Przejdź do głównej treści

TOP 5 usterek w samochodzie – jak ich unikać?

| Artykuł sponsorowany | Moto

Awarie samochodowe zdarzają się w każdym pojeździe w wyniku zużycia elementów eksploatacyjnych oraz nadmiernemu użytkowaniu pojazdu. Z jakimi usterkami mamy do czynienia oraz jak ich unikać? W artykule przedstawimy 3 częste awarie występujące w samochodzie.

Awarie silnika

Przyczyn awarii silnika może być naprawdę sporo i wszystko uzależnione jest od stanu, a także eksploatacji tego elementu. Dochodzi najczęściej do usterek turbiny, zatarcia, zerwania paska rozrządu, czy uszkodzeń turbosprężarki. Należy również dbać o właściwy poziom oleju silnikowego, a także pozostałych płynów. Do awarii można zaliczyć również zatarcie łożyska, pęknięcie pierścienia tłokowego czy nieprawidłowości w elektronice (cewki zapłonowe, czujniki oraz sterowanie). Elementem silnika, który ulega usterkom, jest głowica samochodowa.

Oprócz awarii silnika, do czynienia możemy mieć z uszkodzeniami akumulatora – i to nie tylko podczas ujemnych lub wysokich temperatur. Niski poziom elektrolitów czy zardzewiałe zaciski to także jedna z przyczyn. Do prawidłowej pracy akumulatora przyczynia się również alternator, który  często ulega uszkodzeniom.

Awarie układu hamulcowego

Usterki związane z układem hamulcowym są bardzo poważne i nigdy nie należy ich lekceważyć. Dlatego regularnie należy kontrolować stan płynu hamulcowego, a jego ubytek i wyciek świadczy o awarii, którą należy natychmiast usunąć. Zagotowanie się płynu hamulcowego również świadczy o poważnym przeciążeniu tego układu. Zniszczeniom ulegają również tarcze oraz klocki hamulcowe, które w ekstremalnych przypadkach mogą wypaść z zacisków.

Problemy z ogumieniem

To właśnie opony stanowią częsty problem i przysparzają dużo nerwów kierowcy, szczególnie gdy są nadmierne obciążone, niedopasowane do felgi lub samochodu, mają zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie, a także, gdy są przecięte oraz przebite. Wszystko to przyczynia się do ich nieprawidłowej eksploatacji. Jazda na uszkodzonych oponach wiąże się z nadmiernym starciem bieżnika oraz grozi poważną awarią (szczególnie podczas dłuższych tras i większej prędkości).

Usterki układu napędowego

Awarie układu napędowego nie zawsze są od razu zdiagnozowane. Bicie, stukanie czy szumy to nie tylko objawy usterek wału napędowego, ale również innych podzespołów w samochodzie. Dlatego zazwyczaj podczas serwisowanie czy przeglądu tego typu usterki zostają niezauważone lub pomijane. Jednak bardzo często dochodzi do uszkodzeń wału napędowego. Pojawia się luz w przegubie i wielopuście, co często doprowadza do charakterystycznego bicia wału. W przypadku wałów napędowych często dochodzi do uszkodzeń krzyżaka oraz łożyska, łączników i podpory. Wał w pojeździe nie zawsze warto wymieniać na nowy, a jedynie zdecydować się na jego regenerację, w której specjalistami są https://takiewaly.pl/. Z pewnością skutecznie usuną awarie oraz odpowiednio zregenerują elementy układu napędowego.

Usterki sprzęgła i skrzyni biegów

Sprzęgło ulega awariom w wyniku intensywnej eksploatacji szczególnie w mieście, gdzie jesteśmy zmuszeni do jego częstego używania. Częste ruszanie oraz pozostałe manewry (np. na „półsprzęgle”) nie ułatwiają pracy tego elementu. Podjazdy, wzniesienia czy dynamiczna jazda na skrzyżowaniach z pewnością skraca żywotność sprzęgła. Wraz z nim usterkom często ulega skrzynia biegów.

Dbaj o swój samochód! Zapobieganie usterkom

Samochód szybko podlega zużyciu i eksploatacji wielu podzespołów, w szczególności, gdy nieodpowiednio go serwisujemy. Gdy w ciągu roku przemierzamy wiele tysięcy kilometrów lub często udajemy się w dłuższe trasy, przed każdą podróżą warto odwiedzić warsztat samochodowy. Pozwoli nam to na wykrycie wszelkich nieprawidłowości odpowiednio wcześniej, a jazda pojazdem stanie się o wiele bezpieczniejsza oraz komfortowa. Dlatego regularnie należy oddawać swój samochód do przeglądu oraz pilnować terminu badania technicznego.

źródło zdjęcia: freepik.com

 

 

 

Większość kierowców deklaruje, że regularnie zdarza im się obserwować agresywne zachowania w ruchu drogowym, ale tylko niewielka część z nich przyznaje się do takich reakcji – wynika z badań Instytutu Transportu Samochodowego. Podpowiadamy, jak w prosty sposób zaradzić tym niepożądanym emocjom. 
5 marca Komisja Europejska przedstawi plan działań dla przemysłu motoryzacyjnego, który ma zapewnić wsparcie dla sektora pozostającego pod dużą presją. Dyskusje na forum UE dotyczą m.in. możliwości rewizji zakazu sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku, o co wnioskują europosłowie z Europejskiej Par…
Wybór odpowiednich filtrów do samochodu jest kluczowym aspektem, który ma bezpośredni wpływ na wydajność, bezpieczeństwo oraz żywotność pojazdu.
Przyciemnianie szyb samochodowych to temat, który wzbudza sporo emocji wśród kierowców. Wielu z nich marzy o zaciemnionych szybach, jednak boi się czy to będzie możliwe w ich aucie. Jeśli Ty także masz takie obawy, to poniższy artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Wybór odpowiedniej lawety do transportu samochodów i innych pojazdów może wydawać się skomplikowany, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy stajemy przed takim zadaniem.
Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd pochodzą te spektakularne okazje na rynku samochodów używanych? Samochody z Ameryki Północnej, głównie z USA i Kanady, cieszą się niesłabnącą popularnością w Europie.
Zbliża się zima, a wraz z nią mroźne dni i trudne warunki na drogach. Zanim temperatura spadnie poniżej zera, warto przygotować swój samochód, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. Oto pięć rzeczy, które powinieneś zrobić, zanim nadejdą mrozy.