Con Brio w Luchow

W dniach 16-18.08.2013  chór Con Brio wraz z dyrygentką Marcjanną Nowak  z parafii Miłosierdzia Bożego w Obornikach przebywał  na terenie partnerskiego powiatu Luchow- Dannenberg w Breselenz na zaproszenie działającego tam od czterech lat chóru  " Wendish Gospel Joy "  przy parafii St. Martins Kirche.

Już w ubiegłym roku we wrześniu 2012  chór " Wendish Gospel Joy " wraz z dyrygentką Angeliką Erxleben gościł w powiecie obornickim, mieszkając w Rogoźnie i śpiewając na wspólnym koncercie w kościele Miłosierdzia Bożego i towarzysząc muzycznie podczas Mszy Św. w kościele farnym w Obornikach. Narodziła się wówczas  prawdziwa przyjaźń i sympatia pomiędzy chórami i ich dyrygentkami, co pozwoliło zaplanować kolejne spotkanie chóralne w sierpniu 2013.

Wyjazd  nastąpił wczesnym rankiem z obornickiego rynku i około ośmiogodzinnej podróży przez Kostrzyń, Domitz, Dannenberg, Jameln dotarto punktualnie do Domu Parafialnego Gemeindehaus w Breselenz, gdzie obornicki chór został serdecznie powitany przez gospodarzy i Otto Schiewe, który przekazał życzenia udanego pobytu w powiecie Luchow - Dannenberg w imieniu starosty Jurgena Schulza.

Przy kawie i wspaniałych ciastach  omówiono program pobytu i przydzielono gości do poszczególnych rodzin goszczących, mieszkających nie tylko w Breselenz ale i np. w Hitzacker,Kahmen, Mutzingen, Prisser,  Pudripp i Zernien. Po krótkim odpoczynku u rodzin zgromadzono się ponownie w kościele St. Mitins w Breselenz, gdzie wspólnie intensywnie ćwiczono poszczególne utwory przy pełnej współpracy obu pań dyrygentek i maksymalnym zaangażowaniu obu chórów.

Po kilkugodzinnej próbie zaproszono wszystkich na kolację w domu parafialnym. Po posiłku zregenerowano siły i tym razem śpiewano w luźniejszej atmosferze w cieniu zabytkowego kościoła i czystego nieba ze świecącym księżycem i gwiazdami. Długo by się wspólnie bawiono, ale w sobotę czekał wszystkich wielki wspólny wysiłek ,dlatego też udano się na spoczynek do rodzin, by następnego dnia po śniadaniu zwiedzać region Wendland.

Fachowym dyplomowanym przewodnikiem był pan Dieter Gnade a gościom z Polski towarzyszyli gospodarze. Zwiedzono m.in.  mały, wiejski, zabytkowy  kościółek w  Breese im Bruche, wioski słowiańskie okólnice czyli Rundlinge w Lubeln, Satemin, Reddereitz koło Clenze. W Satemin poznano warsztat garncarski i techniki garncarstwa.

Na terenie kamiennego parku w Findlingspark Reddereitz  goście zostali zaproszeni na obiad na świeżym powietrzu w scenerii unikalnego parku. Wszyscy chwalili zupę gulaszową przygotowaną przez panię Sabine Tielker  i desery pani Hiltraud Kehbein. Po obiedzie udano się na Święto Luchow, gdzie można było wysłuchać muzykę w wykonaniu różnych zespołów oraz przespacerować się ulicą Lange Strasse, na której wielu wystawców oferowało różne przedmioty na sprzedaż tzw. Flohmarkt.

Po powrocie do domów gospodarzy i  przerwie relaksującej  zebrano się w kościele St. Martins, aby przez 90 minut ćwiczyć wspólnie przed koncertem, którego zapowiedzi można było przeczytać w licznych ogłoszeniach prasowych i na plakatach umieszczonych m.in. na samochodach członków miejscowego chóru. Kościół zapełnił się publicznością, co można uznać za wielki sukces, gdyż w okolicy odbywało się wiele atrakcyjnych masowych imprez kulturalnych. Punktualnie o 19 godzinie spotkały się oba chóry przed wejściem do kościoła  i przy wspólnie śpiewanym utworze " Eve Thina "  przeszły pod ołtarz .

Oba chóry i zgromadzoną tak licznie publiczność powitał pastor Michael Gierow. Gospodarze zaśpiewali cztery utwory: " Alpha & Omega ", " Mighty  Wind ( a capella )” , " Tike o take me as I am ", "Good bye - Song".

Po występie chóru " Wendish Gospel Joy "  Otto Schiewe jako inspirator i moderator wymiany kulturalnej powiatów obornickiego i Luchow - Dannenberg  a w szczególności kontaktów chóralnych raz jeszcze powitał oba zaprzyjaźnione chóry i podkreślił wagę tego typu spotkań, gdyż muzyka, pokonuje wszystkie bariery, w tym językowe i łączy ludzi i narody.  " Grenzenlos" - bez granic to motto autorstwa Angeliki Erxleben. Otto Schiewe wyraził radość, że to muzyczne spotkanie wypełnia życiem ideę partnerstwa.

Następnie chór " Con Brio zaśpiewał w części pierwszej utwory o charakterze religijnym: ACH MÓJ NIEBIESKI PANIE, „ALLELUJA , CHWALCIE PANA BOGA”, „ALTA TRINITA BEATA”, „OJCZE NASZ”, „CHÓRAL Z PASJI ŚW. MATEUSZA”, „JEZU UFAM TOBIE”, „WIDZIMY CHRYSTUSA”, „TY DASZ MI POKÓJ SERCA”, które zostały przyjęte z wielkim aplauzem i wdzięcznym przyjęciem przez słuchaczy.

Ogłoszono przerwę, aby chórzyści i słuchacze  mogli odpocząć. Miłym zaskoczeniem było zaproszenie na symboliczną lampkę wina, szklankę soku  czy wody mineralnej. W czasie przerwy  była okazja do wielu rozmów i wymiany refleksji. Po przerwie i powrocie do kościoła  chór Con Brio zaśpiewał tym razem utwory o charakterze świeckim: „Sunrise Sunset:, „Komuż ja kwiateczki rwała”, „Hallelujah”, „I'm gonna ride”. Ukoronowaniem koncertu " Bez granic  - Grenzenlos " były dwie wspólnie wykonane pieśni: " Let us break bread together" i " Shosholosa".

Owacjom nie było końca, publiczność na stojąco okazała wielkie uznanie dla trudu artystów z Breselenz i  Obornik. Wiele osób było tak zruszonych, że nie było w stanie ukryć łez wzruszenia.

Oba chóry pożegnały  ze śpiewem na ustach  wychodzącą z kościoła publiczność. Była to wspaniała uczta duchowa i wielkie przeżycie dla wszystkich, którzy wysłuchali tego niezwykłego międzynarodowego koncertu.

Przy wspólnej kolacji, grillu , śpiewie w romantycznej, letniej scenerii w blasku sierpniowego księżyca i świecących gwiazd unosił się duch współpracy i przyjaźni oraz wspólnoty duchowej Europy. W niedzielne przedpołudnie oba chóry spotkały się w kościele St. Agnes katolickiej parafii w Luchow, gdzie towarzyszyły swoim śpiewem w czasie Mszy Św.  a następnie chórzyści zostali zaproszeni  przez księdza proboszcza Hansa Guntera Sorge  na rozmowy przy  gorących i chłodnych napojach w ogrodzie parafialnym.

Gdyby nie ustalona już wcześniej godzina pożegnalnego obiadu, spotkanie w Luchow mogło trwać  dłużej. W domu parafialnym w Breselenz gospodarze zaprosili na pożegnalny obiad, po którym nastąpiło serdeczne autentyczne pożegnanie. Natura idealnie dopasowała się do nastroju  i odjeżdżano w strugach rzęsistego deszczu.

" Bo po to są chmura i deszcz, bym potem słońcem cieszyć się" I można mieć nadzieję, ze w kolejnych latach zawarta w Obornikach, umocniona w Breselenz przyjaźń  polskiego i niemieckiego chóru będzie trwać i rozwijać się, gdyż obydwa chóry kochają muzykę, a muzyka łączy ludzi i narody.

W ponad piętnastoletniej działalności artystycznej chóru Con Brio był to kolejny pełen sukcesu wyjazd.

Warto przypomnieć, że w marcu 2003 wraz z gitarzystą Witoldem Żuromskim chór Con Brio brał udział w koncercie charytatywnym na rzecz dzieci chorych na nowotwory w kościele  Św. Jana ( Johanniskirche ) w Luchow. W maju 2004 zaprosił do Obornik  chór " Camerata Rossynoli " z Ahlerstedt W maju 2005  uczestniczył   w festiwalu chórów północnych Niemiec w Bremen. A początek kontaktów międzynarodowych Con Brio to rozmowa z Otto Schiewe w zakrystii kościoła Miłosierdzia Bożego w Obornikach w listopadzie 2002 roku.

Autor notatki dziękuje wszystkim Ludziom Dobrej Woli, którzy przyczynili się do zrealizowania tej pełnej radości i  powodzenia artystycznej podróży i ofensywy kulturalnej Obornik w Dolnej Saksonii.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież