Przejdź do głównej treści


Dowód osobisty przez internet tylko do 2 sierpnia

| MP | e Administracja

Od 2 sierpnia nie będzie można składać wniosków o wydanie elektronicznego dowodu osobistego online przez internet.

Wniosek o dowód będzie można składać tylko w urzędzie, 2 sierpnia wejdzie w Polsce przepis rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r.

Wszystkie państwa członkowskie zostały zobligowane do umieszczania w warstwie graficznej i elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty.

Składanie online wniosku o dowód będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane. 

W nowym dowodzie będzie też kilka innych dostrzegalnych na pierwszy rzut oka zmian – pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej).

Aby złożyć wniosek przez internet potrzebny jest profil zaufany oraz zdjęcie w formie elektronicznej. Możesz je zrobić w domu, ale powinno spełniać określone wymagania.

Profilem zaufanym logujemy się na konto Mój GOV. Po zalogowaniu, w spisie po prawej stronie, wybierz e-usługę Uzyskaj dowód osobisty. Wyrobienie dowodu jest bezpłatne, czas wyrobienia dokumentu to maksymalnie 30 dni.

Dokument, który będzie czekał w urzędzie to e-dowód z warstwą elektroniczną. Takie dokumenty wydawane są w Polsce od 4 marca 2019 roku. Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów.

Zasadnicza różnica między e-dowodem a „tradycyjnym” jest taka, że e-dowód jest także nośnikiem identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje pozostają bez zmian.

WAŻNE! Na koniec jeszcze ważna informacja dotycząca wchodzących 2 sierpnia zmian: w związku z wejściem w życie nowych przepisów NIE będzie trzeba wymieniać ważnych dowodów osobistych. Będzie można z nich korzystać do czasu, aż minie ich ważność. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat.

źródło: https://www.gov.pl/web/e-dowod/

Użytkownicy aplikacji mObywatel do tej pory mogli regulować swoje zobowiązania wobec urzędów tylko za pomocą BLIKA. Od teraz wywóz śmieci czy podatki lokalne mogą opłacić kartą płatniczą.
Trwają prace nad dalszym rozszerzaniem funkcjonalności aplikacji mObywatel 2.0. Jeszcze w sierpniu zostanie wprowadzone tymczasowe prawo jazdy, które pojawi się w aplikacji tuż po zdanym egzaminie.
Od 14 lipca do potwierdzenia własnej tożsamości można wykorzystywać aplikację mObywatel!
Czy to prawda, że wejście w życie RODO spowodowało, że monitoring w Polsce stał się nielegalny? To nieprawda. Więcej w kolejnym odcinku naszej serii „Oto RODO”.
Od stycznia 2016 roku możliwe będzie wystawianie zwolnień lekarskich w formie elektronicznej (e-ZLA). Te automatycznie będą wysyłane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, skąd trafią na profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych.
Zgłoszenie utraty dowodu osobistego i złożenie wniosku o nowy będzie możliwe online. To jedna z 20 nowych usług, które do końca maja pojawią się na testowanej platformie dla administracji publicznej ePUAP2.
W nowym roku firmy, w których dochodzi do przetwarzania danych osobowych, będą musiały uregulować status administratorów bezpieczeństwa informacji.