Gwara poznańska w Ryczywole

21 listopada 2013r. w Gminny Ośrodku Kultury w Ryczywole doszło do spotkania z Waldemarem Wierzbą. Było ono poświęcone gwarze poznańskiej.

Wiara, ale miałem fejra – tymi słowami przywitał się z publicznością gość. Podczas trwającego półtora godziny spotkania mówiono tylko i wyłącznie gwarą poznańską. Waldemar Wierzba przeczytał zebranym fragmenty swojego utworu :„MY SÓM U SIE”, który można było zakupić na płycie oraz kilka swoich wierszy ze zbioru „W rytmie poznańskiej gwary, czyli o ślypiach, gierach, sznupie… oraz innych rzeczy kupie”.

Pomiędzy publicznością a szanownym gościem nawiązała się miła pogawędka, oczywiście próbowano rozmawiać gwarą. Waldemar Wierzba podczas takich spotkań zbiera nowe słowa i sformułowania. Każde nowo poznane słowo ma dla niego ogromną wartość, większość swojego życia spędził na zgłębianiu wiedzy na temat gwary poznańskiej. Jednak nie tylko słowa znajdują się w kręgu zainteresowania pana Waldemara. Kolekcjonuje on również przepisy na potrawy charakterystyczne dla kuchni poznańskiej. Już wkrótce ukaże się jego książka kucharska.

Waldemar Wierzba jak sam o sobie mówi jest poznaniakiem z urodzenia i poznaniakiem z wyboru. Stworzył wiele publikacji o gwarze poznańskiej. Do najbardziej znanych jego dzieł należą: „Ale szport, tej!… żarty gwarą”, „Przykazania Poznaniaka”, a także „Słownik gwary poznańskiej”.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież