Skip to main content

Wymiana opon zimowych na letnie- kiedy należy to zrobić

| nadesłane do eobornik | Moto

Gdy kończy się sezon zimowy należy niezwłocznie wymienić opony na letnie. Ważne jest, aby zrobić to w warsztacie samochodowym, gdyż mechanicy wiedzą najlepiej na co zwrócić uwagę i jak zrobić to dobrze.

Wymiana opon na letnie musi być wykonana w odpowiednim czasie, gdyż użycie nieodpowiedniego sprzętu lub brak wiedzy może przyczynić się do uszkodzenia opony, całego koła, a także łożyska lub części zawieszenia pojazdu. 

Wymiana opon- co musisz wiedzieć

Wszystkie opony możesz wymienić u wulkanizatora lub w warsztacie samochodowym. Przejście z czasu zimowego na letni to nie tylko zmiana godziny, ale także wymiana opon. Każdy kierowca powinien je wymienić umawiając się na wizytę u mechanika samochodowego. W tym czasie mechanicy mają ręce pełne roboty, więc warto umówić się telefonicznie na dany dzień i godzinę. 

Wymiana opon na letnie wpływa na poprawę komfortu jazdy, a także zwiększa przyczepność samochodu do jezdni. Warto także przed rozpoczęciem sezonu letniego sprawdzić w swoim samochodzie poziom oleju, hamulce oraz klimatyzację. 

2 3

Kontroluj bieżnik swoich opon- zapewniają one bezpieczeństwo i komfort jazdy

Kiedy trzeba kupić nowe opony

Stan opon określa kilka ważnych kryteriów: 

  • wiek opony- wpływa znacząco na wygląd i spełnianie swoich podstawowych funkcji. Po 5 latach opony powinny zostać poddane kontroli. Jeśli pojawią się bąble z boku opony konieczna jest wymiana ich na nowe. 
  • stan bieżnika- uszkodzenie bieżnika wyczuwalne jest ręką, a każde jego stwierdzenie musi zostać usunięte. Ważna jest także zamiana miejscami opon w samochodzie.
  • głębokość bieżnika- odpowiada za skuteczną pracę opony w trudnych warunkach atmosferycznych. Głębokość bieżnika w oponach letnich musi wynosić minimalnie 1,6 mm., a opony zimowe muszą mieć 4- 4,5 mm. głębokości. Każda opona wyposażona jest w miarkę na oponie, która wskazuje na zużycie opony. 

Temperatura podczas wymiany opon

Najlepszą temperaturą do wymiany opon jest stała, utrzymująca się przez kilka dni temperatura minimum 7°C. Pogoda na przełomie lutego i marca jest nieprzewidywalna i znacznie utrudnia decyzję o wymianie opon. Lepszym rozwiązaniem jest zaczekanie na odpowiednią pogodą. Dodatkowo warto umówić się telefonicznie z mechanikiem na wymianę opon. 

Czas trwania wymiany opon

Czas trwania wymiany opon może się różnić w zależności od sprzętu oraz posiadanej wiedzy i umiejętności mechanika samochodowego. Jeśli wymiana auta przebiega przy użyciu podnośnika łapowego czas wymiany opon może trwać około 40 minut. Koła powinny być także odpowiednio wyważone co także wydłuża czas wymiany opon. Jeśli posiadasz opony z dodatkowym zestawem felg, czas wymiany będzie krótszy. Jeśli samochód będzie podniesiony na lewarku czas może wydłużyć się nawet do godziny. 

3 2

Wymiana opon powinna przebiegać tylko przy użyciu profesjonalnych narzędzi

Po wymianie opon kontroluj jazdę samochodem

Jeśli wymieniłeś opony zwróć uwagę na: 

  • powstający szum w kołach- może to świadczyć o źle wyważonych kołach, uszkodzeniu łożyska lub tarciu kół o jakiś przedmiot; 
  • drgania kierownicy- powodem jest złe wyważenie kół lub powstający bąbel na oponie, który zagraża bezpieczeństwu podczas jazdy;
  • złe prowadzenie- koła mogą być nierówno wytarte, co może wpływać na uszkodzenie zawieszenia, a prowadzenie samochodu jest niestabilne i niepewne; 
  • zużycie bieżnika- należy co sezon zmieniać położenie kół w samochodzie, aby podczas jazdy pracowały mniej zużytą krawędzią kół; 
  • wybrzuszenie na oponie- najczęściej pojawia się na zużytej oponie. Jeśli kupiłeś nowy zestaw opon i jakaś ulegnie zniszczeniu powinieneś oddać ją na gwarancję. 

Letnie czy zimowe? Które opony są lepsze

Producenci opon stworzyli ich dwa rodzaje: letnie i zimowe. Różnią się one składem materiału z jakiego zostały stworzone oraz jaki mają bieżnik. Guma, z których wykonywane są opony różni się od siebie pod wpływem odporności na wysokie temperatury, co wpływa na przyczepność pojazdu do drogi. 

Opony letnie przy nagrzaniu zapewniają większą przyczepność i nie ścierają się tak łatwo. Mają one płytszy bieżnik co odprowadza wodę. Natomiast opony zimowe nie twardnieją przy ujemnej temperaturze co wpływa na zachowanie przez nich wysokiej przyczepności do drogi. 

4 1

Pamiętaj, aby wybrać odpowiedni rodzaj opon do swojego samochodu

A może opony całoroczne? 

Całoroczne opony zbudowane są z materiałów, które świetnie sprawdzają się przy niskich i wysokich temperaturach. Zapewniają wysoki komfort jazdy oraz bezpieczeństwo bez względu na pogodę. Wielu producentów jednak uważa, że lepsze zastosowanie będą miały opony sezonowe. Całoroczne warto wykorzystać w autach, które jeżdżą tylko po mieście, gdzie stan dróg jest zawsze utrzymany na wysokim poziomie. 

Jeśli zdecydowałeś już jaki rodzaj opon wybrać (sezonowe lub całoroczne) udaj się do mechanika samochodowego, który sprawnie i dokładnie zmieni opony w Twoim samochodzie. 

Artykuł przygotowany przy współpracy z firmą AutoGaz Wiry, która zajmuje się głównie instalacją i przeglądem instalacji LPG. 

 

Jak myć samochód myjką ciśnieniową i nie zrobić szkody?

Myć samochód myjką ciśnieniową, nie czyniąc przy tym szkód, to sztuka, którą warto opanować. Myjki ciśnieniowe są potężnymi narzędziami, które mogą nie tylko zaoszczędzić czas i wodę, ale również zapewnić dogłębne czyszczenie pojazdu. Kluczem do sukcesu jest jednak stosowanie się do kilku zasad b...

Z jakimi problemami musi mierzyć się transport drogowy w najbliższych latach?

Nie ulega wątpliwości, że w Europie transport drogowy wciąż pozostaje najwygodniejszym narzędziem logistycznym. Nie może być inaczej na kontynencie, na którym średnia gęstość dróg przekracza wartość 100 km na 100 km kwadratowych. Mimo to, firmy transportowe wciąż borykają się z poważnymi wyzwania...

Motoryzacja. W ofertach na rynku wtórnym coraz więcej „młodszych” aut

Przebieg 188 tys. km, wiek 12,7 lat i cena blisko 30 tys. zł – to uśredniona charakterystyka samochodów, które w 2023 roku były najczęściej oferowane w sprzedaży na polskim rynku wtórnym. Statystyki pokazują jednak, że mediana wieku aut z drugiej ręki sukcesywnie spada, a w ofercie rośnie udział ...

Sprawdź, czy możesz zatankować E10

Jak pisaliśmy kilka dni temu okazuje się, że nie wszystkie starsze auta będą mogły być tankowane nowym typem paliwa E10.

Od stycznia zmiana na stacjach paliw

Benzyna z 10-proc. udziałem bioetanolu pojawi się z początkiem nowego roku na stacjach paliw w miejsce popularnej E5 95-oktanowej. Nie wszystkie starsze auta będą mogły być nią jednak zasilane, więc trzeba będzie je tankować paliwem 98-oktanowym, które obecnie jest droższe. Eksperci przewidują je...

Auta z USA: historia i fenomen amerykańskich pojazdów

Amerykańskie samochody, symbole wolności i innowacji, zaczęły swoją historię ponad wiek temu. Ford Model T, pierwszy masowo produkowany pojazd, zrewolucjonizował przemysł motoryzacyjny, dając początek erze motoryzacji. Od tamtej pory, samochody z USA stały się nie tylko środkami transportu, ale r...

Czym się charakteryzuje zabudowa typu wywrotka?

Zabudowa typu wywrotka, która montowana jest na bazie samochodu dostawczego do 3,5 tony jest ciekawym i przydatnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców i firm komunalnych. Auto dostawcze jest w stanie wjechać nawet wąskie uliczki i bramy, które są niedostępne dla samochodów ciężarowych.