Skip to main content

Muzeum na kółkach w Obornikach

| MP | Wydarzenia
foto: Biblioteka Publiczna w Obornikach
foto: Biblioteka Publiczna w Obornikach

Od 14 października w Obornikach można zobaczyć w wystawę „Muzeum na kółkach”. Jest to wystawa zorganizowana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wystawa prezentowana jest w Bibliotece Publicznej w Obornikach. W piątek 14.10.22, odbył się wernisaż wystawy, w którym uczestniczyły edukatorki i przedstawicielki Muzeum Historii Żydów Polskich: Małgorzata Berger, Katarzyna Czubińska, Kora Gałązka oraz Zofia Waślicka-Żmijewska. W bibliotece pojawili się przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, regionaliści, dyrektorzy instytucji. Głos zabrał dr Marek Daniel oraz Starosta Obornicki, Zofia Kotecka. Okolicznościowy wiersz własnego autorstwa przeczytał Henryk Wojtysiak, a Marta Józefczyk opowiedziała o hamantaszach, czyli żydowskich słodkościach upieczonych specjalnie na wernisaż. Artystyczną część zapewnił występ młodych wokalistów z Budzynia, którzy brawurowo wykonali znane piosenki żydowskie.

W ramach wystawy prezentowane są:

  • trójwymiarowa makieta sztetla, która przybliża miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka,
  • fragmenty wypowiedzi młodych polskich Żydów pozwalają odpowiedzieć na pytania: kim są Żydzi oraz co to znaczy być Żydem dzisiaj,
  • kalendarium porządkujące najważniejsze wydarzenia z historii polskich Żydów,
  • stół warsztatowy, gdzie można m.in. dotknąć prawdziwych judaików, a także napisać swoje imię po hebrajsku,
  • interaktywna mapa zawierająca kilkanaście punktów związanych z żydowską historią, z uwzględnieniem instytucji życia społecznego i religijnego, zakładów usługowych, przedsiębiorstw, a także miejsc martyrologii i powojennego upamiętnienia.

Nad wystawą cały czas czuwają edukatorki z POLIN, które przybliżają zwiedzającym historię Żydów. W bibliotece będzie można m.in. zobaczyć również fragmenty Tory, którą znaleziono w Liceum Ogólnokształcącym w Obornikach oraz makietę Bożnicy, która znajdowała się przy ulicy Czarnkowskiej w Obornikach oraz zbiory żydowskie z muzeum w Rogoźnie.

muzeum na kolkach

Wystawa dostępna jest tylko do 16.10.2022, w godzinach od 11:00 do 18:00!

Harmonogram wydarzeń:

Sobota, 15 października:

  • od godz. 11.00 do godz. 18.00 – zwiedzanie indywidualne oraz grupowe;
  • godz. 16.00 – Panel regionalistów dotyczący dziedzictwa żydowskiego w powiecie obornickim wraz z prezentacją fragmentów Tory oraz makiety Bożnicy, która znajdowała się przy ulicy Czarnkowskiej w Obornikach.

Niedziela, 16 października:

  • od godz. 11.00 do godz. 18.00 – zwiedzanie indywidualne oraz grupowe;
  • projekcja filmu „Dowód tożsamości” w reżyserii Mikołaja Grynberga.

źródło: Biblioteka Publiczna w Obornikach

 

Impreza w OOK odbywa się w ramach XXIV Światowego Przeglądu Folkloru “Integracje 2024”.
Koncert Michała Bajora odnotowujemy jako wydarzenie kulturalne w Obornikach, to był bardzo dobry recital.
Festiwal Literackie Objezierze w swojej trzeciej edycji pokazał, że z pozoru nudny dla współczesnego człowieka temat literatury potrafi przyciągnąć sporą publiczność.
Festiwal Literackie Objezierze rośnie na najważniejsze kulturalne wydarzenie w kalendarzu imprez naszego regionu!
Do 27 kwietnia 2022 można zobaczyć w kościele pw. św. Krzyża w Obornikach wystawę ikon. Ikony pochodzą z kolekcji Muzeum Zamku Górków w Szamotułach. Wernisaż wystawy odbył się 20 kwietnia 2022.
Wszyscy tęsknimy za normalnością, za powrotem do czasów sprzed pandemii …
 Około 300 osób pojawiło się w sobotni wieczór przed pałacem w Gorzewie (gmina Ryczywół), na prapremierze filmu „NA SŁUŻBIE U DIABŁA ?”, zrealizowanego przez Obornicki Ośrodek Kultury wraz z Bukowsky Studio.