Skip to main content

Krótki poradnik jak poznać, że czas na wymianę akumulatora

| Artykuł sponsorowany | Moto

Akumulator to część samochodu, której trwałość wyliczana jest na kilka lat. W rzadkich przypadkach i idealnych warunkach może on nam wystarczyć na kilkanaście lat. W zależności od naszych preferencji możemy go wymieniać prewencyjnie, kiedy zauważymy niepokojące objawy lub dopiero wtedy, gdy odmówi nam posłuszeństwa. Dowiedz się, jakie są symptomy psującego się akumulatora.

Uszkodzona obudowa

Najbardziej oczywistą oznaką, że czas wymienić akumulator, jest uszkodzenie jego obudowy. Niezależnie od tego, czy doszło do jej rozerwania, naderwania czy też powstał w niej jakiś ubytek, musimy tę część auta natychmiast wymienić. Do takich sytuacji nie dochodzi zbyt często, ale mogą się one wydarzyć. Nie powinniśmy również zapominać o cyklicznym przecieraniu akumulatora z kurzu i brudu oraz sprawdzaniu przyłączy. Może to znacząco wydłużyć jego pracę, ponieważ zmniejszymy samoistne wyładowywanie się akumulatora.

Sprawdzaj napięcie

Żywotność akumulatora zależy od wielu czynników, ale najważniejszymi są warunki, w jakich pracuje (zarówno mróz, jak i upał nie są dla niego dobre), częste cykle ładowania i rozładowania (np. podczas jazdy po mieście) oraz nadużywanie odbiorników elektrycznych (np. ogrzewanie wszystkich szyb podczas postoju). Prewencyjnie, by dowiedzieć się, czy nasz akumulator nie jest ciągle niedoładowany, powinniśmy sprawdzić napięcie. W tym celu 2 godziny po skończonej jeździe, przy pomocy woltomierza, mierzymy napięcie. Jeśli będzie niższe niż 12,53 V, akumulator rano będzie mieć problem z rozruchem. Warto również kontrolować pracę alternatora, niezbędnego do ładowania tej części samochodowej. Gdy napięcie jest za małe, możemy doładować akumulator, korzystając z prostownika.

Problem z odpalaniem

Najczęstszym symptomem zbliżającej się awarii akumulatora są problemy z odpalaniem samochodu. O ile jeszcze latem auto odpali z mniejszym napięciem, to zimą potrzebuje dużej energii. Dlatego najczęściej to właśnie w najzimniejszą porę roku zmuszeni jesteśmy do wymiany akumulatora. Oczywiście za problemy z ruszaniem mogą odpowiadać także inne części, to jednak najczęściej akumulator jest ich przyczyną. By zweryfikować sytuację, wystarczy podłączyć do auta inny akumulator. Jeżeli odpali, wiemy, że czas na wymianę tej części.

akumlatory samochodowe

Gdy konieczne jest ciągłe ładowanie

Czasem akumulator psuje się powoli, a my decydujemy się na jego doładowywanie w domu. Oczywiście w sporadycznych przypadkach, po dłuższym postoju jest to jak najbardziej dozwolone i nie powinno nas niepokoić. Szczególnie jeśli niezbędne jest to zimą. Sytuacja jest jednak zupełnie inna, kiedy by móc jeździć, akumulator musimy ładować codziennie. Jest to jasny sygnał, że czas na jego wymianę. Niestety tej części nie da się odnowić, gdy się popsuje, jedynym wyjściem jest zakup nowej.

Skorzystaj z wbudowanych testerów

Część producentów już od kilku lat produkuje akumulatory z wbudowanym testerem mocy. Specjalne światełko zasygnalizuje, kiedy czas na jego wymianę. Zazwyczaj producent korzysta z dwóch ikonek - zielonej i czerwonej lub czarnej. Po wykonaniu testu, gdy zapali się na zielono, wiemy, że wszystko działa prawidłowo. Gdy zobaczymy kolor czerwony lub czarny, musimy skierować swe kroki do sklepu motoryzacyjnego.

Najczęstsze przyczyny psucia się akumulatora

Oprócz widocznych objawów, w pewnych sytuacjach możemy podejrzewać, że dojdzie do awarii akumulatora. Jakie to momenty?

Przyczyny awarii akumulatora:

  • Duże, utrzymujące się przez co najmniej kilkanaście dni, mrozy. By uniknąć problemów, możemy skorzystać ze specjalnych okryć na akumulator lub zadbać o to, by samochód stał w cieple, np. w garażu.
  • Bardzo wysokie upały, które wbrew pozorom, mogą szkodzić tak samo, jak zimno.
  • Koniec czasu eksploatacji - ten sprzęt ma wyznaczony przez producenta czas życia i nic tego nie zmieni.
  • Pozostawienie na długi czas włączonego pobiernika prądu, np. włączonych świateł, radia etc.

Jeśli poszukujesz sprawdzonego miejsca, w którym kupisz akumulator, zajrzyj do sklepu motoryzacyjnego motochemia.pl do kategorii Akumulatory: https://www.motochemia.pl/czesci-samochodowe/akumulator-c-100042.html

 

 

 

 

 

Kiedy myślimy o zawodzie kierowcy ciężarówki, często wyobrażamy sobie długie godziny spędzone za kierownicą, przemierzanie setek kilometrów i nocowanie w różnych miejscach. Ale co z chwilami, gdy kierowca musi odpocząć?
Zastanawiasz się, jaki microcar elektryczny wybrać? Nasz przewodnik pomoże Ci odkryć zalety tych nowoczesnych pojazdów oraz dokonać najlepszego wyboru. Dowiedz się, dlaczego microcary zyskują na popularności w miejskich aglomeracjach, jakie modele warto rozważyć i jakie korzyści niesie za sobą in...
Myć samochód myjką ciśnieniową, nie czyniąc przy tym szkód, to sztuka, którą warto opanować. Myjki ciśnieniowe są potężnymi narzędziami, które mogą nie tylko zaoszczędzić czas i wodę, ale również zapewnić dogłębne czyszczenie pojazdu. Kluczem do sukcesu jest jednak stosowanie się do kilku zasad b...
Nie ulega wątpliwości, że w Europie transport drogowy wciąż pozostaje najwygodniejszym narzędziem logistycznym. Nie może być inaczej na kontynencie, na którym średnia gęstość dróg przekracza wartość 100 km na 100 km kwadratowych. Mimo to, firmy transportowe wciąż borykają się z poważnymi wyzwania...
Przebieg 188 tys. km, wiek 12,7 lat i cena blisko 30 tys. zł – to uśredniona charakterystyka samochodów, które w 2023 roku były najczęściej oferowane w sprzedaży na polskim rynku wtórnym. Statystyki pokazują jednak, że mediana wieku aut z drugiej ręki sukcesywnie spada, a w ofercie rośnie udział ...
Jak pisaliśmy kilka dni temu okazuje się, że nie wszystkie starsze auta będą mogły być tankowane nowym typem paliwa E10.
Benzyna z 10-proc. udziałem bioetanolu pojawi się z początkiem nowego roku na stacjach paliw w miejsce popularnej E5 95-oktanowej. Nie wszystkie starsze auta będą mogły być nią jednak zasilane, więc trzeba będzie je tankować paliwem 98-oktanowym, które obecnie jest droższe. Eksperci przewidują je...