Przejdź do głównej treści

Jakiego sprzętu potrzebuje warsztat mechaniczny?

| Artykuł sponsorowany | Moto

Zostanie mechanikiem a założenie własnego warsztatu mechanicznego to dwie różne sytuacje. Co innego być zatrudnionym jako fachowiec w danym miejscu, a samemu takie miejsce pracy zorganizować.

Należy znaleźć odpowiednie miejsce, załatwić wszelkie formalności oraz oczywiście - zaopatrzyć się w wyposażenie. Jeśli zamierzamy pracować z pojazdami, będziemy potrzebować do tego odpowiedniego sprzętu. Jak wyposażyć warsztat mechaniczny? Odpowiadamy.

Przede wszystkim meble

Chociaż brzmi to jak banał, nie każdemu może wydać się to takie oczywiste. Do naszego nowego warsztatu mechanicznego będziemy potrzebowali całego zestawu mebli. Będą one służyły do przechowywania narzędzi oraz wszelkiego innego sprzętu. Meble do warsztatu powinny by przede wszystkim odporne na wszelkiego rodzaju zniszczenia. Nie ma co ukrywać, praca w warsztacie, przy użyciu ciężkich narzędzi, może powodować niewielkie zniszczenia. Stąd należy postawić na rozwiązanie odporne. Najlepiej do tego celu przydadzą się meble metalowe. Drewno nie jest na tyle wytrzymałe oraz łatwo ulega różnego rodzaju uszkodzeniom, a podczas pracy w warsztacie może zdarzyć się kilka obić bądź zarysowań.

Trzeba też pamiętać, że mebel warsztatowy musi być funkcjonalny. Należy postawić na rozwiązanie ergonomiczne oraz praktyczne. W tym celu dobrze jest na przykład zaopatrzyć się w meble, które są w stanie pomieścić duże narzędzia oraz jednocześnie oferują dużo przestrzeni roboczej. Można również pomyśleć o ekonomicznych rozwiązaniach takich, jak półki magnetyczne, które ułatwią nam ekonomiczne zarządzanie przestrzenią w naszym warsztacie.

Narzędzia i sprzęt specjalistyczny

Jeśli nasz warsztat jest już wyposażony w meble, pora na dobór narzędzi oraz sprzętu. Potrzebować będziemy zarówno podstawowego wyposażenia każdego warsztatu w postaci prostych narzędzi manualnych, które każdy posiada we własnej skrzynce w domu, jak i zaawansowanych elektronarzędzi do pracy z pojazdami, sprzętu diagnostycznego oraz różnego rodzaju podnośników. 

jakiegosprzetupotrzebujewarsztatmechaniczny2

Wśród niezbędnych warto wymienić klucze, szczypce oraz śrubokręty - dobrze jest zaopatrzyć się w kilka specjalistycznych kompletów; szlifierkę, wiertarko-wkrętarkę oraz spawarkę - pomogą nam one uporać się z trudniejszymi zadaniami; ciśnieniomierz, tester akumulatorów, szczelinomierz, suwmiarkę, przyrządy kontrolujące geometrię itd.

Urządzenia umożliwiające pracę z pojazdami

Diagnostyka i naprawa pojazdów wymaga nie tylko różnego rodzaju narzędzi naprawczych, ale i maszyn, które pracę z pojazdami w ogóle umożliwią. Mowa tu o różnego rodzaju podnośnikach, które wykorzystując odpowiednią technologię, są w stanie unieść pojazd na wysokość, tym samym dając mechanikowi dostęp do całości budowy pojazdu. Niezbędnym elementem każdego warsztatu są również najazdy samochodowe (https://jptech-maszyny.pl/najazdy-samochodowe-unicraft-kr-2001), takie jak np. dostępne w sklepie JP-Tech. 

Im większy nasz warsztat, tym w bardziej specjalistycznego sprzętu będziemy potrzebowali. W największych zakładach mechanicznych, które świadczą więcej niż tylko usługi naprawcze, można spotkać się z maszynami takimi jak różnego rodzaju żurawie, maszyny do przecinania stali, sprzęt do profesjonalnego lakiernictwa, czy nawet do złomowania pojazdów. Zależnie od potrzeb warsztatu, jego wyposażenie będzie się różnić.

Założenie własnego warsztatu to mimo wszystko dość duży wydatek oraz spora ilość spraw organizacyjnych związanych między innymi z formalnościami. Jeśli jednak posiadamy odpowiednią dawkę cierpliwości oraz fundusze, których nie boimy się zainwestować, możemy być pewni, że z efektu będziemy zadowoleni. W końcu nic tak nie satysfakcjonuje jak praca na swoim.

 

Większość kierowców deklaruje, że regularnie zdarza im się obserwować agresywne zachowania w ruchu drogowym, ale tylko niewielka część z nich przyznaje się do takich reakcji – wynika z badań Instytutu Transportu Samochodowego. Podpowiadamy, jak w prosty sposób zaradzić tym niepożądanym emocjom. 
5 marca Komisja Europejska przedstawi plan działań dla przemysłu motoryzacyjnego, który ma zapewnić wsparcie dla sektora pozostającego pod dużą presją. Dyskusje na forum UE dotyczą m.in. możliwości rewizji zakazu sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku, o co wnioskują europosłowie z Europejskiej Par…
Wybór odpowiednich filtrów do samochodu jest kluczowym aspektem, który ma bezpośredni wpływ na wydajność, bezpieczeństwo oraz żywotność pojazdu.
Przyciemnianie szyb samochodowych to temat, który wzbudza sporo emocji wśród kierowców. Wielu z nich marzy o zaciemnionych szybach, jednak boi się czy to będzie możliwe w ich aucie. Jeśli Ty także masz takie obawy, to poniższy artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Wybór odpowiedniej lawety do transportu samochodów i innych pojazdów może wydawać się skomplikowany, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy stajemy przed takim zadaniem.
Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd pochodzą te spektakularne okazje na rynku samochodów używanych? Samochody z Ameryki Północnej, głównie z USA i Kanady, cieszą się niesłabnącą popularnością w Europie.
Zbliża się zima, a wraz z nią mroźne dni i trudne warunki na drogach. Zanim temperatura spadnie poniżej zera, warto przygotować swój samochód, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. Oto pięć rzeczy, które powinieneś zrobić, zanim nadejdą mrozy.