Skip to main content

„NA SŁUŻBIE U DIABŁA?”

 Około 300 osób pojawiło się w sobotni wieczór przed pałacem w Gorzewie (gmina Ryczywół), na prapremierze filmu „NA SŁUŻBIE U DIABŁA ?”, zrealizowanego przez Obornicki Ośrodek Kultury wraz z Bukowsky Studio.

„NA SŁUŻBIE U DIABŁA?” to opowieść o tzw. „gorzewskim diable”, rzeźbie która od prawie 100 lat rozpala wyobraźnię mieszkańców Gorzewa oraz okolicznych miejscowości. Ta rzeźba to tak naprawdę „Faun na koźle”, który stanął przed tamtejszym pałacem z inicjatywy ówczesnego właściciela majątku Petera Waltera Uhle, prawdopodobnie na początku XX wieku. Z czasem na konto „diabła” zaczęto zapisywać wszystko co złe i najgorsze.

{phocagallery view=category|categoryid=300|limitstart=0|limitcount=81} 

Pod koniec lat 60. XX wieku „Faun na koźle” zniknął; dopiero po kilkudziesięciu latach, dzięki uporowi Pana Jacka Dereżyńskiego i Pana Roberta Zimnego miejsce pobytu „gorzewskiego diabła” zostało zlokalizowane.

Seans zorganizowany w naturalnej scenerii miał niesamowita atmosferę. Prezentacja filmu w tej scenerii przyjęta została z ogromnym entuzjazmem. Reżyserem filmu był Roman Trzęsimiech, a montażem filmowym oraz zdjęciami do filmu zajął się Łukasz Bukowski.

 

Impreza w OOK odbywa się w ramach XXIV Światowego Przeglądu Folkloru “Integracje 2024”.
Koncert Michała Bajora odnotowujemy jako wydarzenie kulturalne w Obornikach, to był bardzo dobry recital.
Festiwal Literackie Objezierze w swojej trzeciej edycji pokazał, że z pozoru nudny dla współczesnego człowieka temat literatury potrafi przyciągnąć sporą publiczność.
Festiwal Literackie Objezierze rośnie na najważniejsze kulturalne wydarzenie w kalendarzu imprez naszego regionu!
Od 14 października w Obornikach można zobaczyć w wystawę „Muzeum na kółkach”. Jest to wystawa zorganizowana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Do 27 kwietnia 2022 można zobaczyć w kościele pw. św. Krzyża w Obornikach wystawę ikon. Ikony pochodzą z kolekcji Muzeum Zamku Górków w Szamotułach. Wernisaż wystawy odbył się 20 kwietnia 2022.
Wszyscy tęsknimy za normalnością, za powrotem do czasów sprzed pandemii …