Sukces III Festiwalu „Literackie Objezierze”
Festiwal Literackie Objezierze w swojej trzeciej edycji pokazał, że z pozoru nudny dla współczesnego człowieka temat literatury potrafi przyciągnąć sporą publiczność.
Można śmiało powiedzieć, że impreza, która odbyła się w dniach 16-17 czerwca 2023 w Objezierzu była rekordowa z uwagi na liczbę widzów. Publiczność dopisała i nie zawiodła się przybywając do Objezierza. Przygotowany program, festiwalowi goście oraz sami prowadzący stali się gwarancją sukcesu III edycji Festiwalu „Literackie Objezierze”.
Wszystko rozpoczęło się od pełnego dowcipu spotkania z Prof. Bralczykiem. Przygodę po naszym języku ojczystym przeżywała pełna sala widzów, zabrakło miejsc siedzących! Można by powiedzieć, że dziwnym jest rozpoczynanie imprezy od największej „gwiazdy”, ale kolejni goście stanęli na wysokości zadania. W dalszej kolejności na scenie pojawił się Marek Krajewski - twórca znakomitych kryminałów, dzieląc się szczegółami swojej twórczości. Pierwszy dzień spotkań z twórcami zakończył się spotkaniem z Gabrielą Gargaś, autorką bestsellerowych powieści obyczajowych, takich książek jak „Tylko ty”, czy „Magia grudniowej nocy”. Finałowym akcentem był koncert Marcina Kempińskiego z zespołem.
W drugim dniu od godzin rannych rozpoczął się program skierowany do dzieci. Na scenie objezierskiego Domu Kultury pojawiła się Eliza Piotrowska, uwielbiana przez najmłodszych Ciocia Jadzia. Mali czytelnicy z uwagą słuchali opowieści o przygodach bohaterki, chętnie włączali się do rozmowy. W dalszej kolejności Marcin Pałasz opowiadał o najsłynniejszym bohaterze swoich książek, psie Elfie. Autor rozśmieszał i wzruszał publiczność. Sporo działo się również na festiwalowym dziedzińcu przed Objezierskim Domem Kultury.
foto: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Oborniki
Publiczność mogła tutaj zobaczyć spektakl muzyczny „Wszystko ptactwo tańcuje!” w wykonaniu poznańskiego Teatru Mozaika. Przez cały czas na dziedzińcu festiwalowym prowadzone były różne animacje dla dzieci.
Goście festiwalu mogli zwiedzić kościół pw. Św. Bartłomieja Apostoła, po którym oprowadzał proboszcz parafii, ks. Tomasz Tomczak wraz z Adamem Malińskim z Zespołu Szkół w Objezierzu oraz Łukaszem Sroką z BPMiG w Obornikach. Wraz z Tomaszem Skorupkim z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu odbył się również spacer na miejsce dawnego grodziska. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się także możliwość zwiedzania wnętrz pałacu rodziny Turno, po którym oprowadzała pani Edyta Mikołajczak.
W drugim dniu festiwalu na scenie jako pierwszy pojawił się reportażysta Jacek Hugo-Bader, autor „Szamańskiej choroby” i „Białej gorączki”. W rozmowie okazało się, że jest bardzo dobrym obserwatorem Rosji, krajów byłego ZSRR oraz polskiej rzeczywistości. Kolejnym gościem był jeden z najpopularniejszych polskich autorów ostatnich lat - Jakub Małecki. Pisarz opowiadał o motywach przewodnich swojej twórczości oraz o ekranizacji jednej ze swoich powieści, którą już wkrótce zobaczymy w kinach. Zwieńczeniem drugiego dnia festiwalu było spotkanie z Katarzyną Bondą, najpopularniejszą polską autorką kryminałów. Autorka nie zawiodła publiczności i ciekawie opowiadała o powstawaniu swoich książek i początkach kariery pisarskiej.
Na zakończenie festiwalu odbył się koncert Brass Band Oborniki.