Skip to main content

TOP 5 usterek w samochodzie – jak ich unikać?

| Artykuł sponsorowany | Moto

Awarie samochodowe zdarzają się w każdym pojeździe w wyniku zużycia elementów eksploatacyjnych oraz nadmiernemu użytkowaniu pojazdu. Z jakimi usterkami mamy do czynienia oraz jak ich unikać? W artykule przedstawimy 3 częste awarie występujące w samochodzie.

Awarie silnika

Przyczyn awarii silnika może być naprawdę sporo i wszystko uzależnione jest od stanu, a także eksploatacji tego elementu. Dochodzi najczęściej do usterek turbiny, zatarcia, zerwania paska rozrządu, czy uszkodzeń turbosprężarki. Należy również dbać o właściwy poziom oleju silnikowego, a także pozostałych płynów. Do awarii można zaliczyć również zatarcie łożyska, pęknięcie pierścienia tłokowego czy nieprawidłowości w elektronice (cewki zapłonowe, czujniki oraz sterowanie). Elementem silnika, który ulega usterkom, jest głowica samochodowa.

Oprócz awarii silnika, do czynienia możemy mieć z uszkodzeniami akumulatora – i to nie tylko podczas ujemnych lub wysokich temperatur. Niski poziom elektrolitów czy zardzewiałe zaciski to także jedna z przyczyn. Do prawidłowej pracy akumulatora przyczynia się również alternator, który  często ulega uszkodzeniom.

Awarie układu hamulcowego

Usterki związane z układem hamulcowym są bardzo poważne i nigdy nie należy ich lekceważyć. Dlatego regularnie należy kontrolować stan płynu hamulcowego, a jego ubytek i wyciek świadczy o awarii, którą należy natychmiast usunąć. Zagotowanie się płynu hamulcowego również świadczy o poważnym przeciążeniu tego układu. Zniszczeniom ulegają również tarcze oraz klocki hamulcowe, które w ekstremalnych przypadkach mogą wypaść z zacisków.

Problemy z ogumieniem

To właśnie opony stanowią częsty problem i przysparzają dużo nerwów kierowcy, szczególnie gdy są nadmierne obciążone, niedopasowane do felgi lub samochodu, mają zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie, a także, gdy są przecięte oraz przebite. Wszystko to przyczynia się do ich nieprawidłowej eksploatacji. Jazda na uszkodzonych oponach wiąże się z nadmiernym starciem bieżnika oraz grozi poważną awarią (szczególnie podczas dłuższych tras i większej prędkości).

Usterki układu napędowego

Awarie układu napędowego nie zawsze są od razu zdiagnozowane. Bicie, stukanie czy szumy to nie tylko objawy usterek wału napędowego, ale również innych podzespołów w samochodzie. Dlatego zazwyczaj podczas serwisowanie czy przeglądu tego typu usterki zostają niezauważone lub pomijane. Jednak bardzo często dochodzi do uszkodzeń wału napędowego. Pojawia się luz w przegubie i wielopuście, co często doprowadza do charakterystycznego bicia wału. W przypadku wałów napędowych często dochodzi do uszkodzeń krzyżaka oraz łożyska, łączników i podpory. Wał w pojeździe nie zawsze warto wymieniać na nowy, a jedynie zdecydować się na jego regenerację, w której specjalistami są https://takiewaly.pl/. Z pewnością skutecznie usuną awarie oraz odpowiednio zregenerują elementy układu napędowego.

Usterki sprzęgła i skrzyni biegów

Sprzęgło ulega awariom w wyniku intensywnej eksploatacji szczególnie w mieście, gdzie jesteśmy zmuszeni do jego częstego używania. Częste ruszanie oraz pozostałe manewry (np. na „półsprzęgle”) nie ułatwiają pracy tego elementu. Podjazdy, wzniesienia czy dynamiczna jazda na skrzyżowaniach z pewnością skraca żywotność sprzęgła. Wraz z nim usterkom często ulega skrzynia biegów.

Dbaj o swój samochód! Zapobieganie usterkom

Samochód szybko podlega zużyciu i eksploatacji wielu podzespołów, w szczególności, gdy nieodpowiednio go serwisujemy. Gdy w ciągu roku przemierzamy wiele tysięcy kilometrów lub często udajemy się w dłuższe trasy, przed każdą podróżą warto odwiedzić warsztat samochodowy. Pozwoli nam to na wykrycie wszelkich nieprawidłowości odpowiednio wcześniej, a jazda pojazdem stanie się o wiele bezpieczniejsza oraz komfortowa. Dlatego regularnie należy oddawać swój samochód do przeglądu oraz pilnować terminu badania technicznego.

źródło zdjęcia: freepik.com

 

 

 

Jak myć samochód myjką ciśnieniową i nie zrobić szkody?

Myć samochód myjką ciśnieniową, nie czyniąc przy tym szkód, to sztuka, którą warto opanować. Myjki ciśnieniowe są potężnymi narzędziami, które mogą nie tylko zaoszczędzić czas i wodę, ale również zapewnić dogłębne czyszczenie pojazdu. Kluczem do sukcesu jest jednak stosowanie się do kilku zasad b...

Z jakimi problemami musi mierzyć się transport drogowy w najbliższych latach?

Nie ulega wątpliwości, że w Europie transport drogowy wciąż pozostaje najwygodniejszym narzędziem logistycznym. Nie może być inaczej na kontynencie, na którym średnia gęstość dróg przekracza wartość 100 km na 100 km kwadratowych. Mimo to, firmy transportowe wciąż borykają się z poważnymi wyzwania...

Motoryzacja. W ofertach na rynku wtórnym coraz więcej „młodszych” aut

Przebieg 188 tys. km, wiek 12,7 lat i cena blisko 30 tys. zł – to uśredniona charakterystyka samochodów, które w 2023 roku były najczęściej oferowane w sprzedaży na polskim rynku wtórnym. Statystyki pokazują jednak, że mediana wieku aut z drugiej ręki sukcesywnie spada, a w ofercie rośnie udział ...

Sprawdź, czy możesz zatankować E10

Jak pisaliśmy kilka dni temu okazuje się, że nie wszystkie starsze auta będą mogły być tankowane nowym typem paliwa E10.

Od stycznia zmiana na stacjach paliw

Benzyna z 10-proc. udziałem bioetanolu pojawi się z początkiem nowego roku na stacjach paliw w miejsce popularnej E5 95-oktanowej. Nie wszystkie starsze auta będą mogły być nią jednak zasilane, więc trzeba będzie je tankować paliwem 98-oktanowym, które obecnie jest droższe. Eksperci przewidują je...

Auta z USA: historia i fenomen amerykańskich pojazdów

Amerykańskie samochody, symbole wolności i innowacji, zaczęły swoją historię ponad wiek temu. Ford Model T, pierwszy masowo produkowany pojazd, zrewolucjonizował przemysł motoryzacyjny, dając początek erze motoryzacji. Od tamtej pory, samochody z USA stały się nie tylko środkami transportu, ale r...

Czym się charakteryzuje zabudowa typu wywrotka?

Zabudowa typu wywrotka, która montowana jest na bazie samochodu dostawczego do 3,5 tony jest ciekawym i przydatnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców i firm komunalnych. Auto dostawcze jest w stanie wjechać nawet wąskie uliczki i bramy, które są niedostępne dla samochodów ciężarowych.