Skip to main content

Zostaw dokumenty w domu

| MP | e Administracja

Od 14 lipca do potwierdzenia własnej tożsamości można wykorzystywać aplikację mObywatel!

Od dzisiaj obowiązuje w Polsce prawo, które zrównało ważność dokumentów tożsamości w formie tradycyjnej z dokumentami prezentowanymi elektronicznie. W tym celu na urządzeniach przenośnych należy zainstalować aplikację mObywatel. Aplikacja ta, to asystent obywatela, dzięki któremu załatwianie spraw urzędowych ma być prostsze i wygodniejsze. Dzięki niej czas pod ręką mamy wszystkie nasze dokumenty w formie elektronicznej.

Są jednak pewne ograniczenia, elektronicznego dokumentu tożsami nie można wykorzystywać w celu przekroczenia granicy oraz wyrobienia nowego dowodu tożsamości. W bankach elektroniczne dowody będą respektowane dopiero od września bieżącego roku.

 

Wkrótce będzie można zastrzec swój numer PESEL

Trwają prace nad dalszym rozszerzaniem funkcjonalności aplikacji mObywatel 2.0. Jeszcze w sierpniu zostanie wprowadzone tymczasowe prawo jazdy, które pojawi się w aplikacji tuż po zdanym egzaminie.

Dowód osobisty przez internet tylko do 2 sierpnia

Od 2 sierpnia nie będzie można składać wniosków o wydanie elektronicznego dowodu osobistego online przez internet.

RODO a monitoring

Czy to prawda, że wejście w życie RODO spowodowało, że monitoring w Polsce stał się nielegalny? To nieprawda. Więcej w kolejnym odcinku naszej serii „Oto RODO”.

Od przyszłego roku e-zwolnienia lekarskie

Od stycznia 2016 roku możliwe będzie wystawianie zwolnień lekarskich w formie elektronicznej (e-ZLA). Te automatycznie będą wysyłane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, skąd trafią na profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych.

ePUAP2 zamiast urzędników i marnowania czasu w kolejkach

Zgłoszenie utraty dowodu osobistego i złożenie wniosku o nowy będzie możliwe online. To jedna z 20 nowych usług, które do końca maja pojawią się na testowanej platformie dla administracji publicznej ePUAP2.

Od 1 stycznia zmiany w zakresie danych osobowych

W nowym roku firmy, w których dochodzi do przetwarzania danych osobowych, będą musiały uregulować status administratorów bezpieczeństwa informacji.

Papier równy mailowi w Twoim urzędzie?

Formalnie wczoraj, a praktycznie dziś wchodzi w życie nowelizacja ustawy o informatyzacji. Nowe zapisy mają ułatwić kontakt elektroniczny z urzędami, zrównują też e-dokument z papierowym.