mroźne dni i trudne warunki na drogach. Zanim temperatura spadnie poniżej zera, warto przygotować swój samochód, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. Oto pięć rzeczy, które powinieneś zrobić, zanim nadejdą mrozy.