fbpx

Strome Matterhorn – wejście na szczyt, które wymaga doświadczenia

Każdy alpinista marzy o zdobyciu najwyższych szczytów największego europejskiego pasma górskiego. Matterhorn, ze swoim szczytem na wysokości aż 4478 metrów n.p.m., dla wielu jest zarówno marzeniem, jak i ogromnym wyzwaniem. Jego zdobycie wymaga przygotować i dużego doświadczenia.

Wejście na Matterhorn nie dla każdego

Masyw górski Matterhorn usytuowany jest na granicy pomiędzy południem Szwajcarii a północnymi Włochami. W obydwu tych państwach ma też inną nazwę – w Szwajcarii, po przetłumaczeniu na język polski, jest to „Góra Gór”, a we Włoszech „Góra Jeleni”. Co roku na Matterhorn wejście, a w zasadzie próby wejścia, realizowane są przez tysiące wspinaczy. Jednocześnie w tym samym przedziale czasowym średnio życie traci kilka osób. Łącznie w trakcie podbijania Matterhorn zginęło ponad pięćset osób.

Powyższe statystyki wynikają z charakterystyki wzgórza. Przede wszystkim ściany masywu są bardzo strome i wymagają użycia profesjonalnego, zaawansowanego sprzętu alpinistycznego. Matterhorn posiada jedne z najostrzejszych krawędzi Alp Pennińskich, a jego konstrukcja jest skalno-lodowa, co dodatkowo zwiększa próg trudności zdobycia szczytu.

Cztery sposoby na wejście na Matterhorn

Matterhorn posiada cztery granie. Najmniej ostra jest Hörnli, na którą wiedzie trasa ze schroniska Hörnlihütte. Jest to najłatwiejsza ze wszystkich możliwych dróg, gdyż została sklasyfikowana na trzecim stopniu trudności (wszystkie pozostałe trasy mają maksymalny stopień trudności). Druga, trudniejsza trasa, także zaczyna się od schroniska Hörnlihütte i wiedzie przez Zmutt. Dwie ostatnie ścieżki rozpoczynają się od strony włoskiej. Jedna wiedzie od schroniska Carrel po grań Lion. Druga rozpoczyna się we włoskim Bivacoo Oreste Bossi i prowadzi na szczyt poprzez grań Furggen.

Bez względu na wybór trasy, wejście na Matterhorn jest zawsze bardzo niebezpieczne i ryzykowne. Eksperci zalecają wspinaczkę w małych grupach od dwóch do czterech osób. Konieczne staje się używanie łańcuchów alpinistycznych. Na wyższych poziomach z czasem trudniejsze staje się oddychanie ze względu na inne ciśnienie atmosferyczne. Z powyższych powodów zdecydowanie nie zaleca się próbowania wchodzić na Matterhorn osobom, które nie są wystarczająco doświadczone, gdyż nie jest to szczyt dla osób początkujących, ani nawet średnio-zaawansowanych.

Na Matterhorn z przewodnikiem

Na szczęście odpowiednia infrastruktura zapewnia możliwości zwiedzania i oglądania nieziemskich widoków także dla osób niemających doświadczenia we wspinaczce alpejskiej. Na wysokość ok. 2500 metrów n.p.m. istnieje możliwość wjechania kolejką górską. Tak duża wysokość gwarantuje już niesamowite wrażenia. Osoby, które pragną pójść dalej, po dwóch godzinach podróży od stacji trafią do schroniska Hörnlihütte. Na miejscu istnieje możliwość wynajęcia profesjonalnego przewodnika, który wprowadzi turystów na szczyt, zapewniając im maksymalny możliwy poziom bezpieczeństwa. Wadą tego rozwiązania jest cena, która może oscylować między 1500 – 2000 franków szwajcarskich.