Skip to main content

Z buta na Śnieżkę

Przemaszerować 362 kilometry z Obornik na Śnieżkę w 10 dni to jest spore wyzwanie. Dystans ten pokonał mieszkaniec Obornik. Zachęcamy do przeczytania relacji z tej niesamowitej wyprawy.

Szlaki długodystansowe to moja pasja i sposób na życie. Pomysł na wejścia na Śnieżkę z Obornik urodził się już dwa lata temu. Wędrówki takiej nie da się przejść na tak zwanym „spontanie”. Trzeba wszystko zaplanować jak idziemy, gdzie będzie sklep, gdzie można skorzystać z noclegu w razie problemów z atmosferycznych. Plecak spakowany- zabieram tylko najważniejsze rzeczy każdy kilogram ma znaczenie. Śpiwór, karimata i namiot ważą już na tyle dużo, że każda kolejną rzecz w plecaku trzeba dobierać bardzo rozsądnie.

Oborniki Sniezka 1

W końcu nadszedł ten dzień 28.04.2023- czas ruszać w drogę! Otwieram drzwi swojego domu na skraju Puszczy Noteckiej i ruszam. Pierwszy cel to rynek w Obornikach. Nie każdy wie że przez nasz obornicki rynek przebiega sieć europejskich dróg do Santiago De Compostela. Przez nasze miasto biegnie Lubuska Droga Świętego Jakuba. W naszym mieście mamy również drugi większy szlak turystyczny. Zielony Szlak zaczyna się na dworcu w Obornikach i biegnie do Pobiedzisk. Szlak niestety jest słabo oznakowany w naszym mieście ale przejezdny w 95 procentach np. rowerem do czego gorąco zachęcam. Z rynku wyruszam do Objezierza.

Oborniki Sniezka 2

Droga wiedzie asfaltem czego każdy piechur nie lubi. Zaraz za Objezierzem idę malowniczą drogą przez Nieczajne - dalej przez lasy, łąki i pola kieruje się w stronę Kaźmierza, malowniczą doliną Samy przez drogi polne przecinając A2 docieram do Buku gdzie spędzam pierwsza noc. Dalszy etap wędrówki odbywał się lokalnymi drogami, polami, lasami aż do Wschowy. W między czasie spędzam dwie zimne noce w namiocie oraz odwiedzam znane z pięknego jeziora Boszkowo.

Oborniki Sniezka 3

Od Wschowy szlak zaczyna nabierać charakteru- idę Dolnośląską Drogą Świętego Jakuba która jest tutaj świetnie oznakowana. Prowadzi przez malownicze lasy, łąki aż do Głogowa. Kolejny nocleg zaplanowałem gdzieś nad brzegiem Odry. Niestety osoby postronne jak i bagnisty teren pokrzyżowały moje plany i ostatnimi siłami dnia czwartego docieram przedmieścia Głogowa. Spędzam noc w miejscowym hotelu. Następnego dnia zaczynam iść Szlakiem Polskiej Miedzi który ciągnie się 123 kilometry przez miedziowe zagłębie.

Oborniki Sniezka 5

Szlak pozwolił mi odwiedzić miasta Polkowice, Lubin, Legnicę ale przede wszystkim zachwycił przyrodą i krajobrazem. Przecinam autostradę A4 i czuję, że jestem coraz bliżej celu. Na horyzoncie pojawia się zarys Gór Kaczawskich które są dzikie i mało znane. To właśnie nimi kierujemy się do Bolkowa znanego z dwóch zamków- zamku Świny i zamku Bolków i tutaj spędzam ostatnia noc w lokalnej kwaterze.

Oborniki Sniezka 6

Dzień przed metą wędruje w strugach deszczu przez Rudawy Janowickie gdzie główną atrakcją dnia były słynne Kolorowe Jeziorka przez Wielka Kopa na skraju Karkonoszy. Noc spędzam w wiacie turystycznej. To była zimna noc więc wcześnie rano wstaje i szybko pokonuje ostatnie 25 kilometrów. O godzinie 11.00 po 10 dniach wędrówki i 362 kilometrach docieram na szczyt królowej Karkonoszy czyli Śnieżki, ale to jeszcze nie koniec. Kiedy dotarłem do celu okazało się że na szczycie czeka na mnie żona z grupą przyjaciół z pracy. Była to dla mnie wielka radość i najlepszy prezent który mogłam otrzymać po 10 dniach długiej wędrówki.

Oborniki Sniezka 4

autor relacji i  foto: Rafał Gustowski

 

 

Pogoda dopisała. Pomogły też apele o nierezygnowanie z wyjazdów. Tak udało się zatrzymać masowe odwoływanie rezerwacji na południu Polski. Jednak regiony poszkodowane przez powódź nie mogą liczyć na szybki dopływ gotówki, bo turyści zamiast Karpacza czy Szklarskiej Poręby, chętniej wybierają tera...
Planowanie ekwipunku na wyjazd bywa wyzwaniem. Zwłaszcza gdy chce się przyjemnie spędzić czas na polu namiotowym. Choć biwakowanie potrafi sprawić wiele radości, wymaga dobrego przemyślenia wyposażenia i zawartości plecaka. Kluczem do komfortu są oczywiście odpowiednie ubrania.
Samotna wędrówka przez 361 kilometrów przez zachodnią Wielkopolskę ze szczytnym przesłaniem zachęcenia do pomocy chłopcu z porażeniem mózgowym i innymi schorzeniami.
Sezon turystyczny w Polsce wciąż trwa, branża dokonuje jednak pierwszych podsumowań. Pogoda zapewniła pozytywny początek sezonu, później jednak stała się bardziej kapryśna. Większość turystów rezerwuje kwatery z kilkudniowym wyprzedzeniem, wybiera też krótsze poby...
Spędzenie wakacji nad jeziorem to doskonały sposób na odcięcie się od miejskiego zgiełku i zrelaksowanie się wśród natury. Jeziora to nie tylko piękne krajobrazy, ale również idealne miejsca na uprawianie sportów wodnych, jak również na wędkowanie. Dla rodzin z ...
Po dwóch latach zastoju spowodowanego pandemią w 2022 roku Polacy wrócili do masowej turystyki, a popyt na podróże lotnicze zanotował skokowy wzrost. Najchętniej wybierane kierunki, czyli m.in. Włochy, Hiszpania i Grecja, się nie zmieniły, ale pojawiły się te...
 27 sierpnia 2022 odbędzie się trzecia edycja pieszego rajdu po Puszcze Noteckiej Śladami Strzygoni.