Na spotkanie kultur

kultura zydowska

 

Zapoczątkowany w ubiegłym roku cykl poświęcony kulturom świata ma swoją kontynuację. 29 stycznia w Obornickim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie poświęcone kulturze żydowskiej.

Głos zabrali dzieląc się swoją wiedzą : prof. Rafał Witkowski z poznańskiego UAM, działaczka społeczności żydowskiej Alicja Kobus oraz propagatorka kultury żydowskiej  Estera Grażyna Kafka. Goście mówili o historii, kulturze i zwyczajach także kulinarnych narodu żydowskiego. O śladach bytności  Żydów w Ryczywole opowiedział  dr Robert Zimny.

W przerywnikach muzycznych wystąpili: Trio "TAKLAMAKAN"  w składzie Andrzej „A3” Trzeciak – wiolonczela, Jan Romanowski  - skrzypce i Michał Karasiewicz – fortepian oraz  chór "CANTILENA". Ponadto wieczór stosownym żartem okrasił obornicki kabareciarz Marcin Samolczyk. Spotkanie zakończyła degustacja tradycyjnych potraw żydowskich przygotowanych przez Małgorzatę  Imas i Esterę G. Kafkę. Na stołach znalazły się między innymi: czulent – tradycyjna potrawa szabatowa, kawior żydowski – siekane wątróbki w cieście naleśnikowym,  gehekte  herring – solone śledzie z duszoną cebulką i rodzynkami czy cymes – deser z marchwi, rodzynek, suszonych owoców i aromatycznych przypraw.

Przy nieocenionej pomocy Alicji Kobus i Marka Daniela spotkanie przygotował, wyreżyserował i poprowadził Roman Trzęsimiech.

To spotkanie poświęcone kulturze żydowskiej to jedno z trzech planowanych. Na następne zapraszamy oczywiście do Obornickiego Ośrodka Kultury  19 lutego br. na godzinę 17.00.  Gościem specjalnym wieczoru będzie Michael Schudrich Naczelny Rabin Polski. Wystąpi też Chór Żydowski „CLIL”  kultywujący żydowskie tradycje muzyczne.

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież