Skip to main content


Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości

| Biuro Prasowe Wojewody Wielkopolskiego | Wielkopolska
foto: Biuro Prasowe Wojewody Wielkopolskiego
foto: Biuro Prasowe Wojewody Wielkopolskiego

– 11 listopada świętujemy niepodległość – dumni z bohaterów i wdzięczni za przebytą drogę kilku pokoleń naszych przodków, walczących o prawo do ojczystego języka, o prawo do ojczystej ziemi, o historię i przyszłość narodu – mówił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podczas wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Poznaniu. W tym roku oficjalna część uroczystości odbyła się na Łęgach Dębińskich, w parku im. św. Jana Pawła II, w którym zgromadziły się tłumy świętujących Wielkopolan.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny w Farze Poznańskiej, odprawioną przez biskupa pomocniczego poznańskiego Grzegorza Balcerka. Oficjalną część uroczystości na Łęgach Dębińskich otworzył koncert Orkiestry Miasta Poznania przy Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Poznaniu. W wydarzeniu udział wziął gospodarz uroczystości wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, a także marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, członek zarządu powiatu poznańskiego Piotr Zalewski, kombatanci oraz przedstawiciele administracji zespolonej i niezespolonej oraz wojska.

foto: Biuro Prasowe Wojewody Wielkopolskiego
foto: Biuro Prasowe Wojewody Wielkopolskiego

– Pamięć i historia – nierozerwalne wartości – są wryte w polskie serca, choć tyle razy potężne siły próbowały je wyrugować. 11 listopada każdego roku warto się zatrzymać, by kolejna rocznica odzyskania niepodległości nie była tylko dniem wolnym od pracy,  patriotyczną grafiką w mediach społecznościowych. Pamiętajmy, że to przede wszystkim jedno z najważniejszych wydarzeń w roku o potężnym ładunku emocjonalnym i historycznym – mówił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podczas swojego wystąpienia.

W wygłoszonym przemówieniu wojewoda podkreślał, że nie byłoby Rzeczypospolitej w obecnym kształcie jej granic, gdyby nie zwycięskie powstanie wielkopolskie, którego 105. rocznicę obchodzić będziemy 27 grudnia, a także które z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy od 2021 roku jest świętem państwowym.

foto: Biuro Prasowe Wojewody Wielkopolskiego
foto: Biuro Prasowe Wojewody Wielkopolskiego

– Przed nami wielkie wyzwanie, by miłość do Ojczyzny przetrwała w sercach i umysłach młodych ludzi, by nasze narodowe dziedzictwo – język i kultura – były rozumiane i akceptowane przez kolejne pokolenia, by patriotyzm nadal był częścią naszego kulturowego kodu – podkreślał wojewoda.

Zgodnie z tradycją wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Poznaniu  wojewoda oddał wystrzał z armaty wzór 1902, modernizowanej w 1926 roku, a nazywanej potocznie w czasach II Rzeczypospolitej - „Prawosławną”. Oficjalną część obchodów zakończyła defilada  pododdziałów oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.

Tomasz Tański powołany na stanowisko Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego

Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk powołała Tomasza Tańskiego na stanowisko Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego.

Zmiana komisarza w Pile

Premier Donald Tusk  na podstawie art. 28f ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym wyznaczył z dniem 11 stycznia 2024 r. Beatę Dudzińską do pełnienia funkcji prezydenta miasta Piły do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego prezydenta.

Pierwszy dzień pracy nowej wojewody wielkopolskiej Agaty Sobczyk

Edukacja, ochrona środowiska i wzmacnianie roli kobiet w życiu społecznym – to trzy główne obszary, którym chce poświęcić swoją działalność nowa wojewoda wielkopolska.

Agata Sobczyk nowym wojewodą wielkopolskim

Wiceminister Wiesław Szczepański wręczył powołanie na urząd wojewody wielkopolskiego Agacie Sobczyk.

105 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Wywieś flagę powstańczą w hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918–1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej!

Kto zastąpi Michała Zielińskiego?

Powołanie nowego rządu będzie skutkować zmianami wojewodów. Kto więc zastąpi Michała Zielińskiego?

10.12.2023 – zmiana rozkładu jazdy - co nowego dla naszych Podróżnych?

10 grudnia 2023 r. wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Poniżej prezentujemy najważniejsze zmiany: