Przejdź do głównej treści


Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości

| Biuro Prasowe Wojewody Wielkopolskiego | Wielkopolska
foto: Biuro Prasowe Wojewody Wielkopolskiego
foto: Biuro Prasowe Wojewody Wielkopolskiego

– 11 listopada świętujemy niepodległość – dumni z bohaterów i wdzięczni za przebytą drogę kilku pokoleń naszych przodków, walczących o prawo do ojczystego języka, o prawo do ojczystej ziemi, o historię i przyszłość narodu – mówił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podczas wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Poznaniu. W tym roku oficjalna część uroczystości odbyła się na Łęgach Dębińskich, w parku im. św. Jana Pawła II, w którym zgromadziły się tłumy świętujących Wielkopolan.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny w Farze Poznańskiej, odprawioną przez biskupa pomocniczego poznańskiego Grzegorza Balcerka. Oficjalną część uroczystości na Łęgach Dębińskich otworzył koncert Orkiestry Miasta Poznania przy Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Poznaniu. W wydarzeniu udział wziął gospodarz uroczystości wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, a także marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, członek zarządu powiatu poznańskiego Piotr Zalewski, kombatanci oraz przedstawiciele administracji zespolonej i niezespolonej oraz wojska.

foto: Biuro Prasowe Wojewody Wielkopolskiego
foto: Biuro Prasowe Wojewody Wielkopolskiego

– Pamięć i historia – nierozerwalne wartości – są wryte w polskie serca, choć tyle razy potężne siły próbowały je wyrugować. 11 listopada każdego roku warto się zatrzymać, by kolejna rocznica odzyskania niepodległości nie była tylko dniem wolnym od pracy,  patriotyczną grafiką w mediach społecznościowych. Pamiętajmy, że to przede wszystkim jedno z najważniejszych wydarzeń w roku o potężnym ładunku emocjonalnym i historycznym – mówił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podczas swojego wystąpienia.

W wygłoszonym przemówieniu wojewoda podkreślał, że nie byłoby Rzeczypospolitej w obecnym kształcie jej granic, gdyby nie zwycięskie powstanie wielkopolskie, którego 105. rocznicę obchodzić będziemy 27 grudnia, a także które z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy od 2021 roku jest świętem państwowym.

foto: Biuro Prasowe Wojewody Wielkopolskiego
foto: Biuro Prasowe Wojewody Wielkopolskiego

– Przed nami wielkie wyzwanie, by miłość do Ojczyzny przetrwała w sercach i umysłach młodych ludzi, by nasze narodowe dziedzictwo – język i kultura – były rozumiane i akceptowane przez kolejne pokolenia, by patriotyzm nadal był częścią naszego kulturowego kodu – podkreślał wojewoda.

Zgodnie z tradycją wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Poznaniu  wojewoda oddał wystrzał z armaty wzór 1902, modernizowanej w 1926 roku, a nazywanej potocznie w czasach II Rzeczypospolitej - „Prawosławną”. Oficjalną część obchodów zakończyła defilada  pododdziałów oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.

Od stycznia przyszłego roku w wyznaczone dni o określonej porze roku przeprowadzi Generalny Pomiar Ruchu na drogach zarządzanych przed GDDKiA. Pomiar wykonywany będzie metodą wideo rejestracji w wyznaczonych i oznakowanych miejscach. Zebrane dane wykorzystane zostaną m.in. przy planowaniu nowych ...
Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk zaprasza w poniedziałek 11 listopada br. na wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości, które odbędą się w Parku im. św. Jana Pawła II na Łęgach Dębińskich w Poznaniu. W programie przewidziano koncerty Orkiestry Miasta Poznania przy MPK oraz Orkiestry...
Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk powołała Zespół Doradczy ds. Ochrony Zasobów Wodnych i Oceny Ryzyka Powodziowego. W ramach zespołu eksperci będą koordynować współpracę i działania różnych podmiotów odpowiedzialnych za ochronę zasobów wodnych, przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatu ...
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostradowych informuje o kolejnych inwestycjach na S11.
Tragedia w Poznaniu wstrząsnęła całą Polską. Mieszkańcy kamienicy w jednej chwili stracili wszystko. Od pierwszych dni trwa akcja pomocowa. Na Pomagam.pl zebrano już prawie 450 tys. zł poprzez zbiórki pieniędzy dla poszkodowanych. Dowiedz się, jak możesz ich wesprzeć. 
Od poniedziałku, 1 lipca br. zmieniają się przepisy tzw. ustawy pomocowej (Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa). Przedłużona zostanie legalność pobytu w Polsce obywateli Ukrainy.
Były Wojewoda Wielkopolski, Michał Zieliński objął stanowisko prezesa Centrum Sportu w Szamotułach, zastąpił Rafał Krzykała, który zrezygnował z stanowiska z przyczyn zdrowotnych.