Oborniczanka na gali Literackiej Nagrody NIKE!

Monika Długa pochodząca z Gołębowa wystąpi dziś wieczorem podczas uroczystej gali wręczania Literackiej Nagrody NIKE.

Polska nagorda literacja za najlepszą książkę przyznawana jest od 1997r. Jej celem jest promocja polskiej literatury. Wyróżniony autor otrzymuje statuetkę zaprojektowaną przez Gustawa Zemłę oraz nagrodę finansową w wysokości 100 tys. zł.

Gazeta Wyborcza organizuje dodatkowo konkurs dla swich czytelników. Zadaniem jest wybór swojej propozycji do nagrody i podanie uzasadnienia decyzji. W tym roku nagrodę otrzyma Monika Długa. Pochodzi z maleńkiego Gołębowa i ukończyła obornickie Liceum Ogólnokształcące. Dziś podczas uroczystej gali wręczona zostanie jej nagroda, którą jest wycieczka o wartości 3 tys. zł.

Oto fragment jej uzasadnienia do powieści Joanny Bator "Ciemno, prawie noc".

"»Ciemno, prawie noc « to żołądkowa gorzka polskiej literatury. Wyjątkowa w smaku, mocna i aromatyczna, nasza ojczyźniana, ale ze sporą szansą na sukces za granicą. Sposób, w jaki Bator kreuje fabularną warstwę powieści, to prawdziwy majstersztyk. Nie ma dziś w Polsce drugiej takiej literatki (i literata!), która równie dobrze radziłaby sobie z narracją. Bo »Ciemno, prawie noc « to przede wszystkim dobrze opowiedziana historia. Bator posiada chyba wewnętrzny sejsmograf, który pozwala jej z dużym wyczuciem pokazać Polskę prowincjonalną i fanatycznie religijną. Literackie wypadki wałbrzyskie stanowią karykaturę wypadków okołosmoleńskich. Przez tę książkę śnią się koszmary. A więc uwaga! Przed snem wskazany jest kieliszek wódki. Koniecznie żołądkowej gorzkiej. Ot tak, dla ukojenia nerwów”

Transmisjaz gali będzie do obejrzenia w TVP2 o godz. 18:55.


Komentarze  

#1 Egon 2013-10-06 14:27
No to ja jeszcze dodam link do bloga Moniki http://godsavethebook.blogspot.com/

Gratuluję!!!
Cytować

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież