Przejdź do głównej treści

17 przypadków zakażeń Legionellą w województwie wielkopolskim od początku roku

foto: Wielkopolski Urząd Wojewódzki
foto: Wielkopolski Urząd Wojewódzki

W związku z informacjami o zakażeniach Legionellą w województwie wielkopolskim wojewoda Michał Zieliński zwołał sztab kryzysowy. Spotkanie miało na celu określenie źródeł występowania bakterii oraz wypracowanie skutecznych działań zaradczych.

Z informacji przekazanych przez pracowników Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu wynika, że od początku roku w Wielkopolsce odnotowano 17 przypadków zakażenia Legionellą (stan na 28.08.2023), dwie osoby zmarły (jedna pod koniec stycznia, druga 25 sierpnia br.). Pod tym względem sytuacja w województwie nie odbiega od normy z lat poprzednich. Dodatkowo biorąc pod uwagę różny wiek tych osób (37 - 60 lat), tryb życia (wśród nich są osoby aktywnie fizycznie jak i osoby starsze pozostające w swoim domu od dłuższego czasu) oraz wykrycie Legionelli w różnych regionach Wielkopolski, nie można mówić o jednym skupisku bakterii.

- Mimo tych ustaleń zleciłem służbom sanitarnym, by każdy przypadek występowania bakterii lub choroby, którą mogła wywołać Legionella, został szczegółowo zbadany. Musimy mieć sytuację pod pełną kontrolą – podkreśla wojewoda Michał Zieliński.

Na polecenie wojewody wielkopolskiego pracownicy wydziału polityki społecznej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu skontaktowali się dziś telefonicznie z dyrekcją wszystkich domów pomocy społecznej w Wielkopolsce. W żadnej z tych placówek nie potwierdzono występowania Legionelli czy objawów choroby u osób w nich przebywających.

Wojewoda wielkopolski przypomina również właścicielom bądź zarządcom podmiotów leczniczych, że są ustawowo zobowiązani do przeprowadzenia dwa razy roku badania jakości wody w kierunku występowania bakterii z rodziny Legionelli.

Szczególny apel kierowany do jest do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy nie mogą zapominać o systematycznym czyszczeniu klimatyzacji, sieci wodociągowej, przydomowych basenów, jacuzzi czy nawilżaczy powietrza.

Co roku w województwie wielkopolskim z powodu Legionellozy umiera od 5 do 7 osób.

 

Ogrody Działkowe z Okręgu Pilskiego zawarły umowy na dofinansowanie realizacji projektów budowy infrastruktury ogrodowej. Wsparcie pochodzące z budżetu Województwa Wielkopolskiego trafiło do 19 ogrodów o łącznej wartości ponad 700 tys. zł.
Stowarzyszenie Metropolii Poznań ogłasza rozpoczęcie konsultacji społecznych projektu Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Metropolii Poznań 2035. Konsultacje będą trwały od 11 kwietnia do 21 maja 2025 r. 
Wielkopolska to jeden z najszybciej rozwijających się regionów Polski, oferujący liczne możliwości zawodowe dla osób o różnych kwalifikacjach.
Nominacja dla Marii Jaśkiewicz na Wojewódzkiego Inspektora IJHARS w Poznaniu, wyzwania dla regionu związane z Europejskim Kongresem Wsi Polskiej organizowanym w maju w Poznaniu w ramach obecnej prezydencji Polski w UE oraz prezentacja nowej siedziby WIJHARS zdominowały tematykę spotkania dr Przemys…
Urząd Marszałkowski prowadzi konsultacje na temat potrzeb przewozowych w publicznym transporcie.
Od stycznia przyszłego roku w wyznaczone dni o określonej porze roku przeprowadzi Generalny Pomiar Ruchu na drogach zarządzanych przed GDDKiA. Pomiar wykonywany będzie metodą wideo rejestracji w wyznaczonych i oznakowanych miejscach. Zebrane dane wykorzystane zostaną m.in. przy planowaniu nowych dr…
Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk zaprasza w poniedziałek 11 listopada br. na wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości, które odbędą się w Parku im. św. Jana Pawła II na Łęgach Dębińskich w Poznaniu. W programie przewidziano koncerty Orkiestry Miasta Poznania przy MPK oraz Orkiestry R…